Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie, kwiaty i modlitwa. 74. rocznica likwidacji obozu na Majdanku

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Izabela Tomasiewicz/PMM
Blisko 80 tys. osób zginęło w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku. Działalność zakończył on 22 lipca 1944 r., tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej. W niedzielę odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

W godzinach popołudniowych 22 lipca 1944 r. z KL Lublin, pod eskortą funkcjonariuszy SS, wyprowadzono około 800 więźniów. Niemcy opuścili obóz. Wkrótce za druty kolczaste weszli pierwsi mieszkańcy Lublina. Później na Majdanek dotarli żołnierze Armii Czerwonej i dziennikarze. Na miejscu zastali pewną grupę więźniów, niedopalone zwłoki w krematorium, mnóstwo ciał i morze butów.

- Wśród relacji przeważa szok, przerażenie, niedowierzanie. To co zobaczyli wpłynęło na ich psychikę - tak odczucia osób odwiedzających KL Lublin tuż po likwidacji opisuje Łukasz Mrozik, przewodnik muzealny.

To właśnie KL Lublin był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym, który wyzwolili alianci. Dopiero w kolejnych miesiącach wkroczyli do Auschwitz-Birkenau i Dachau. Informacje o rozmiarze nazistowskiej zbrodni szybko obiegły świat.

- Niemcy uciekając z Majdanka nie zdołali zatrzeć wszystkich śladów zbrodni - mówi Wiesław Wysok, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku.

Według najnowszych ustaleń, spośród około 150 tys. więźniów, którzy przeszli przez Majdanek, życie straciło blisko 80 tys. osób. Wśród nich największą liczbę zmarłych i pomordowanych stanowili Żydzi (ok. 60 tys. osób), następnie Polacy, Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie.

W niedzielnych uroczystościach upamiętniających likwidację obozu wzięła udział Genowefa Makara, która na Majdanku straciła ojca. - Wojna zniszczyła moją rodzinę. To jest coś nie do pomyślenia, jak człowiek mógł czynić takie bestialstwa - przyznała.

Tragiczna historia tego miejsca nie zakończyła się jednak 22 lipca 1944 r. Wkrótce na terenie Majdanka władze komunistyczne zorganizowały obóz NKWD dla aresztowanych członków polskiego Państwa Podziemnego. W barakach byłego obozu przetrzymywano także przez pewien czas wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich.

Obchody 74. rocznicy likwidacji KL Lublin rozpoczęła msza święta w kościele św. Maksymiliana Kolbego. Następnie, na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku odbyła się prelekcja poświęcona reakcjom pierwszych osób odwiedzających KL Lublin. Na zakończenie, przed Mauzoleum, w którym spoczywają prochy ofiar niemieckich zbrodni, zmówione zostały modlitwy, złożone kwiaty i zapalone znicze.

W uroczystościach wzięli udział m.in. byli więźniowie, przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, reprezentanci władz miasta i województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski