Wszystkie światła na Lublin! Gwiazdy igrzysk Tokio powalczą tu o ostatnie medale w tym sezonie

Materiał informacyjny Klub Środowiskowy Akademickiego Związku Sportowego Lublin

Trudno wyobrazić sobie lepsze zakończenie sezonu lekkoatletycznego! 3 września w Lublinie odbędą się PZLA Drużynowe Mistrzostwa Polski – Finał Ekstraklasy Ligi Lekkoatletycznej, a swój udział zapowiedzieli już medaliści olimpijscy, w tym zawodnicy, którzy stawali na najwyższym stopniu podium. Tak, gwiazdy igrzysk w Tokio, pokażą się na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie!

W zawodach udział weźmie osiem drużyn, które wcześniej zapewniły sobie awans do finałowej rozgrywki. Tytułu najlepszej drużyny, zresztą wywalczonego również na swoim terenie, broni AZS Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Drużyna AZS UMCS będzie mogła może pochwalić się dwójką medalistów w piątkowych zawodach, bo na lubelskim obiekcie pokażą się mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska w biegach sztafetowych Małgorzata Hołub-Kowalik oraz brązowa medalistka w rzucie młotem Malwina Kopron.

– Dla mnie ten start jest bardzo ważny, bo zostały mi już tylko dwa starty, a jeden z nich odbędzie się w Lublinie, czyli na mojej ziemi, niedaleko mojego domu, w mieście bardzo mi bliskim. Na trybunach na pewno będzie moja rodzina i znajomi, więc będzie dobra okazja, by pokazać swoje umiejętności. Priorytetowo traktuję ten start i mam nadzieję, że dobrze się tam zaprezentuję – mówi Malwina Kopron, czołowa młociarka świata, która w Tokio stanęła na trzecim stopniu podium. To drugi wielki sukces na światowej imprezie Malwiny, która przecież ma na swoim koncie także brązowy krążek z mistrzostw świata seniorów w Londynie.

– Jako obrońca tytułu, wywalczonego zresztą też na lubelskim obiekcie, chcemy znów zdobyć złoto i zamknąć w ten sposób świetny sezon naszego klubu, który kończymy z trzema medalami olimpijskimi – mówi Rafał Walczyk, prezes AZS UMCS Lublin.

Z kim powalczy lubelski team? Na obiekcie przy Al. Zygmuntowskich pojawią się także zawodnicy AZS AWF Warszawa, AZS AWF Kraków, RKS Łódź, AZS Łódź, AZS Politechniki Opolskiej, Agrosu Zamość i Podlasia Białystok. Rywale lubelskich lekkoatletów nie będą łatwi, bo w ich składach także aż roi się od wielkich gwiazd. W barwach Podlasia Białystok wystąpi aktualnie najlepszy młociarz świata Wojciech Nowicki.

– Zostały mi jeszcze dwa starty, bo wystąpię w piątek w Lublinie, a w niedzielę pojadę do Chorzowa, by wystartować w Memoriale Kamili Skolimowskiej. Cieszę się, że po igrzyskach, w których musieliśmy sobie radzić bez kibiców na trybunach, będziemy mieli okazję, by spotkać się z polskimi fanami i z nimi cieszyć naszymi olimpijskimi sukcesami – mówi Nowicki.

Mistrzowie olimpijscy, obaj ze sztafety mieszanej, pojawią się także w ekipach AZS AWF Warszawa i AZS Łódź. W tej pierwszej wystartuje Dariusz Kowaluk, a w drugiej Kacper Duszyński.

– Nie mogę doczekać się startów przed polską publicznością, by móc cieszyć się z nimi z medalu, który przywiozła nasza sztafeta z Tokio. Mam nadzieję, że zarówno w Lublinie, jak i Chorzowie będzie sporo sympatyków lekkiej atletyki – mówi Duszyński.

Po igrzyskach w Tokio po prostu nie wypada, by nie kibicować polskim lekkoatletom, którzy byli absolutnymi gwiazdami polskiej reprezentacji. Przypomnijmy, że przedstawiciele Królowej Sportu sięgnęli po dziewięć z czternastu polskich medali w stolicy Japonii. Złote krążki wywalczyli Iga Baumgart-Witan, Kajetan Duszyński, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Dariusz Kowaluk, Justyna Święty-Ersetic i Karol Zalewski (sztafeta mieszana 4 × 400 metrów) oraz Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki (oboje rzut młotem), a także Dawid Tomala (chód na 50 km). Srebro do kraju przywieźli Maria Andrejczyk (rzut oszczepem) oraz Baumgart-Witan, Hołub-Kowalik, Kaczmarek, Święty-Ersetic i Anna Kiełbasińska (sztafeta 4 × 400 metrów kobiet), a brąz Malwina Kopron i Paweł Fajdek (oboje rzut młotem) i Patryk Dobek (800 metrów).

W Lublinie zarówno kobiety, jak i mężczyźni rywalizować będą w jedenastu konkurencjach – panie będą walczyć o punkty w biegach na 100, 400, 800 i 1500 metrów, 100 oraz 400 metrów przez płotki, a także w skoku wzwyż, trójskoku, pchnięciu kulą i rzucie młotem. Z kolei panowie rywalizować będą w biegach na 100, 400, 800 i 1500 metrów, 110 i 400 metrów przez płotki oraz w skoku wzwyż, skoku w dal, pchnięciu kulą i rzucie młotem. Odbędzie się także rywalizacja sztafet mieszanych 4x400 metrów.

Organizatorem mistrzostw jest Polski Związek Lekkiej Atletyki wraz z miastem Lublin, a rolę operatora powierzono AZS Lublin, który w przeszłości wielokrotnie już dowiódł, że potrafi organizować świetne imprezy. Ekipa AZS w ostatnich latach organizowała bardzo wiele imprez m.in. mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, czy Superpuchar Polskiej Ligi Siatkówki. Niedawno ekipa lubelskiego AZS została nagrodzona tytułem „Ambasadora Województwa Lubelskiego”.

– Bardzo się cieszymy, że kolejny raz możemy gościć wielką i ważną imprezę lekkoatletyczną na stadionie w Lublinie. AZS Lublin wielokrotnie dowiódł, że potrafi organizować bardzo dobre zawody i jestem przekonany, że tym razem też tak będzie. Cieszymy się, że dobra praca naszej organizacji jest dostrzegana – mówi prezes AZS Lublin prof. dr hab. Zdzisław Targoński. Partnerem wydarzenia zostało województwo lubelskie.

Wciąż jeszcze można kupować bilety na piątkowe zawody, a sprzedaż wejściówek w cenach 9 (normalny) i 4 zł (ulgowy) trwa w portalu kupbilet.pl. Bez wątpienia warto wybrać się na stadion w Al. Zygmuntowskich, by podziwiać gwiazdy, a także oczywiście kibicować zawodnikom AZS UMCS Lublin!

Piątek będzie dniem pod znakiem lekkiej atletyki w Lublinie, bo przez cały dzień w okolicach stadionu będzie trwał piknik lekkoatletyczny. Od rana wstęp będzie bezpłatny, a później, ponieważ będzie się on odbywał bezpośrednio w okolicach stadionu, trzeba będzie już mieć bilet. Na kibiców, zwłaszcza najmłodszych, czeka masa atrakcji, m.in. miasteczko małego lekkoatlety, gdzie dzieci i młodzież pod okiem profesjonalnych trenerów i zawodników będą mogli spróbować swoich sił m.in. w biegu płotkarskim, rzucie oszczepem, czy skoku wzwyż.

Czas spędzony na lubelskim obiekcie będzie bardzo intensywny, bo program jest bardzo napięty, a wszystkie konkurencje odbędą się w trakcie niewiele ponad trzech godzin zmagań. Uroczyste otwarcie mistrzostw zaplanowano na godz. 16, dziesięć minut później rozpocznie się konkurs młociarzy, który będzie pierwszą konkurencją PZLA Drużynowych Mistrzostw Polski. Zmagania najlepszych drużyn lekkoatletycznych zakończą o godz. 19.15 biegi sztafet mieszanych 4x400 metrów, a o 19.45 odbędzie się ceremonia medalowa.

Dodaj ogłoszenie