Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych był bez procesji. Watykan ułatwia uzyskiwanie odpustów

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Tłumy ludzi idące na groby swoich bliskich i spotkania z rodziną – tak każdego roku wygląda okres Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny
Tłumy ludzi idące na groby swoich bliskich i spotkania z rodziną – tak każdego roku wygląda okres Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny Małgorzata Genca
Tłumy ludzi idące na groby swoich bliskich i spotkania z rodziną – tak każdego roku wygląda okres Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Obecnie, z powodu pandemii, rząd zamknął cmentarze do wtorku.

Do 10 osób w kaplicy (nie licząc księdza i obsługi liturgicznej), na zewnątrz kaplicy uczestnicy nabożeństwa muszą zachować przestrzeń 7 mkw. na osobę. Tak wyglądają zalecenia dla wiernych i duszpasterzy przybywających na największą lubelską nekropolię na Majdanku. Podobne zasady obowiązują także na innych cmentarzach, w tym przy ul. Lipowej, Unickiej i Walecznych.

Kościół apeluje do osób, które są w grupie ryzyka, aby zrezygnowały z modlitwy na cmentarzu, a za swoich zmarłych pomodliły się w domach. Abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski zaleca, żeby msze święte 1 listopada przenieść z nekropolii do kościołów. Oznacza to zrezygnowanie z procesji żałobnej na cmentarzu tego dnia. Wcześniej udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy w niedziele i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji lubelskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie. Dla wiernego oznacza to tyle, że nieobecność na nabożeństwie nie jest obciążona grzechem.

„Korzystających z dyspensy zachęcamy do udziału we mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęcamy również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe” - czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Dyspensa obowiązuje do odwołania.

Takiego 1 listopada nigdy nie było. Zamknięte cmentarze i br...

Odpust
Część wiernych w okresie Wszystkich Świętych korzystała z możliwości uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych. W tej sprawie głos zabrała Penitencjaria Apostolska, czyli najwyższy sąd Kościoła rzymskokatolickiego rozpatrujący sprawy sumienia.

Penitencjaria Apostolska wydała dekret stanowiący, iż odpusty zupełne za zmarłych można uzyskiwać przez cały listopad. Warunki ich uzyskania powinny być dostosowane do sytuacji, w której znajdują się wierni i ich bezpieczeństwa.

„Odpust zupełny dla osób odwiedzających cmentarz oraz modlących się za zmarłych jedynie w myślach, przypadający na dni pomiędzy 1 a 8 listopada, zostaje przedłużony aż do końca listopada. Te dni, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być również od siebie oddzielone” - informuje Penitencjaria.

Odpust zupełny dla osób, które 2 listopada odwiedzą kościół lub kaplicę oraz odmówią w nich: „Ojcze nasz” i „Wierzę” może zostać przeniesiony na niedzielę poprzedzającą lub następującą oraz w uroczystość Wszystkich Świętych, a także na inny dzień listopada, wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore oraz ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład z powodu ograniczeń nałożonych przez władze na okres pandemii, aby zapobiec stłoczeniu wiernych w miejscach świętych, będą mogły uzyskać odpust zupełny pod warunkiem duchowego dołączenia do pozostałych wiernych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski