Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnie dla zdrowia. Eksperci będą debatować w Lublinie z udziałem ministra zdrowia

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
materiały nadesłane
Dr hab. n. med. Jakub Pawlikowski, kierownik Samodzielnej Pracowni Socjologii Medycyny przy Katedrze Nauk Humanistycznych UM w Lublinie zaprasza na debatę "Wspólnie dla zdrowia" w której uczestniczyć będzie Minister Zdrowia. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10 w najbliższy czwartek na Uniwersytecie Medycznym przy ul. Jaczewskiego 4.

O czym będzie mowa?
To kolejne spotkanie w ramach narodowej debaty o zdrowiu. W Lublinie na Uniwersytecie Medycznym zostaną przedstawione wyniki prac zespołów eksperckich, które opracowują szczegółowe rozwiązania dotyczące problemów związanych z kadrami w ochronie zdrowia. Debata będzie poświęcona trzem wątkom.

Jakim?
Po pierwszej zajmiemy się kształceniem przed– i podyplomowym kadr medycznych. Chodzi o to, aby sprecyzować jakie jest zapotrzebowanie na konkretne specjalności, jakie kompetencje są aktualnie wymagane, i co zrobić, aby ograniczyć problem migracji kadr. Drugi temat to nowe zawody w medycynie – ich rola i miejsce w systemie ochrony zdrowia, bo w sumie wszystkich zawodów medycznych mamy już około 40. Te najnowsze to m.in. elektroradiolog, opiekun medyczny, asystent stomatologiczny. I ostatni, pewnie najbardziej gorący temat czyli wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Postaramy się omówić kwestie z jakich powodów uzyskiwane zarobki często rodzą poczucie niesprawiedliwości u różnych pracowników oraz co zrobić, żeby wynagrodzenia były godziwe. O tym wszystkim będą rozmawiać organizatorzy ochrony zdrowia, dyrektorzy szpitali, a także przedstawiciele związków różnych zawodów medycznych.

Po co właściwie ta debata?
Po zakończeniu dyskusji ma powstać raport, który posłuży opracowaniu wieloletniego planu rozwoju systemu ochrony zdrowia. Zostanie on przekazany ministrowi zdrowia w połowie przyszłego roku. Chcemy, żeby ten dokument zawierał strategiczne kierunki zmian i, niezależnie od zmian politycznych, mógł stanowić punkt odniesienia dla kolejnych ministrów czy ekip rządowych. Żeby było wiadomo, gdzie są słabe strony tego systemu, który stworzono w ostatnim ćwierćwieczu i w którą stronę należy iść, aby było lepiej. Ma być instrukcją, jak efektywniej wydawać środki finansowe, by przywrócić zdrowie nie tylko pacjentowi, ale również uzdrowić funkcjonowanie całego systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski