Wybory 2018. Krzysztof Żuk obiecuje przynajmniej 500 nowych mieszkań

Sławomir Skomra
Udostępnij:
A jeśli uda się wszystko spiąć finansowo to może być ich nawet 1,4 tys. Do tego trzeba doliczyć budowę nowych żłobków, przedszkoli, szkół, hal sportowych, boisk i bogatą ofertę dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Krzysztof Żuk przedstawił społeczną cześć swojego programu.

- W ostatnich ośmiu latach z radnymi wspierającymi prezydenta wszystko co robiliśmy, robiliśmy z myślą o mieszkańcach - mówił w czwartek prezydent Lublina, Krzysztof Żuk i zapowiedział, że w kolejnej kadencji chce kontynuować tę politykę. Właśnie przedstawił społeczną część swojego programu, na którą składa się sześć obszarów.

Żuk po pierwsze chce budować nowe mieszkanie komunalne.

- W tym tygodniu złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji ZRID na inwestycje na terenie, które można nazwać jako przedłużenie ul. Dekutowskiego - mówił. - Udało nam się odblokować dostęp do gruntów - dodał i od razu zapowiedział, że chciałby aby co roku w Lublinie przybywało 100 mieszkań komunalnych.

Czyli w ciągu pięciu lat kadencji ma być ich minimum 500. Chociaż jest możliwość, aby powstało ich więcej.

Mieszkania

Wszystko zależy od znalezienia montażu finansowego i pozyskanie środków. Chodzi o 200 mln zł. Jeśli to się uda to Żuk mówi o 1,4 tys. mieszkań w okolicach Dekutowskiego i na Felinie.

Prezydent dodał, że Lublin przystąpi też do rządowego programu Mieszkanie Plus.

Miasto ma też co roku wykładać pieniądze na rewitalizację i termomodernizację budynków komunalnych. Mają też być pieniądze dla wspólnot mieszkaniowych.

- Będzie kontynuowany program oddłużeniowy dla lokatorów komunalnych. Nasza jego ocena jest pozytywna - mówił prezydent.

Szkoły i przedszkola

Prezydent zapowiedział też budowę nowych szkół i rozbudowę istniejących. Nie chodzi tylko o szkołę przy ul. Berylowej ale też Majerankowej, Zespół Szkół nr 7, I LO czy szkołę podstawową numer 30.

Bedą też powstawały nowe hale sportowe przy szkołach i boiska (LO Staszica, SP 15, SP 30).

Ratusz już planuje budowę nowych przedszkoli i żłobków. Nowych miejsc dla przedszkolaków ma być przynajmniej 600, a nowych żłobków pięć (Berylowa, Puławska, Okrzei, na Ponikwodzie i Wrotkowie).

- Chcemy żeby każde dziecko miało zapewnione miejsce w przedszkolu - dodał Żuk.

Jednocześnie miasto utrzyma program dofinansowania miejsc w prywatnych żłobkach i klubach dziecięcych.

Pieniądze dla dzielnic

Pule budżetu obywatelskiego i zielonego budżetu mają zostać zwiększone. W tym pierwszym każda z dzielnic ma mieć zagwarantowane jeszcze większe pieniądze na lokalne projekty.

- Dziś mówimy o 300 tys. zł - wyjaśnił prezydent.

W każdej dzielnicy mają powstać specjalne centra kulturalno - sportowe, a sieć biblioteczna będzie rozbudowywana.

- Chcemy też wprowadzić nowe narzędzie mikorgrantów dla mieszkańców na inwestycje w dzielnicach. To nie są duże sumy - mówił Żuk mając na myśli pieniądze na postawienie ławeczek czy urządzenie skwerów.

- Z naszymi partnerami uzgodniliśmy że przerzucimy front inwestycyjny na dzielnice - dodał prezydent.

Seniorzy i niepełnosprawni

Żuk potwierdził, że osoby powyżej 65. roku życia zostaną objęci darmową komunikacją. Co więcej powstaną dla nich specjalne centra w każdej dzielnicy i program teleopieki. Starsze osoby mające problemy z ruchem otrzymają darmową usługę podwożenia we wskazane miejsce.

Program dla osób niepełnosprawnych obejmuje np. powstanie dwóch Centrów Wczesnej Interwencji i Rozwoju Dziecka, Ośrodka Całodobowego Wsparcia Aktywności i Samodzielności a przy ul. Głównej ma stanąć miejsce opieki czasowej.

- Z myślą o opiekunach i rodzicach, którzy też potrzebują odpoczynku - dodał Żuk.

Do tego każde niepełnosprawne dziecko ma za darmo korzystać z przedszkola i miejskich basenów.

Bezpieczeństwo

Pod tym hasłem kryje się rozbudowa monitoringu i zwiększenie ponadnormatywnych patroli policyjnych. Miasto uzgadnia właśnie z policją, żeby udział w nich brali policyjni stażyści.

Ma się też poprawić bezpieczeństwo na drogach.

- Wiemy, że trudno zapewnić ideał, ale będziemy dążyć do zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych - zapowiedział Żuk mając na myśli przebudowę ulic, inwestycję w nowe rozwiązania techniczne czy stawianie spowalniaczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 309

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
realnie patrząc
Nie myślcie że będę tłoczył Tułajewa bo już samo nazwisko mnie zachęca podobnie jak w przypadkach Thun czy Szejnfeld - a na dodatek jakie ma doświadczenie w zarządzaniu w sumie dość dużym miastem i kapitałem. Obawiam się że to może być drugi Janicki.
My Lublinianie mamy niezły orzech do zgryzienia bo musimy wybierać pomiędzy dżumą a cholerą.
W przypadku Tułajewa jedyne co to stosunki z władzą centralną mogą być jego zaletą. Mam też nadzieję że w sejmiku znajdą się mądrzy ludzie np. z Politechniki Lub. a nie z zżydziałego KUL zwanego nie bez kozery ŻUL-em
a
antyblef
.............. bezkolizyjne połączenie Poniatowskiego z Filaretów i coooooo ? skończyło się na deptakowej rewolucji ,gdzie zupełnie dobry bruk wymieniono na inny za dość pokaźną sumę.
A syf po Alchemii jak był tak jest , nie mówiąc o widokach po obu stronach Ruskiej.
Temu propagandziście jedyne co wyszło to uwieńczona przywództwem kariera w PO i namaszczenia Kasprzaka orderem Hołdy.
p
precz z popisem
z mieszkaniami, na które nie stać uczciwie pracującego człowieka.
p
przecz z popisem
Wycinką drzew, budowaniem pomników, zmianami w nazwach ulic, czy wznoszeniem modłów do biznesmena z Torunia?
p
precz z popisem
Mam dosyć juch tych gęb rozwieszonych na banerach. Nie chcę ani Tułajewa, który w życiu pracą się nie skalał, i który jest jedynie depozytariuszem woli Jarosława/Rydzola. Nie chcę też już Żuka i jego kretyńskich stadionów i megalomańskich mostów! Mieszkania komunalne? Śmieszne! Choć, zważywszy, że nikt w tym mieście nie kontroluje złodziejstwa deweloperów - niestety, wkrótce zapewne będą potrzebne. Gdzie w tym mieście jakikolwiek sensowny kandydat? Póki co, nie ma takiego. Swój głos mogłabym oddać jedynie na tego, kto UKRÓCI DEWELOPERSKĄ SAMOWOLĘ, ZADBA O TO BY MIASTO NIE NISZCZAŁO, POWAŻNIE ZADBA O SENIORÓW, ZMIENI KSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ.
l
lube3
Na dziesiątkach bilbordów w kraju pojawiło się kłamstwo typu " PIS wziął miliony ....itd " . Nigdy PIS nie wziął żadnych milionów bo ma dotacje takie jak inne partie . Jeżeli im chodzi o niedawne premie dla pracowników rządu to zostały one zwrócone , czego na bilbordach brakuje , a urzędnicy to nie tylko zwolennicy czy członkowie PIS-u . Mam nadzieję , że PIS wreszcie sięgnie do przepisów prawa wyborczego i zażąda zakazu publikowania wierutnych kłamstw na bilbordach bo w moich kontaktach z ludźmi , argumentując niechęć do PIS-u , powołują się oni na te właśnie kłamliwe bilbordy.
l
lube
8 lat rządów Żuka i PZERO w Lublinie to katastrofa !!!
Lublin pod względem zakorkowania ulic w mieście zajmuje już 2 miejsce w Polsce a Żuk buduje potężne mosty łukowe nad 6 m rzeką (np: w miejscu obwodnicy jest most nad Bystrzycą plaski i pozostałe mosty nad Bystrzycą są plaski i tańsze ), potężne wiadukty / monstra / na mało uczęszczanym kierunku do Warszawy , bunkry handlowe zwane "tarasami zamkowymi " na tle zabytkowego Starego Miasta , ulice budowane na obrzeżach Lublina , bo tam jest najłatwiej , a kierunek komunikacji pólnoc - południe zakorkowany od kilku lat bez wizji jego zlikwidowania. Pierwszą decyzją Żuka 8 lat temu było unieważnienie budowy tunelu / metodą odkrytego wykopu / pod al.. Racławickimi w osi ul. Sowińskiego bo podobno kosztowałby kilkadziesiąt mln. zł i był wymysłem poprzedniego prezydenta. Niepotrzebny stadion ile kosztował ? Przez 8 lat nie zdążył wyremontować nawierzchni ulic: al. Racławickie , al. Kraśnicka , Kalinowszczyzna , Głęboka , Zana , Popiełuszki , Sowińskiego itp. jeszcze kilkadziesiąt. Żuk jest prawą ręką poprzedniego prezydenta Leńczuka , który z firmą „ORION’ buduje , bez jakichkolwiek przeszkód , mieszkaniówkę, a na ul. Wieniawskiej chciał wybudować biurowiec usługowy za pieniądze UM Lublin i dopiero CBA to zablokowała.
Tak mafijnego układu w Lublinie nie było już dawno. Prokuratura powinna zając się niegospodarnością Żuka i jego "mafii " oraz znacznego wzrostu etatów w urzędach mu podległych
A ile firm czy inwestorów ściągnął do Lublina ? A ile firm padło za jego rządów (np: Zakłady Tytoniowe). Dlaczego nie zezwolił na oddanie gruntów pod budownictwo „mieszkanie +” – czyżby kolega Leńczuk mu zabronił? . A jak zadłużył Lublin - 1,5 mld zł. – na co to poszło ? Jak znowu wygra wybory to wszystkie komunalne firmy podniosą opłaty o min. 50 % , a także podatki lokalne , bo obecnie Żuk się tego boi zrobić. A czy nie wybory wymusiły przebudowy ul. Diamentowej , która się wlecze już kilka miesięcy? Remont al. Raclawickich i ul. Kalinowszczyzna to kolejne klamstwo i udawanie , że nagle ceny robót wzrosły. Takie numery Żuk i PZERO z czerwonym ZSL-em robi przed każdymi wyborami , a jak jest zagrożenie przegrania wyborów to uruchamiają fałszerstwa przy wyborach.
A ile kasy wydano na kolejną przebudowę Placu Litewskiego , otoczonego bardzo starą i zabytkową zabudową , któremu brakuje tylko karuzeli , i kolejki szynowej , czy kolejna przebudowa deptaka , wykonana niechlujnie , mało estetycznie i wbrew konserwatorskim tendencjom ( jak posadzka Archikatedry wybrana przez ś.p. abp Życińskiego ) – obie te inwestycje są niepotrzebne bo stan techniczny tych obiektów był dobry . Żuk doprowadził do degradacji Lublina i tylko wyższe uczelnie dają zyski do przetrwania chociaż w ub. roku ubyło z Lublina około 40 tys. studentów.
Dlaczego nie ma u Wojewody protokółów z oględzin pól tzw. „suszowych ” , czyżby ZSL tak się bał przegranej w wyborach i kosztem rolników robił kłamliwą „mafijną destrukcję ” licząc na dodatkowe głosy Ostatnie wiadomości , że Żuk zarobił w 2017 r. około 400 tys. zł porażają. Ludzie opamiętajcie się i przejrzyjcie na oczy lub wymieńcie przynajmniej 3 ważne inwestycje dla Lublina , których dokonał Żuk – tylko nie liczcie obwodnicy i dróg dojazdowych bo to są inwestycje rządowe płacone i projektowane centralnie bez udziału mafii Żuka. !!! . Niech Was nie zwodzą niemieckie polsko-języczne media będące na usługach PZERO , ZSL-u i SLD.
l
lube3
Co za hipokryzja i bezczelność Żuka. Nie dość , że ma chody w sądach i przesunął niekorzystny dla siebie wyrok poza termin wybory, to zablokował tereny j.w. i sam obiecuje jakieś wyimaginowane mieszkania . Jeśli tak to oczywiście mieszkania od developera Leńczuka ( byłego dyrektora banku ukraińskiego złodzieja z USA - BOGATINA , prawej ręki Żuka.
W
Wojtek
Proponuję wybudować jedno specjalne mieszkanie bez klamek dla przegranego nadchodzących wyborów p. Tułajewa, aby sobie krzywdy nie zrobił
500 mieszkań
z tego każde po 500.000 tys. na państwowych gruntach, no nieźle
q
qp
Niech Żuk dokończy w ramach " zobacz efekty" rozebraną muszlę koncertową w saskim. Była muszla , rozebrane , miało być zrobione do lipca 2018 i to kosztem prawie 1 mln zł na wymianę dachu. No i wyszła typowa Żukowszczyzna czyli nic. A muszla była remontowana pare lat temu za grube miliony. Ciekawe ile teraz miasto umoczyło kasy.
G
GOSC
Oni proponują"Polskę dla seniora” to m.in: dopłaty do leków, opieki geriatrycznej i emerytur. Dla samorządu to jest, czy gdzie oni z tym startują?
Ostatni gasi światło.
A
ANN
Dawaj adresy
N
N
Tylko wykonanie do de... Koś pamięta jak z budżetu woj. lubelskiego pofrunęło na szerokopasmowy internet 3,4 mln kasy za PO-PSL?
m
mieszkaniec
Świetny program zdecydowanie najlepszego kandydata spośród wszystkich którzy startują
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie