Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspominali Józefa Gizę, zamordowanego górnika z Tarnogrodu. Odbyła się też rekonstrukcja wydarzeń sprzed 40 lat

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
W ostatnią sobotę i niedzielę w Tarnogrodzie odbyły się obchody 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
W ostatnią sobotę i niedzielę w Tarnogrodzie odbyły się obchody 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Adam Szymanik, nadesłane przez TOK
O brutalnej pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach nigdy nie zapomniano. 16 grudnia 1981 r. doszło tam do masakry strajkujących górników. Zginęło wówczas dziewięciu mężczyzn. Jednym z nich był 23-letni Józef Giza pochodzący z Tarnogrodu.

- Każdego roku wspominamy Józefa Gizę oraz wydarzenia związane ze stanem wojennym – mówi Renata Ćwik, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. - W tym roku jednak uroczystości były wyjątkowe. Chodzi o przypadającą właśnie 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Józef Krzysztof Giza urodził się 13 marca 1957 roku. W rodzinnej miejscowości ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową. Tam zdobył zawód piekarza i ciastkarza. W 1977 r. wyjechał do Katowic, gdzie odbył służbę wojskową. Potem rozpoczął pracę jako cieśla w kopalni „Wujek”. W tym czasie wstąpił do NSZZ „Solidarność”. To zmieniło jego los.

14 grudnia 1981 r. Giza wziął udział w strajku, który odbył się w kopalni. Był to protest przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Doszło wówczas do krwawych wydarzeń. Strajk został brutalnie spacyfikowany przez oddziały ZOMO i MO. Zginęło wówczas dziewięciu górników. Giza został postrzelony z broni maszynowej. Jego pogrzeb odbył się 20 grudnia 1981 r. na tarnogrodzkim cmentarzu.

- Historia życia tego człowieka jest dla nas bardzo ważna – podkreśla dyrektor Renata Ćwik.

Jego czyny zostały docenione. Pośmiertnie został m.in. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, który przyznał mu Ryszard Kaczorowski, prezydent RP na Uchodźstwie. W ostatnią sobotę i niedzielę w Tarnogrodzie odbyły się natomiast obchody 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Pokazano m.in. rekonstrukcją wydarzeń historycznych z grudnia 1981 r.

W sali widowiskowej TOK odbyła się także projekcja filmu w reżyserii Wiesława Palucha pt. „Autor nieznany”, koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego pt. „Odważnym wszystkim pokłon niski…” oraz część artystyczna przygotowana przez uczniów. Uczestnicy obchodów zebrali się także na cmentarzu parafialnym w Tarnogrodzie, gdzie znajduje się grób Józefa Gizy. Tam złożono wieńce i kwiaty.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski