Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszyscy marsz do RCKiK! Onkodzieciakom brakuje płytek krwi, a lekarze nie mają czego przetaczać

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Łukasz Gdak/archiwum
Wszystkie ręce na pokład! Od naszej Czytelniczki dostaliśmy niepokojącą informację – brakuje płytek krwi, a lekarze nie mają czego przetaczać onkodzieciakom.

Apel mamy

- Poinformował nas o tym nasz lekarz prowadzący - opowiada nasza Czytelniczka, pani Marta. - Płytek krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie po prostu fizycznie w tej chwili nie ma. Nasze onkodzieciaki nie mają co dostawać, a lekarze czego im przetaczać. Ta sytuacja się przedłuża, dlatego apeluję z całej siły - chodźcie oddać krew, jej się nie da wyprodukować, a nasze dzieci jej potrzebują!

Czym są płytki krwi?

Płytki krwi, inaczej trombocyty, to - poza leukocytami (krwinki białe) i erytrocytami (krwinki czerwone) - składniki krwi.

- Są one niezbędne do prawidłowego jej krzepnięcia - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Agnieszka Zaucha-Prażmo z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie. - Kiedy pojawia się rana, natychmiast wytwarzany jest czop płytkowy, który ją "zatyka" - i tym samym tamuje odpływ krwi. To dlatego ich uzupełnianie jest tak ważne - im ich mniej, tym większe ryzyko krwawienia.

Jak często pacjenci potrzebują przetoczeń?

- Takie płytki żyją w krwioobiegu do kilku dni i po tym czasie zabieg trzeba powtórzyć - wyjaśnia profesor. - Szczególnie narażeni na niedobory są na przykład pacjenci podczas chemioterapii, podczas której niszczony jest szpik i te składniki krwi mniej się wytwarzają.

Kto może oddać płytki?

Kto może zostać dawcą płytek? Każdy zdrowy człowiek między 18 a 60 r. ż.
- Preferujemy tutaj krwiodawców z doświadczeniem, ponieważ to pobieranie jest znacznie dłuższe (może trwać do 1,5 godz.) i wymaga "lepszych", bardziej wytrzymałych żył - tłumaczy lek. med. Małgorzata Orzeł, dyrektorka lubelskiego RCKiK. - Krwi pełnej nie brakuje nam w żadnej grupie, nawet 0Rh-, jednak w przypadku płytek zapotrzebowanie jest ogromne, a proces - czasochłonny. Kilka tygodni temu mieliśmy taką sytuację, że w 3 dni weekendu musieliśmy wydać do szpitali prawie 80 woreczków z płytkami - a zasoby są ograniczone. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Harmonogram najbliższych akcji poboru krwi

  • LUBLIN, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, ul. Żołnierzy Niepodległej 8, rejestracja dawców pod telefonami +48 81 442 10 40, +48 81 532 62 76 i 77 w. 104
  • ZAMOŚĆ, Al. Jana Pawła II 10, tel. 84-677 32 05, 84-677 33 33, 84-677 32 00, godziny rejestracji: 7:00 - 13:00
  • 12 kwietnia: KRAŚNIK, ul. Niepodległości 20, pod Starostwem, godziny rejestracji: 08:00 - 13:00
  • 12 kwietnia: KRASNYSTAW, ul. Sobieskiego 5, ZS nr 2, godziny rejestracji: 08:30 - 12:30
  • 12 kwietnia: CHEŁM, ul. Czarnieckiego 8, I LO, godziny rejestracji: 09:00 - 13:00
  • 13 kwietnia: KRAŚNIK, ul. Niepodległości 20, pod Starostwem, godziny rejestracji: 08:00 - 13:00
  • 14 kwietnia: PUŁAWY, ul. Jaworowa 1, ZS nr 2, godziny rejestracji: 08:30 - 12:30
  • 14 kwietnia: PONIATOWA, ul. Fabryczna 1, Centrum Kultury Promocji i Turystyki, godziny rejestracji: 08:30 - 12:30
  • 15 kwietnia: LUBLIN, ul. Sulisławicka 7, Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych, godziny rejestracji: 09:00 - 13:00
  • 16 kwietnia: CHEŁM, , pod Parafią Chrystusa Odkupiciela, godziny rejestracji: 09:00 - 13:00
  • 16 kwietnia: HUTA DĄBROWA, ul. Hutnicza 28, Dom Parafialny, godziny rejestracji: 10:00 - 14:30
  • 16 kwietnia: KAMIONKA, ul.Lubartowska 53 , Zespół Szkół, godziny rejestracji: 10:00 - 14:00

Uczniowie z Chełma dają przykład

Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie zasługuje na prawdziwą pochwałę. Podczas odbywającego się w szkole terenowego poboru krwi do udziału w akcji zgłosiło się około 90 dawców wielokrotnie oddających honorowo krew.
W mobilnym nowoczesnym krwiobusie 5 kwietnia ten bezcenny dar oddało 16 krwiodawców: Hubert Maculewicz, Jakub Domański, Adrian Grzywna, Michał Telejko, Michał Ścigaj, Gabriel Schab, Radosław Świderski, Nikodem Kopniak, Wojciech Balawajder, Łukasz Ślepaczuk, Hubert Siemczuk, Tomasz Parada, Olgierd Kalamon, Konrad Baran, Jakub Łopuszyński i Paweł Kapica.
Ze względu na ograniczoną możliwości rejestracji w mobilnym punkcie poboru krwi krwiodawcy również oddali krew w Rejonowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Chełmie pod profesjonalną opieką zespołu medycznego, którym kieruje dr Tomasz Jankowski.

- Celem akcji było popularyzowanie wśród społeczności uczniowskiej szkoły i lokalnej idei honorowego krwiodawstwa oraz poszerzanie grupy honorowych dawców krwi o młodzież uczącą się. Ponadto ten dar serca młodzieży szkolnej z klas trzecich i czwartych przyczynił się do zabezpieczenia potrzeb polskiej służby zdrowia w zakresie krwi - podkreśla Mariusz Śliwa opiekun krwiodawców z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie.

Doceniło ich PCK

Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża doceniając efekty XVI Edycji Turnieju nagrodził Zespół Szkół Technicznych w Chełmie I miejscem w Polsce w kategorii „Promocja honorowego krwiodawstwa”. Szkoła uczestniczy w 20. Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Szkół oraz Uczelni Wyższych w Honorowym Krwiodawstwie „Młoda Krew Ratuje Życie” organizowanego przez Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża, zajmując czołowe miejsca w trzech kategoriach: najlepsza promocja honorowego krwiodawstwa, najwyższy wskaźnik aktywności uczniów, największa ilość oddanej krwi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski