Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych i Zaduszki. Czym różnią się te święta?

lub
1 listopada przypada Dzień Wszystkich Świętych. Jest wolny od pracy i tego dnia wszyscy masowo chodzimy na groby swoich najbliższych. 2 listopada mamy Dzień Zaduszny, równie ważne święto kościelne, jednak mało o nim pamiętamy i świętujemy, być może dlatego, że to zwykły dzień roboczy. Czy wiesz na czym polegają te oba święta i jakie są różnice między nimi?

Jaka jest różnica między Dniem Zadusznym a Wszystkich Świętych?

Wszystkich Świętych (1 listopada) to święto zmarłych, którzy zostali już świętymi, a więc są z Bogiem, w miejscu, do którego już za życia prowadziła ich wiara. To uroczystość tych, których znamy jako świętych, bo zostali nimi ogłoszeni, np. św. Jan Paweł II, św. Faustyna, św. Maksymilian Kolbe. 1 listopada to wbrew pozorom dzień radosny, bo powinniśmy się radować z faktu, iż bardzo wielu zmarłych dostąpiło już zbawienia i przebywa w niebie. Oni są już święci. Tego dnia wspominamy więc nie tylko osoby oficjalnie uznane za święte, ale wszystkich ludzi, których życie nacechowane było świętością.

Z kolei Dzień Zaduszny (2 listopada) to święto wszystkich tych, którzy zmarli, a jeszcze nie są w niebie, którzy są na dobrej drodze do nieba, przebywają w czyśćcu. Wspominamy tego dnia wszystkich zmarłych. Dla katolików jest to równie ważny, a nawet ważniejszy dzień. Dzień modlitwy za dusze zmarłych członków rodziny, przyjaciół i znajomych.

Warto pamiętać, że od południa Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny od win i grzechów.

Co to są wypominki?

Modlitwa za zmarłych jest wyznaniem wiary w życie wieczne. Wierzymy, że tam, po drugiej stronie oni żyją. Na początku listopada w Kościele katolickim rozpoczynają się modlitwy wypominkowe. Wierni wypisują na kartkach nazwiska zmarłych i składają je w kościołach prosząc o modlitwę za zmarłych. Te nazwiska są później wyczytywane podczas publicznej modlitwy, np. odmawiania różańca albo mszy św.

Dlaczego modlimy się za zmarłych? Aby mogli otrzymać naszą pomoc. Zmarły nie potrzebuje już nic więcej niż naszej modlitwy. Kiedy idziemy na cmentarz przynosimy znicze, które mają symbolikę światła. Nasza modlitwa sprawia, że jego drogi w ciemnościach zaświatów zostają „oświecone”. Zmarły nie jest już w stanie sam za siebie się pomodlić, więc oczekuje tego od nas.

Modlitwa wypominkowa w kościołach trwa co najmniej od 1 do 8 listopada i jest to związane z możliwością uzyskania odpustu. Ale w niektórych parafiach wypominki odprawia się aż do końca listopada.

***
Parada Wszystkich Świętych organizowana jest w parafiach jako przeciwwaga dla zbaw z okazji Halloween. - Chcieliśmy przypomnieć, że uroczystość Wszystkich Świętych odnosi się do kultu świętych w Kościele. To są przykłady, które chcemy naśladować - powiedział Kurierowi jeden z lubelskich księży.

Parada Wszystkich Świętych przeszła ulicami Lublina (ZDJĘCIA, WIDEO)

W noc przed 1 listopada kluby organizują halloweenowe imprezy

Halloween 2017 w Lublinie. Te przebrania i makijaże robią wr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski