Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2014: W niedzielę pójdziemy do urn. Sprawdź, jak głosować! (WIDEO)

Artur Jurkowski, Aleksandra Dunajska
W niedzielę pójdziemy do urn. Sprawdź, jak głosować!
W niedzielę pójdziemy do urn. Sprawdź, jak głosować! archiwum Polskapresse
Będziemy wybierać wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich

3732 - dokładnie tylu radnych wszystkich szczebli samorządu wybierzemy w czasie wyborów w Lubelskiem. Wskażemy też 208 wójtów i burmistrzów oraz prezydentów: w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej, Zamościu i Chełmie. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21.

Lublinianie będą mogli oddać głos w 207 punktach. - Łącznie w komisjach będzie pracowało 1830 osób - mówi Grażyna Ziemińska-Bicka, pełnomocnik prezydenta Lublina ds. wyborów.

Jeśli nie masz pewności, gdzie znajduje się komisja, w której powinieneś głosować, możesz to sprawdzić na: geoportal.lublin.eu/wybory/

Dokument ze zdjęciem
Żeby móc wziąć udział w głosowaniu, trzeba się stawić w komisji z dokumentem stwierdzającym tożsamość. - Musi on zawierać zdjęcie, to znaczy, że może to być zarówno dowód osobisty, jak i prawo jazdy czy paszport - wyjaśnia Grażyna Ziemińska-Bicka.

Karty
W Lublinie wyborcy otrzymają trzy karty do głosowania. Biała zawiera nazwiska kandydatów do Rady Miasta Lublin, niebieska - do Sejmiku Województwa, a różowa - na prezydenta. Karty do Rady Miasta i sejmiku mają formę książeczki. Na każdej stronie są kandydaci jednego komitetu.

Poza Lublinem i innymi miastami na prawach powiatu (Biała Podlaska, Chełm, Zamość) wyborcy dostaną jeszcze jedną kartę - z kandydatami do Rady Powiatu.

Nie musimy brać wszystkich kart. Sami zdecydujemy, czy chcemy wykorzystać wszystkie możliwości, czy np. głosować tylko na prezydenta.

Jak głosować
- Istnieje tzw. zasada świętości kratki - mówi Ziemińska-Bicka. Aby głos był poprawnie oddany, trzeba postawić znak "x" lub "+". - Punkt przecięcia linii musi się zmieścić w kratce przy nazwisku wybranego kandydata - podkreśla Ziemińska-Bicka.

Ważność głosów
Generalną zasadą jest, że na każdej karcie możemy postawić tylko jeden krzyżyk lub plus. Z tym że, jeśli na karcie z kandydatami na radnych postawimy więcej niż jeden znak (ale tylko na jednej liście), to głos zostanie zaliczony kandydatowi znajdującemu się najwyżej na tej liście.

- Jeśli np. wskażemy osoby z pozycjami 2 i 9, startujące z listy jednego komitetu, to głos będzie ważny, ale przypisany kandydatowi z numerem 2 - tłumaczy Grażyna Ziemińska-Bicka.
W przypadku głosowania na prezydentów, burmistrzów, wójtów możemy zaznaczyć tylko jednego kandydata. W przeciwnym razie głos będzie nieważny.

W gminach inaczej
Od tegorocznych wyborów samorządowych zmieniają się zasady głosowania na radnych gminnych. Będziemy ich wybierać w okręgach jednomandatowych.

Gminy zostaną podzielone na tyle okręgów, ile mandatów jest do obsadzenia w danej radzie (15 w samorządach do 20 tys. mieszkańców, 21 - do 50 tys. i 23 - do 100 tys. mieszkańców). W każdym okręgu radnym zostanie ten kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów.

Nowe regulacje nie obejmują miast na prawach powiatów (Lublin, Chełm, Zamość i Biała Podlaska). Tam będziemy wybierali tak samo, jak do tej pory - w sposób proporcjonalny. Udział w podziale mandatów będą miały komitety, które przekroczą 5-procentowy próg poparcia.

Wybory proporcjonalne obowiązują również w powiatach i sejmiku.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski