Wspólnota przy Samsonowaicza domaga się wygaszenia mandatów dwóch radnych

JAXA
Piotr Popiel i Tomasz Pitucha (obaj z PiS)
Piotr Popiel i Tomasz Pitucha (obaj z PiS) Małgorzata Genca/archiwum
Udostępnij:
Wygaszenia mandatów radnych Tomasza Pituchy i Piotra Popiela (obaj PiS) chce wspólnota mieszkańców nieruchomości Samsonowicza 27.

- Sprawa jest poważna i trudna - przyznaje Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta Lublin.

Członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Samsonowicza 27 zarzucają dwóm radnym, że złamali prawo. Chodzi o to, że radni Tomasz Pitucha i Piotr Popiel zasiadają w radzie nadzorczej SM im. Nałkowskich. A zdaniem mieszkańców, nie powinni, bo spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o mienie gminy. Tym samym, ich zdaniem, zachodzi konflikt interesów.

W sądzie bez ugody. SM Nałkowskich zapowiada, że wyśle mieszkańcom pozwy (WIDEO, FOTO)

- Nie będę tego komentował do czasu oficjalnego powiadomienia mnie o tym wniosku - ucina Tomasz Pitucha, od kilku dni przewodniczący klubu miejskich radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Nie podejmę się rozstrzygnięcia tej sprawy. I nie chcę tego robić, by nie narazić się na brak obiektywizmu, bo rzecz dotyczy radnych opozycji - mówi Kowalczyk i zapowiada, że wystąpi o opinię niezależnych prawników, czy rzeczywiście doszło do konfliktu interesów. - O jej przygotowanie zwrócę się do jednej z lubelskich uczelni - informuje Kowalczyk.

To kolejna odsłona sporu na linii SM Nałkowskich - wspólnoty mieszkaniowe. Latem tego roku SM zażądała od członków wspólnot opłat za korzystanie m.in. z chodników, placów zabaw. A oni płacić nie chcą.

Wnioskodawcy wygaszenia mandatów wskazują też na ukrywanie dochodów przez Pituchę. W swoim oświadczeniu majątkowym nie umieścił kwoty, jaką pobiera z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej spółdzielni (radny Popiel poinformował, że w 2014 r. otrzymał od SM 3024 zł). - Tu sytuacja jest jasna: radny ma obowiązek wykazać wszystkie źródła dochodów - przypomina Kowalczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 35

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pektus
1. Prawo użytkowania wieczystego nabyte na podstawie umowy zawartej z jednostką samorządu terytorialnego upoważnia do takiego korzystania z tej nieruchomości, które nie może być traktowane jako "wykorzystywanie mienia komunalnego gminy" w rozumieniu art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, statuującego zakaz łączenia określonej w tym przepisie działalności z mandatem radnego.
2. Spółdzielnie mieszkaniowe prowadzą działalność gospodarczą w ramach ustalonych ustawą form budownictwa mieszkaniowego, popieraną przez państwo stosownie do art. 75 Konstytucji RP, przy zastrzeżeniu, że działalność ta służyć ma zaspokojeniu potrzeb członków spółdzielni i ich rodzin, co powoduje, że działalność ta nie może być utożsamiana z pojęciem "działalności gospodarczej", o której mowa w art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.
d
dyrektor
prezesie , jesteś propagatorem kłamstwa!!! Wcześniej w SM Nałkowskich rządziła matka Pana Pituchy ,a teraz jej następca Tomasz Pitucha.
B
Bolec
Nic nie rozumie Wspólnota prowadziła Spółdzielnia ze Wspólnotą Czy Wszyscy Razem ?
t
tadziu
Samsonowaicz a nie Samsonowicz -
dla idiotów: w tytule artykułu jest błąd
K
Kompromitowski Bredzisław
bo sądy były sa i bedą nasze
Ł
Łysy POłgłowek
własnie stadiony są elementem miastotwórczym , to dzieki nim POwstaja tysiące miejsc pracy , POwstaje przemysł i rozwija sie nauka
w
wyborca
tych w/w nie wolno ruszać-to zaplecze łysego
s
sąsiad
a co robi pod tym płaszczykiem to się w głowie nie mieści
P
Polewka
Ostatnio nasi Judasz zabierał głos w KL gdy Ratusz na wniosek Studentów UM postawił w centrum Lublina 3 ławki. Ot wystarczy doić mieszkańców Lublina i ślizgać się na Ich tyłkach.
O
Onuca
Nie wysilajcie się bo POpuścita w gacie i będzie nasi smród czyli cebulo-czosnkowy.
s
sąsiad
Pitucha to cwaniaczek ,który ukrywa się pod płaszczykiem katolika i społecznika.
w
wspolnota
Artykuł 24f ustęp 1a Ustawy o samorządzie gminnym stanowi: Jeżeli radny przed rozpoczęciem wykonywania mandatu prowadził działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, jest obowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Niewypełnienie obowiązku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego w trybie art. 383 ustawy, o której mowa w art. 24b ust. 6.
w
wspolnota
art. 24f ustęp 1 Ustawy o samorządzie gminnym: "Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności".
*
geologiem
i
i odpowiem:
na budowie kościoła i pomnika katastrofy smoleńskiej
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie