Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspominamy miejsce, w którym dziś jest Centrum Spotkania Kultur

Małgorzata Szlachetka
Ćwiczenia w Lubelskim Towarzystwie Akrobatyki Sportowej.
Ćwiczenia w Lubelskim Towarzystwie Akrobatyki Sportowej. archiwum domowe N. Wojnowskiej
Natalia Wojnowska miała 12 lat, kiedy odkrywała tajemnice dawnego Teatru w Budowie. W pamięć zapadły jej wnętrza magazynów.

Teatr w Budowie, gdzie dziś mieści się Centrum Spotkania Kultur, był niedokończonym pustostanem, a z drugiej strony m.in. siedzibą Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego. W industrialnych wnętrzach odbywały się też próby Lubelskiego Towarzystwa Akrobatyki Sportowej. Natalia Wojnowska miała 12 lat, kiedy ćwiczyła tam układy gimnastyczne.

Podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami: - Na tyłach sali treningowej znajdowała się niewykończona część budynku - wysokie na wiele pięter korytarze, olbrzymie grodzie, schody i drzwi, które nie wiadomo dokąd prowadziły. Wszystko to z jednej strony przerażało, z drugiej kusiło, aby sprawdzić co jest po tamtej stronie - relacjonuje Natalia Wojnowska.

Tak też się stało. Natalia i jej koleżanki zajrzały do wnętrz magazynów Teatru Muzycznego. Były zachwycone tym, co tam zobaczyły. - Znalazłyśmy ogromnego smoka ze świecącymi, czerwonymi oczami, wielką beczkę, w której się schowałyśmy, fontannę wyższą od nas, stosy materiałów i dywanów - opisuje nasza Czytelniczka.

Teatr Muzyczny wprowadził się na tyły Teatru w Budowie w 2000 roku. Ale jego pracownicy już wiele lat wcześniej pomagali przy stawianiu gmachu. - Pamiętam, jak w 1976 roku nasi pracownicy, w tym artyści, poszli pracować w czynie społecznym przy Teatrze w Budowie. Przez osiem godzin nosiliśmy cegły - wspomina Zenon Poniatowski, obecnie kierownik administracyjny Teatru Muzycznego w Lublinie.

Jak wyglądało zaplecze Teatru Muzycznego? Elementy scenografii powstawały w stolarni liczącej ok. 400 mkw. Na miejscu były też pralnia (ok. 100 mkw.), pracownia plastyczna oraz pracownia krawiecka. Same magazyny teatralne zajmowały jakieś 500 mkw.

Na czas budowy CSK teatr przeniósł się na Felin. W styczniu zespół wrócił do stałej siedziby w centrum.

- Teraz mamy mniejsze magazyny, główna stolarnia jest na Mełgiewskiej, a pracownia krawiecka w gmachu telewizji - wylicza Zenon Poniatowski. - Nie ma też pralni.

Czekamy na Państwa opowieści o miejscu, w którym powstało Centrum Spotkania Kultur. Archiwalne fotografie i wspomnienia można przynosić do redakcji Kuriera przy Krakowskim Przedmieściu 10/1 lub wysyłać na [email protected].

Najciekawsze wspomnienia oraz zdjęcia nagrodzimy. Zostaną też pokazane w dodatku Kuriera i na plenerowej wystawie przy gmachu CSK.

Partnerem akcji jest Centrum Spotkania Kultur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski