Wszystko po to, aby podnieść jakość życia

Karolina Kowalczyk
Sławomir Skowronek
Sławomir Skowronek UM Lublin
Sławomir Skowronek, dyrektor Biura - Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej opowiada o szczegółach i kryteriach przyznawania certyfikatu „Miejsce Przyjazne Seniorom”.

Jaka jest idea przyznawania certyfikatu „Miejsce Przyjazne Seniorom”?
To już siódma edycja konkursu, która została zainicjowana przez Radę Seniorów Miasta Lublin. Jego ideą jest wyróżnienie miejsc przyjaznych seniorom, które stosują odpowiednie rozwiązania architektoniczne, oferują różnorodne usługi i zniżki podnosząc w ten sposób jakość życia najstarszych mieszkańców naszego miasta. Ale nie tylko, bo liczy się także otwartość człowieka na seniora. Widać to na przykładzie bibliotek miejskich, które poza swoimi tradycyjnymi usługami, oferują dodatkową pomoc np. w nauce opłacania rachunków przez internet. Jest też możliwość dostarczenia wypożyczonej książki seniorowi, który nie jest w stanie wyjść z domu. Podobnie jeden z zakładów fryzjerskich miał opcję bezpłatnego dojazdu do domu klienta. To duży plus dla schorowanych seniorów. Z kolei Teatr Stary umożliwia seniorom wolontariat. Praca sprawia im radość, bo czują się bardziej porzebni. To nie jest tak, że osoby starsze tylko czegoś wymagają. Często chcą też dać coś od siebie.

Jakie kryteria decydują o przyznaniu certyfikatu?
Należy spełniać minimum jedno z poniższych kryteriów: posiadać ofertę produktów, usług dostosowaną do potrzeb osób starszych lub skierowaną specjalnie do tej grupy społecznej, oferować różnego rodzaju zniżki i promocje dla seniorów, posiadać odpowiednie rozwiązania techniczno-budowlane służące niwelowaniu barier architektonicznych, dostrzegać potrzeby osób starszych, tworzyć i kreować miejsca, z których będą korzystały osoby starsze.

Jak wygląda procedura konkursu?
Zgłoszenia do konkursu może dokonać każdy pełnoletni mieszkaniec Lublina, ale też same firmy czy organy administracji rządowej lub samorządowej, które czują, że są miejscem przyjaznym dla seniorów. Następnie na posiedzeniu Rady Seniorów powoływany jest skład kapituły i komisji konkursowej, której zadaniem jest wizytowanie poszczególnych miejsc. Oceny wniosków po wizytacji dokonuje kapituła konkursowa składająca się z co najmniej trzech osób. W tym roku byli to: Alina Gucma, Ewa Dados, Małgorzata Zmysłowska i Leszek Gęca. Finalnie certyfikaty przyznawane są przez prezydenta po zapoznaniu się z oceną kapituły.

Z reguły wszystkie zgłoszone podmioty otrzymują certyfikat. Jednak na przestrzeni ostatnich lat zdarzały się przypadki odmowy przyznania tego wyróżnienia ze względu na niespełnienie kryteriów konkursu.

Co ważne, certyfikaty przyznawane są na okres jednego roku. Dzięki temu mamy możliwość zweryfikowania, czy dany podmiot utrzymuje działalność prosenioralną, bo może się okazać, że ktoś np. wycofał po roku zniżki.

LAUREACI I LIDERZY KONKURSU

To certyfikat dla wyróżnionych miejsc w Lublinie, które oferują usługi, zniżki, dostępność architektoniczną oraz tworzą przyjazną atmosferę najstarszym mieszkańcom miasta. Na kolejnych stronach prezentujemy wykaz laureatów tegorocznej edycji Konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom”, z krótkim opisem. W artykułach przedstawiamy liderów, którzy uczestniczyli we wszystkich edycjach konkursu. Uroczysta gala wręczenia certyfikatów odbędzie się 25 października w Teatrze Muzycznym o godz. 16. Tutaj spotkają się laureaci konkursu i partnerzy Lubelskiej Karty Seniora. W części artystycznej usłyszymy szlagiery operetkowe w wykonaniu artystów z Teatru Muzycznego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie