Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie Kolędy Świata. Stare tradycje w Trybunale Koronnym

pad
„Wszystkie Kolędy Świata” to pierwsze spotkanie cyklu Laboratorium Obrzędu Miejskiego. Tym razem kolędnicze
„Wszystkie Kolędy Świata” to pierwsze spotkanie cyklu Laboratorium Obrzędu Miejskiego. Tym razem kolędnicze Artur Jurkowski
Kolędnik to nie byle kto, to łącznik elementu boskiego z domem, w którym kolęduje. Ale może nim być każdy. Okazją może być 700-lecie Lublina.

Lubelszczyzna miała kiedyś piękne tradycje kolędnicze. Obowiązkiem było przyjęcie wesołej zgrai śpiewaków i muzyków, którzy, bywało, przed wejściem do gospodarstwa kradli gospodarzowi konia, wprowadzali do chaty i sprzedawali mu go za okazyjną cenę. Co więcej, dobrą wróżbą było, jeśli koń w izbie narobił na podłogę.

Kolędników częstowanio w zamian wódką, pierogami z kaszą gryczaną i makiem oraz szczodrakami, specjalnymi wypiekami. Dziś nie ma izb, szczodraków nikt nie piecze, koni coraz mniej, a kolędników jak na lekarstwo.

Dlatego Laboratorium Obrzędu Miejskiego, inicjatywa, która powstała jako jeden z elementów tegorocznego jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, zachęca wszystkich do kolędowania. Zamiast izb niech będą klatki schodowe, zamiast gospodarstw - blokowiska. Ważne, by do akcji przyłączyło się jak najwięcej osób.

- W strukturze miasta ten zwyczaj nie jest łatwy do zaadaptowania ze względu na jego specyfikę. Jednak wiele środowisk stara się go „oswoić” i przenieść na grunt miejski. Istnieją dziecięce grupy kolędnicze przy parafiach, zbierające datki na cele dobroczynne, organizowane są grupy w placówkach edukacyjnych i kulturalnych, inscenizujące Herody, Chodzenie z kozą itp. W niektórych miastach można zamówić sobie do mieszkania tradycyjnych kolędników przez telefon - tłumaczą Bogdan Bracha i Agnieszka Matecka, muzycy Orkiestry św. Mikołaja, którzy organizują Laboratorium Obrzędu Miejskiego.

Okazja do kolędowania nadarza się w środę, 18 stycznia. Wtedy w Trybunale Koronnym pojawią się kolędnicy rodem z Huculszczyzny, z ukraińskiej Werchowyny, zespół „Folusz” z Giedlarowej pokaże kolędowanie z turoniem.

Kolędowanie w Trybunale „będzie łączyło w sobie miejską i wiejską tradycję. W rolę siedzącej przy zastawionym stole rodziny przyjmującej kolędników wejdą znaczący dla Lublina ludzie, wspomagani przez animatorów. Część uczestników tego wydarzenia znajdzie miejsce przy stole, inni będą siedzieć na widowni” - tłumaczą organizatorzy. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Gala Mistrzów Sportu 2017. Przemysław Krajewski z Azotów Puławy zwycięzcą (ZDJĘCIA, WIDEO)
Orszak Trzech Króli: Były papierowe korony, dzwoneczki i kolędy
Stok na Globusie w Lublinie już czynny (ZDJĘCIA)
Najzimniejszy bieg w historii cyklu City Trail
Lubelskie morsy uczciły święto Trzech Króli kąpielą w Bystrzycy (ZDJĘCIA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski