Wybory 2018. Debata "Kuriera Lubelskiego". Kandydaci na prezydenta Lublina odpowiadają na pytania (RELACJA)

LUB, EP, SKO
Udostępnij:
Nie wiesz na kogo głosować w niedzielnych wyborach? Zastanawiasz się, co mają do powiedzenia kandydaci i kandydatki na prezydenta Lublina? Przeczytaj relację z naszej debaty, która odbyła się w środę w auli im. Daszyńskiego na Wydziale Politologii UMCS.

Czytaj też: Sondaż wyborczy "Kuriera Lubelskiego". Kto zostanie prezydentem w Lublinie, Chełmie, Puławach i Zamościu? (WYNIKI)

Godz. 17.00
Na podsumowanie poprosiliśmy kandydatów, by krótko, jednym zdaniem dokończyli wypowiedź: ... prezydentem Lublina, bo...

Magdalena Długosz:...bo zależy nam na jakości życia.

Marian Kowalski: ... Lublin bez homopropagandy.

Jakub Kulesza: ...,bo Tułajew zdezerterował, a do Żuka jest dużo zastrzeżeń.

Joanna Kunc: ...czas na zmiany

Krzysztof Żuk: ...razem z mieszkańcami zrealizowaliśmy część strategii Lublin 2020.

Godz. 16.45
Ostatnie pytanie: W tym momencie mieszkańcy mogą korzystać z wielu ulg np. w żłobkach czy przedszkolach, ale też jest darmowa komunikacja dla uczniów szkół podstawowych. Czy te przywileje zostaną utrzymane, jakie jeszcze ulgi planujecie państwo wprowadzić i skąd wziąć na to pieniądze?

Joanna Kunc: Aby zatrzymać studentów proponujemy ulgę w biletach komunikacji. Studenci to także duża grupa konsumentów. Zależy nam, by studenci u nas zostali. Dodatkowa ulga to: darmowy sport w dzielnicach. Teraz tam się niewiele dzieje.

Krzysztof Żuk: Ulgi, które są, będą utrzymane. Nowe będą dla seniorów 65 plus: darmowa komunikacja miejska, darmowa rehabilitacja dla niepełnosprawnych, ulgowy lub darmowy dostęp do infrastruktury sportowej.

Magdalena Długosz: Ulgi które są powinny pozostać. Karta mieszkańca to sposób na uporządkowanie tych ulg w różnych dziedzinach życia. Należy pomyśleć też o obniżeniu cen biletów komunikacji miejskiej.

Marian Kowalski: Socjalistyczna darmocha to bajzel i brak inwestycji. Uważam, że to zła wizytówka dla miasta, a zarobki pozostaną na poziomie 1500 zł. Nie dajcie sobie wmówić, że coś jest za darmo.

Jakub Kulesza: Nie ma nic za darmo. Za wszystko i tak my płacimy. Karta lublinianina jest rozwiązaniem by to zorganizować, przykłady są w innych miastach. A miasto będzie miało zyski z płaconych podatków.

Godz. 16.35
Czwarte pytanie: Jaką ofertę przygotowali kandydaci dla młodych ludzi?

Marian Kowalski: Oprócz haseł nie ma czynów ze strony władzy. Jak się traktuje ludzi, którzy biorą sprawy we własne ręce? Napotykają na utrudnienia choćby związane z dojazdem do firm, z parkowaniem.

Jakub Kulesza: To wysokie podatki wypychają działalność gospodarczą z Lublina albo obniżają zarobki. Młodzi ludzie chcą mieć wpływ na rozwój miasta. Jeśli nie będą mogli współdecydować to wyjadą.

Krzysztof Żuk: Trzeba przyciągać inwestycje, by była konkurencja o pracownika i zróżnicowanie ofert pracy. Ważna jest też dostępność mieszkań na wynajem.

Magdalena Długosz: Wielu młodych wybiera pracę na etacie. Trzeba skończyć z umowami śmieciowymi, tylko umowy z pełnym zabezpieczeniem socjalnych. Miasto powinno preferować firmy dające o stabilne zatrudnienie.

Joanna Kunc: Młodzi jako główną przeszkodę wskazują wysokie koszty najmu lokali. Sposobem na to jest obniżenie o 50 proc. czynszów w lokalach miejskich. Proponujemy projekt "Budżet akademicki" na start zawodowy młodych ludzi.

Godz. 16.26
Trzecie pytanie: Wyludnianie się Lublina. Temat poruszany już od lat. Miasto traci mieszkańców - wyjeżdżają do większych miast lub osiedlają się wokół Lublina. Jak temu zaradzić i czy warto wrócić do pomysłu poszerzenia granic miasta poprzez włączenie ościennych miejscowości?

Jakub Kulesza: Być może ludzie uciekają z miasta, bo tam są niższe podatki. Jak zatrzymać mieszkańców? Trzeba zachęcić młodych ludzi wygodą życia.

Joanna Kunc: Jest to droga niewłaściwa. Lublin powinien być głównym ośrodkiem, a gminy ościenne powinny z nim współpracować. Co do wyludniania, to dane z ewidencji ludności nie są jednoznaczne.

Krzysztof Żuk: Zdecydowana większość mieszkańców wyprowadza się do gmin ościennych. Uciekają od miejskiego gwaru, kupują tańsze nieruchomości. Mówimy o naturalnym trendzie poszukiwania miejsca pod zabudowę rodzinną. Jestem zdecydowanie przeciwny z poszerzaniem granic Lublina przez włączanie innych gmin.

Magdalena Długosz: Poszerzanie granic miasta nie rozwiązuje problemu. Nawet w obecnych granicach nie jesteśmy w stanie rozsądnie zaplanować naszego miasta. Nie mamy odpowiednich terenów do tworzenia chociażby dzielnic willowych. To sprawia, że mieszkańcy się wyprowadzają. Trzeba temu przeciwdziałać. Chociażby poprzez programy lojalnościowe i zniżki.

Marian Kowalski: Nie ma sensu snuć mocarstwowych wizji. Dlaczego młodzi ludzie stąd wyjeżdżają? Lublin generalnie nie daje możliwości zatrudnienia za godne pieniądze. Lublin jest nieskomunikowany z resztą kraju np. z lotniska do nie można polecieć do innych polskich miast poza Warszawą, a i to nie za często.

Godz. 16.20
Drugie pytanie: Priorytet na kadencję

Krzysztof Żuk: To ma związek z inwestycjami w dzielnicach: szkoły, przedszkola.

Joanna Kunc: Priorytetem jest zwiększenie ilości miejsc pracy i wysokości wynagrodzeń przez programy dla przedsiębiorców
czy utworzenie centrum innowacyjno-technicznego i wdrażanie naszych pomysłów inwestycyjnych. Tak, by młodzi nie opuszczali miasta i tu pracowali.

Jakub Kulesza: Najważniejsze, aby mieszkańcy mieli więcej pieniędzy w kieszeni. By spółki miejskie zaczęły zarabiać dla miast. Chodzi też o jawne, otwarte konkursy, a nie układy partyjne.

Marian kowalski: Koniec z opcją, że jedynym źródłem pieniędzy jest UE. Dość prześladowań małych przedsiębiorców
Trzeba spłacić dług miasta choćby przez reparacje od Niemiec. Dlaczego mamy wpuszczać obce banki i hipermakerty.

Magdalena Długosz: Najważniejsze jest zdrowie - miasto będzie dbać o zieleń i walczyć ze smogiem. Tworzyć nowe parki skwery do uprawiania sportu wymieniać piece, zwrócić uwagę na transport w mieście.

Godz. 16.10
Pierwsze pytanie: Dlaczego warto na panią/pana głosować?

Magdalena Długosz: Mój komitet to ludzie z rożnych środowisk. To bardzo szerokie grono. Łączy nas troska o jakość życia w mieście, by mieszkańcy decydowali o rozwoju miasta.

Marian Kowalski: Partyjniactwo w Polsce doprowadziło do sytuacji, że osoby spoza układu są wykluczone z życia publicznego.
Ludzie biorący udział w kampaniach wyborczych żyją na koszt państwa. Powołaliśmy komitet by zaproponować konkretny program.

Jakub Kulesza: Co mamy do zaoferowania? Uczciwe gospodarowanie miastem, by rozbić lokalne układy w mieście, zatrudnianie rodzin i znajomych w spółkach miejskich. Kolejna sprawa: decyzje mieszkańców. To nie ja będę decydować co jest najważniejsze, ale mieszkańcy.

Joanna Kunc: Najważniejsze żeby poszli Państwo na wybory. Długotrwałe sprawowanie władzy sprawia spowolnienie.
Najlepszym sposobem na to jest zmiana. Współpracuję z osobami bezpartyjnymi, z różnych środowisk, mają różne pomysły na rozwój miasta. mamy programy dla studentów, dla seniorów.

Krzysztof Żuk: Naszym cele jest rozwój miasta zapewniający pracę i jakość życia. Chcemy, żeby to było miasto dużej aktywności mieszkańców. Ważne, by dobrze służyć mieszkańcom i dobrze służyliśmy przez ostatnie lata. Inwestycje to najlepiej pokazują.

Godz. 16.08
Prowadzący debatę, nasz redakcyjny kolega przedstawił uczestników debaty. I przypomniał o zasadach obowiązujących podczas dyskusji.

Godz. 16.00
Na sali są już: Marian Kowalski, Joanna Kunc i Magdalena Długosz. Czekamy na kolejnych kandydatów.

Debata wyborcza "Kuriera". Nasze zasady

Debata rozpocznie się około godz. 16. Na początku kandydaci i kandydatki dostaną czas na zaprezentowanie publiczności głównych punktów swojego programu. Później uczestnicy debaty będą odpowiadać na przygotowane przez nas pytania. Każdy będzie miał 1,5 minuty na odpowiedź. Prowadzący Sławomir Skomra zastrzega sobie prawo do przerywania wypowiedzi, jeśli kandydat przekroczył czas lub mówi nie na temat.

Kandydaci na prezydenta Lublina

Zaproszenie do udziału w dyskusji przyjęli już wcześniej: Magdalena Długosz, Joanna Kunc, Jakub Kulesza, Marian Kowalski i Krzysztof Żuk. Czyli niemal wszyscy, którzy walczą o fotel prezydenta Lublina. Kandydat PiS, Sylwester Tułajew do ostatniej minuty nie dawał jasnej odpowiedzi, czy zjawi się na debacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 94

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polak z Lublina
Lublin głosuje za Marianem
k
kt
Tułajew to większy dupek niż myślałem..
G
Gość
Tułajew czemu nie byłeś na żadnej debacie wyborczej poza tą w TVP gdzie ci wcześniej podali o co będą pytać? Jak ty chcesz rządzić Lublinem i podejmować trudne decyzje jak ty się zwykłych pytań od mieszkańców boisz? Totalna kompromitacja w oczach wszystkich mieszkańców i gwóźdź do wyborczej trumny.
a
aker
wstyd panie Tułajew wstyd, i pomyśleć że miałem na pana głosować, w zaistniałej sytuacji nie pozostało mi nic innego jak jednak oddać głos na Żuka który stawia się na każdej debacie
L
Lubelak
Każdy sam podejmie decyzję
j
ja
Tułajew stchórzył, uciekanie i chowanie się - te dwie rzeczy wychodzą mu najlepiej, no może dodałbym jeszcze kompromitowanie się podczas wystąpień przed dziennikarzami, kandydat porażka
.
Sylwestrze nie chcę nic mówić, ale ten twój troll jest tak upośledzony, że więcej ci szkód przyniesie niż zysków. Te jego wpisy o "Zuniu" i "ludziach z wypchanymi POrtfelami" to jeden wielki bełkot, który zniechęca totalnie do głosowania na PiS.
P
POlityk POruszający ustami
przyprawiają mnie o mdłości.
ż
żenua
zorganizował swojemu ulubieńcowi starannie wyreżyserowaną ustawkę przedwyborczą, gdzie wybraniec miał zawczasu przygotowane odpowiedzi, a reszta poruszała się jak we mgle, choć i tak niektórzy (Długosz i Kunc) jakoś dawali radę.
G
Gość
2 dni temu, a odPOwiedzi do wyuczenia na pamięć przygotował mu trener PR-owy, który ceni się 500 zł/h. Ale nie ma problemu - wszystkie koszty POkrywają Ludzie z Wypchanymi POrtfelami.
E
Elvis
Do TVP na debatę pobiegł, bo wcześniej dostał pytania a inni nie. Co najśmieszniejsze i tak wypadł beznadziejnie(przypuszczam że na 1000 pojedynków z Żukiem przegrałby wszystkie nawet gdyby znał pytania jakie padną a Żuk nie). Prezes Kaczyński musi bardzo nie lubić Lublina, skoro wystawił kogoś takiego w wyścigu o prezydenturę.
s
sad
Tułajew ma cię w du*** bo jest pewien, że i tak kupisz jego bajeczki. Tymczasem w niedzielę wieczorem będzie płacz, bo się okaże, że nawet drugiej tury nie będzie w Lublinie.
p
pleban z Czechowa
Sylvio Tułajewinio oddał mecz walkowerem. Od dawna miałem go za słabeusza. Pasuje do fotela prezydenta Lublina jak siodło do świni.
q
qwerty
Tułajew aż tak boisz się Żuka? To jak ty chcesz 350-tyś miastem zarządzać i zabierać zdanie w ważnych kwestiach jak ty się zwykłej debaty boisz?
m
mieszkaniec
W TVP dostał wcześniej pytania więc się pojawił, tam gdzie nie można się wcześniej przygotować już niestety Tułajewa nie uświadczysz. Kompromitacja kandydata PiS.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie