Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2019. Jak głosować w wyborach parlamentarnych? ABC wyborcy

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Andrzej Wisniewski
Wskazanie tylko jednego kandydata sprawi, że głos będzie ważny. Nie ma miejsca na pomyłki na karcie do głosowania.

W niedzielę lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Każdy głosujący zostanie przez komisję wyborczą poproszony o przedstawienie dokumentu ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty lub paszport. Wówczas członkowie komisji odnajdą nazwisko w spisie wyborców i wydadzą karty do głosowania. Wyborca musi swoim podpisem potwierdzić odbiór kart. Należy zwrócić uwagę na to, że karty muszą posiadać stempel komisji. Bez tego oddany głos będzie nieważny.

Karta do głosowania na posłów zawiera nazwiska kandydatów pogrupowane w komitety wyborcze, w kolejności wcześniej wylosowanej przez Państwową Komisję Wyborczą. Każda z list wyborczych posiada swój numer, nazwę komitetu lub jego skrót, może być też znak graficzny komitetu. Wszystkie listy i wszyscy kandydaci są umieszczeni na jednej karcie do głosowania. Można wskazać tylko jedną osobę z całej karty. Aby dokonać wyboru, należy w kratce przy nazwisku kandydata nakreślić „przynajmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki”. Najbezpieczniej jest postawić znak X.

Jeśli wyborca postawi taki znak w więcej niż jednej kratce lub nie umieści go przy żadnym z kandydatów, to głos będzie nieważny.

Karta do głosowania do Sejmu jest biała, natomiast karta do głosowania w wyborach do Senatu jest żółta. Na niej znajdują się nazwiska kandydatów startujących w danym okręgu wyborczym. Przy nich jest nazwa komitetu, który reprezentuje, i ewentualnie znak graficzny komitetu. Na liście do Senatu znajduje się znacznie mniej kandydatów niż na karcie poselskiej. Głosowanie wygląda analogicznie jak w przypadku Sejmu: można wskazać tylko jednego kandydata, zakreślając kratkę przy jego nazwisku.

Dokładna instrukcja głosowania znajduje się na dole każdej karty. W każdej chwili zasady wytłumaczą członkowie Obwodowej Komisji Wyborczej.

Jeśli ktoś będzie głosował poza miejscem zamieszkania - i pobrał odpowiednie zaświadczenie ze swojego urzędu gminy, przychodzi do dowolnej komisji i zostanie dopisany do spisu wyborców.

Zazwyczaj głosuje się w tych samych miejscach i lokalach, w których oddawało się głosy w poprzednich wyborach. Mogą jednak zajść pewne zmiany. Aby upewnić się co do adresu lokalu, można przeczytać rozwieszone obwieszczenia wyborcze. Można też sprawdzić to na stronie internetowej www.wybory.gov.pl.

Osoby niepełnosprawne i starsze, mające trudności w poruszaniu się, mogą w dniu wyborów skorzystać z transportu, który zapewniają gminy. Transport odbywa się wyłącznie między miejscem zamieszkania do lokalu wyborczego i z lokalu wyborczego do miejsca zamieszkania. Aby zamówić taki transport, należy skontaktować się ze swoim urzędem gminy w dniu wyborów.

W przypadku Lublina są to numery telefonów Miejskiego Biura ds. wyborów: 81 466 1615, 81 466 1616 i 81 466 1207.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski