Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2018. Żuk bierze wszystko. I fotel prezydenta, i większość w radzie

Artur Jurkowski
Małgorzata Genca
Krzysztof Żuk z poparciem 62,3 procent wygrał w pierwszej turze wyborów na prezydenta Lublina. W 31-osobowej radzie miasta będzie go reprezentować 19 rajców.

I wszystko jasne. Prezydentem Lublina na najbliższe pięć lat został Krzysztof Żuk. Co więcej, będzie miał bardzo stabilną większość w Radzie Miasta Lublin. Kandydaci jego komitetu mają 19 mandatów.

- Jestem dumny i niezwykle zobowiązany wyborcom. Wynik jest znakomity i czuję brzemię odpowiedzialności - podkreślał w poniedziałek Krzysztof Żuk. I jednocześnie zapewniał: - Obiecuję, że nie zawiedziemy, zrealizujemy program, który uzgodniliśmy z mieszkańcami.

Żuk w I turze

To, że walczący o trzecią kadencję Krzysztof Żuk wygrał w pierwszej turze, było pewne już po sondażowych wynikach przedstawionych tuż po głosowaniu.

Sprawą otwartą była skala poparcia, jakiego udzielili mu wyborcy. Ostatecznie wyniosło ono 62,33 procent. To oznacza, że spośród 143 584 głosujących 89 488 wskazało na Krzysztofa Żuka. Dla przypomnienia cztery lata temu poparcie dla Żuka wynosiło 60,1 proc.

Drugi wynik uzyskał kandydat PiS Sylwester Tułajew. Głosowało na niego 45 202 osoby, czyli 31,48 proc.

Kolejni do fotela prezydenta uzyskali następujące wyniki: Jakub Kulesza - 4 290 - 2,99 proc., Magdalena Długosz - 2 143 - 1,49 proc., Marian Kowalski - 1 929 - 1,34 proc. i Joanna Kunc - 532 osoby - 0,37 proc.

Klęska PiS

W 31-osobowej Radzie Miasta Lublin w kadencji 2018-23 aż 19 mandatów przypadło komitetowi K. Żuka, a 12 - PiS. I to jedyne komitety, które wprowadziły swoich radnych. Wynik jest dla PiS wyborczą klęską.

Oznacza, że stan posiadania tego ugrupowania stopniał o trzy mandaty w stosunku do tego, co ma w kończącej się kadencji samorządu.

Z komitetu Żuka mandaty zdobyli: okręg nr 1: Maja Zaborowska, Marcin Nowak i Zbigniew Jurkowski; okręg nr 2: Stanisław Kieroński, Monika Orzechowska i Monika Kwiatkowska; okręg nr 3: Jarosław Pakuła, Dariusz Sadowski i Anna Ryfka; okręg nr 4: Michał Krawczyk, Mariusz Banach i Jadwiga Mach; okręg nr 5: Krzysztof Żuk (zrezygnuje z mandatu, przejmie go Magdalena Kamińska), Marta Wcisło, Bartosz Margul i Adam Osiński; okręg nr 6: Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Leszek Daniewski i Elżbieta Dados.

PiS będą reprezentować: okręg nr 1: Tomasz Pitucha, Marcin Jakóbczyk; okręg nr 2: Małgorzata Suchanowska, Zdzisław Drozd; okręg nr 3: Radosław Skrzetuski, Zbigniew Ławniczak; okręg nr 4: Piotr Breś, Stanisław Brzozowski; okręg nr 5: Ro-bert Derewenda, Eugeniusz Bielak; okręg nr 6: Piotr Popiel, Piotr Gawryszczak.

Najwięcej głosów wśród radnych padło na Michała Krawczyka - 5555. Maja Zaborowska, wchodząca do samorządu, dostała 4754 głosy, więcej od Tomasza Pituchy, szefa radnych miejskich PiS w Radzie Miasta Lublin.

Układanki z fotelami

Nowe rozdanie wyborcze oznacza też roszady na stanowiskach. Prezydenta Lublina wybrali mieszkańcy, ale zastępców wybierze sobie już sam Żuk. Łącznie do obsadzenia są cztery fotele. Ale tylko teoretycznie. Trzy z nich praktycznie są zaklepane dla obecnych zastępców.

Chodzi o Monikę Lipińską (sprawy społeczne), Artura Szymczyka (inwestycje) oraz Mariusza Banacha (oświata). Wolny może być tylko jeden fotel zajmowany przez Krzysztofa Komorskiego (sport i kultura). Komorski prawdopodobnie zdobył mandat do sejmiku i niewykluczone, że znajdzie się w zarządzie województwa.

- Raczej jako wicemarszałek - mówił w poniedziałek jeden z działaczy PO, która wraz z Nowoczesną zdobyła trzy mandaty do sejmiku z okręgu nr 1 obejmującego Lublin.

Wyścigi do fotela „po Komorskim” już ruszyły. Wśród kandydatów jest m.in. Michał Krawczyk, przewodniczący obecnego klubu radnych PO i szef kampanii Żuka.

- Nie komentuję plotek - ucinał jednak pytania Krawczyk. - Jest też inny scenariusz. Michał nie do końca sobie poradził z kampanią. Dlatego opuszczone przez Krzysztofa stanowisko może trafić w ręce kogoś ze środowiska kultury - ujawniał w poniedziałek kulisy kadrowe jeden z wysokich ratuszowych polityków.

Do obsadzenia będzie też stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Lublin. Obecny przewodniczący Piotr Kowalczyk, najbliższy do tej pory współpracownik Żuka, nie startował w wyborach i nie będzie radnym w przyszłej kadencji. Kto go zastąpi? Na „giełdzie nazwisk” największe szanse daje się w tej chwili Jarosławowi Pakule (PO), obecnie wiceprzewodniczącemu rady.

- Skład prezydium będzie odzwierciedlał strukturę rady. O nazwiskach będziemy dopiero rozmawiać - zapewnił w poniedziałek Krzysztof Żuk.

ZOBACZ TEŻ: Euforia w sztabie Krzysztofa Żuka

Wieczory wyborcze w Lublinie:

Krzysztof Żuk wygrywa wybory na prezydenta Lublina po raz tr...

Wyniki wyborów w Lublinie. Sylwester Tułajew: To była bardzo...

Wyniki wyborów w Lublinie. Biesiada na wieczorze wyborczym M...

Wyniki wyborów w Lublinie. Jakub Kulesza na trzecim miejscu

Wyniki wyborów w Lublinie. Co działo się w sztabie PSL? (ZDJĘCIA)

Wyniki wyborów w Lublinie. Magdalena Długosz ze słabym wynik...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski