Wybory 2018. Krzysztof Żuk obiecuje przynajmniej 500 nowych mieszkań

Sławomir SkomraZaktualizowano 
A jeśli uda się wszystko spiąć finansowo to może być ich nawet 1,4 tys. Do tego trzeba doliczyć budowę nowych żłobków, przedszkoli, szkół, hal sportowych, boisk i bogatą ofertę dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Krzysztof Żuk przedstawił społeczną cześć swojego programu.

- W ostatnich ośmiu latach z radnymi wspierającymi prezydenta wszystko co robiliśmy, robiliśmy z myślą o mieszkańcach - mówił w czwartek prezydent Lublina, Krzysztof Żuk i zapowiedział, że w kolejnej kadencji chce kontynuować tę politykę. Właśnie przedstawił społeczną część swojego programu, na którą składa się sześć obszarów.

Żuk po pierwsze chce budować nowe mieszkanie komunalne.

- W tym tygodniu złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji ZRID na inwestycje na terenie, które można nazwać jako przedłużenie ul. Dekutowskiego - mówił. - Udało nam się odblokować dostęp do gruntów - dodał i od razu zapowiedział, że chciałby aby co roku w Lublinie przybywało 100 mieszkań komunalnych.

Czyli w ciągu pięciu lat kadencji ma być ich minimum 500. Chociaż jest możliwość, aby powstało ich więcej.

Mieszkania

Wszystko zależy od znalezienia montażu finansowego i pozyskanie środków. Chodzi o 200 mln zł. Jeśli to się uda to Żuk mówi o 1,4 tys. mieszkań w okolicach Dekutowskiego i na Felinie.

Prezydent dodał, że Lublin przystąpi też do rządowego programu Mieszkanie Plus.

Miasto ma też co roku wykładać pieniądze na rewitalizację i termomodernizację budynków komunalnych. Mają też być pieniądze dla wspólnot mieszkaniowych.

- Będzie kontynuowany program oddłużeniowy dla lokatorów komunalnych. Nasza jego ocena jest pozytywna - mówił prezydent.

Szkoły i przedszkola

Prezydent zapowiedział też budowę nowych szkół i rozbudowę istniejących. Nie chodzi tylko o szkołę przy ul. Berylowej ale też Majerankowej, Zespół Szkół nr 7, I LO czy szkołę podstawową numer 30.

Bedą też powstawały nowe hale sportowe przy szkołach i boiska (LO Staszica, SP 15, SP 30).

Ratusz już planuje budowę nowych przedszkoli i żłobków. Nowych miejsc dla przedszkolaków ma być przynajmniej 600, a nowych żłobków pięć (Berylowa, Puławska, Okrzei, na Ponikwodzie i Wrotkowie).

- Chcemy żeby każde dziecko miało zapewnione miejsce w przedszkolu - dodał Żuk.

Jednocześnie miasto utrzyma program dofinansowania miejsc w prywatnych żłobkach i klubach dziecięcych.

Pieniądze dla dzielnic

Pule budżetu obywatelskiego i zielonego budżetu mają zostać zwiększone. W tym pierwszym każda z dzielnic ma mieć zagwarantowane jeszcze większe pieniądze na lokalne projekty.

- Dziś mówimy o 300 tys. zł - wyjaśnił prezydent.

W każdej dzielnicy mają powstać specjalne centra kulturalno - sportowe, a sieć biblioteczna będzie rozbudowywana.

- Chcemy też wprowadzić nowe narzędzie mikorgrantów dla mieszkańców na inwestycje w dzielnicach. To nie są duże sumy - mówił Żuk mając na myśli pieniądze na postawienie ławeczek czy urządzenie skwerów.

- Z naszymi partnerami uzgodniliśmy że przerzucimy front inwestycyjny na dzielnice - dodał prezydent.

Seniorzy i niepełnosprawni

Żuk potwierdził, że osoby powyżej 65. roku życia zostaną objęci darmową komunikacją. Co więcej powstaną dla nich specjalne centra w każdej dzielnicy i program teleopieki. Starsze osoby mające problemy z ruchem otrzymają darmową usługę podwożenia we wskazane miejsce.

Program dla osób niepełnosprawnych obejmuje np. powstanie dwóch Centrów Wczesnej Interwencji i Rozwoju Dziecka, Ośrodka Całodobowego Wsparcia Aktywności i Samodzielności a przy ul. Głównej ma stanąć miejsce opieki czasowej.

- Z myślą o opiekunach i rodzicach, którzy też potrzebują odpoczynku - dodał Żuk.

Do tego każde niepełnosprawne dziecko ma za darmo korzystać z przedszkola i miejskich basenów.

Bezpieczeństwo

Pod tym hasłem kryje się rozbudowa monitoringu i zwiększenie ponadnormatywnych patroli policyjnych. Miasto uzgadnia właśnie z policją, żeby udział w nich brali policyjni stażyści.

Ma się też poprawić bezpieczeństwo na drogach.

- Wiemy, że trudno zapewnić ideał, ale będziemy dążyć do zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych - zapowiedział Żuk mając na myśli przebudowę ulic, inwestycję w nowe rozwiązania techniczne czy stawianie spowalniaczy.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Krata bronna już zamontowana na Bramie Krakowskiej (ZDJĘCIA)

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 320

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
realnie patrząc

Nie myślcie że będę tłoczył Tułajewa bo już samo nazwisko mnie zachęca podobnie jak w przypadkach Thun czy Szejnfeld - a na dodatek jakie ma doświadczenie w zarządzaniu w sumie dość dużym miastem i kapitałem. Obawiam się że to może być drugi Janicki.
My Lublinianie mamy niezły orzech do zgryzienia bo musimy wybierać pomiędzy dżumą a cholerą.
W przypadku Tułajewa jedyne co to stosunki z władzą centralną mogą być jego zaletą. Mam też nadzieję że w sejmiku znajdą się mądrzy ludzie np. z Politechniki Lub. a nie z zżydziałego KUL zwanego nie bez kozery ŻUL-em

a
antyblef

.............. bezkolizyjne połączenie Poniatowskiego z Filaretów i coooooo ? skończyło się na deptakowej rewolucji ,gdzie zupełnie dobry bruk wymieniono na inny za dość pokaźną sumę.
A syf po Alchemii jak był tak jest , nie mówiąc o widokach po obu stronach Ruskiej.
Temu propagandziście jedyne co wyszło to uwieńczona przywództwem kariera w PO i namaszczenia Kasprzaka orderem Hołdy.

p
precz z popisem

z mieszkaniami, na które nie stać uczciwie pracującego człowieka.

p
przecz z popisem

Wycinką drzew, budowaniem pomników, zmianami w nazwach ulic, czy wznoszeniem modłów do biznesmena z Torunia?

p
precz z popisem

Mam dosyć juch tych gęb rozwieszonych na banerach. Nie chcę ani Tułajewa, który w życiu pracą się nie skalał, i który jest jedynie depozytariuszem woli Jarosława/Rydzola. Nie chcę też już Żuka i jego kretyńskich stadionów i megalomańskich mostów! Mieszkania komunalne? Śmieszne! Choć, zważywszy, że nikt w tym mieście nie kontroluje złodziejstwa deweloperów - niestety, wkrótce zapewne będą potrzebne. Gdzie w tym mieście jakikolwiek sensowny kandydat? Póki co, nie ma takiego. Swój głos mogłabym oddać jedynie na tego, kto UKRÓCI DEWELOPERSKĄ SAMOWOLĘ, ZADBA O TO BY MIASTO NIE NISZCZAŁO, POWAŻNIE ZADBA O SENIORÓW, ZMIENI KSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ.

l
lube3

Na dziesiątkach bilbordów w kraju pojawiło się kłamstwo typu " PIS wziął miliony ....itd " . Nigdy PIS nie wziął żadnych milionów bo ma dotacje takie jak inne partie . Jeżeli im chodzi o niedawne premie dla pracowników rządu to zostały one zwrócone , czego na bilbordach brakuje , a urzędnicy to nie tylko zwolennicy czy członkowie PIS-u . Mam nadzieję , że PIS wreszcie sięgnie do przepisów prawa wyborczego i zażąda zakazu publikowania wierutnych kłamstw na bilbordach bo w moich kontaktach z ludźmi , argumentując niechęć do PIS-u , powołują się oni na te właśnie kłamliwe bilbordy.

l
lube
8 lat rządów Żuka i PZERO w Lublinie to katastrofa !!!
Lublin pod względem zakorkowania ulic w mieście zajmuje już 2 miejsce w Polsce a Żuk buduje potężne mosty łukowe nad 6 m rzeką (np: w miejscu obwodnicy jest most nad Bystrzycą plaski i pozostałe mosty nad Bystrzycą są plaski i tańsze ), potężne wiadukty / monstra / na mało uczęszczanym kierunku do Warszawy , bunkry handlowe zwane "tarasami zamkowymi " na tle zabytkowego Starego Miasta , ulice budowane na obrzeżach Lublina , bo tam jest najłatwiej , a kierunek komunikacji pólnoc - południe zakorkowany od kilku lat bez wizji jego zlikwidowania. Pierwszą decyzją Żuka 8 lat temu było unieważnienie budowy tunelu / metodą odkrytego wykopu / pod al.. Racławickimi w osi ul. Sowińskiego bo podobno kosztowałby kilkadziesiąt mln. zł i był wymysłem poprzedniego prezydenta. Niepotrzebny stadion ile kosztował ? Przez 8 lat nie zdążył wyremontować nawierzchni ulic: al. Racławickie , al. Kraśnicka , Kalinowszczyzna , Głęboka , Zana , Popiełuszki , Sowińskiego itp. jeszcze kilkadziesiąt. Żuk jest prawą ręką poprzedniego prezydenta Leńczuka , który z firmą „ORION’ buduje , bez jakichkolwiek przeszkód , mieszkaniówkę, a na ul. Wieniawskiej chciał wybudować biurowiec usługowy za pieniądze UM Lublin i dopiero CBA to zablokowała.
Tak mafijnego układu w Lublinie nie było już dawno. Prokuratura powinna zając się niegospodarnością Żuka i jego "mafii " oraz znacznego wzrostu etatów w urzędach mu podległych
A ile firm czy inwestorów ściągnął do Lublina ? A ile firm padło za jego rządów (np: Zakłady Tytoniowe). Dlaczego nie zezwolił na oddanie gruntów pod budownictwo „mieszkanie +” – czyżby kolega Leńczuk mu zabronił? . A jak zadłużył Lublin - 1,5 mld zł. – na co to poszło ? Jak znowu wygra wybory to wszystkie komunalne firmy podniosą opłaty o min. 50 % , a także podatki lokalne , bo obecnie Żuk się tego boi zrobić. A czy nie wybory wymusiły przebudowy ul. Diamentowej , która się wlecze już kilka miesięcy? Remont al. Raclawickich i ul. Kalinowszczyzna to kolejne klamstwo i udawanie , że nagle ceny robót wzrosły. Takie numery Żuk i PZERO z czerwonym ZSL-em robi przed każdymi wyborami , a jak jest zagrożenie przegrania wyborów to uruchamiają fałszerstwa przy wyborach.
A ile kasy wydano na kolejną przebudowę Placu Litewskiego , otoczonego bardzo starą i zabytkową zabudową , któremu brakuje tylko karuzeli , i kolejki szynowej , czy kolejna przebudowa deptaka , wykonana niechlujnie , mało estetycznie i wbrew konserwatorskim tendencjom ( jak posadzka Archikatedry wybrana przez ś.p. abp Życińskiego ) – obie te inwestycje są niepotrzebne bo stan techniczny tych obiektów był dobry . Żuk doprowadził do degradacji Lublina i tylko wyższe uczelnie dają zyski do przetrwania chociaż w ub. roku ubyło z Lublina około 40 tys. studentów.
Dlaczego nie ma u Wojewody protokółów z oględzin pól tzw. „suszowych ” , czyżby ZSL tak się bał przegranej w wyborach i kosztem rolników robił kłamliwą „mafijną destrukcję ” licząc na dodatkowe głosy Ostatnie wiadomości , że Żuk zarobił w 2017 r. około 400 tys. zł porażają. Ludzie opamiętajcie się i przejrzyjcie na oczy lub wymieńcie przynajmniej 3 ważne inwestycje dla Lublina , których dokonał Żuk – tylko nie liczcie obwodnicy i dróg dojazdowych bo to są inwestycje rządowe płacone i projektowane centralnie bez udziału mafii Żuka. !!! . Niech Was nie zwodzą niemieckie polsko-języczne media będące na usługach PZERO , ZSL-u i SLD.
l
lube3

Co za hipokryzja i bezczelność Żuka. Nie dość , że ma chody w sądach i przesunął niekorzystny dla siebie wyrok poza termin wybory, to zablokował tereny j.w. i sam obiecuje jakieś wyimaginowane mieszkania . Jeśli tak to oczywiście mieszkania od developera Leńczuka ( byłego dyrektora banku ukraińskiego złodzieja z USA - BOGATINA , prawej ręki Żuka.

W
Wojtek

Proponuję wybudować jedno specjalne mieszkanie bez klamek dla przegranego nadchodzących wyborów p. Tułajewa, aby sobie krzywdy nie zrobił

500 mieszkań

z tego każde po 500.000 tys. na państwowych gruntach, no nieźle

q
qp

Niech Żuk dokończy w ramach " zobacz efekty" rozebraną muszlę koncertową w saskim. Była muszla , rozebrane , miało być zrobione do lipca 2018 i to kosztem prawie 1 mln zł na wymianę dachu. No i wyszła typowa Żukowszczyzna czyli nic. A muszla była remontowana pare lat temu za grube miliony. Ciekawe ile teraz miasto umoczyło kasy.

G
GOSC

Oni proponują"Polskę dla seniora” to m.in: dopłaty do leków, opieki geriatrycznej i emerytur. Dla samorządu to jest, czy gdzie oni z tym startują?
Ostatni gasi światło.

A
ANN

Dawaj adresy

N
N

Tylko wykonanie do de... Koś pamięta jak z budżetu woj. lubelskiego pofrunęło na szerokopasmowy internet 3,4 mln kasy za PO-PSL?

m
mieszkaniec

Świetny program zdecydowanie najlepszego kandydata spośród wszystkich którzy startują

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3