Wybory 2020. Gdzie i jak głosować, kiedy cisza wyborcza?

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Przemysław Swiderski/polska press
W niedzielę idziemy do urn. Osoby, które będą głosowały osobiście, muszą do lokali wyborczych wejść z maseczkami na twarzy.

Niedzielne głosowanie odbędzie się między godziną 7 rano a 21 wieczorem. Zazwyczaj komisje wyborcze znajdują się w tych samych miejscach, co podczas poprzednich wyborów. Mogą jednak zajść drobne zmiany. Tak jest np. w Lublinie. Adres swojej komisji wyborczej można sprawdzić np. na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, lub na stronach urzędu miasta.

Można także skorzystać z www.geoportal.lublin.eu.

Transport na głosowanie

- Wyborcy niepełnosprawni i osoby starsze, mające trudności w poruszaniu się, mogą w dniu wyborów w godz. 7.00 - 21.00 skorzystać z bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego i z lokalu wyborczego do miejsca zamieszkania – informuje urząd miasta.

Aby zamówić transport, trzeba 28 czerwca skontaktować się z Miejskim Biurem ds. wyborów. Numery telefonów to: 81 466 1615, 81 466 1616, 81 466 1207.

Maseczka i limit miejsc

W przypadku osób, które zamierzają zagłosować osobiście w lokalu wyborczym, to muszą one pamiętać, że muszą przyjść do komisji z własną maseczką lub przyłbicą na twarzy. Nie trzeba mieć własnego długopisu.

W każdym lokalu będzie też dozownik z płynem do dezynfekcji.

Na pewno jednak potrzebny jest – jak w każdych wyborach – dowód tożsamości, na podstawie którego wyborca otrzyma kartę do głosownia.

- W lokalu może przebywać jeden wyborca na 4 metry kwadratowe. Lokale są różnej wielkości i może zdarzyć się, że będą kolejki do lokalu, a ludzie będą stali w odstępach i te kolejki mogą wydawać się długie – dłuższe niż w przypadku innych wyborów - mówi Łukasz Mazur, pełnomocnik prezydenta Lublina ds. wyborów.

Cisza wyborcza

I jeszcze jedno. W piątek o północy zaczyna się cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania. W tym czasie nie można prowadzić żadnej agitacji wyborczej. Dotyczy to nie tylko organizowania spotkań wyborczych, naklejania plakatów, ale też aktywności w internecie.

Każde zauważone złamanie ciszy wyborczej powinno zostać zgłoszone na policję.

Znak X

Prezydenta wybieramy, zaznaczając odpowiednią kratkę przy nazwisku kandydata. W kratce muszą się przecięć przynajmniej dwie linie. Najpewniejszym sposobem głosowania jest zrobienie znaku X w kratce.

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JeszczeBędzieNormalnie

Zanim skreślisz kandydata, pomyśl...

Rząd zlikwidował program Mieszkanie dla Młodych.

Jednocześnie doprowadził do sytuacji, w której nie opłaca się trzymać oszczędności na lokatach, więc ludzie, którzy dysponują większą gotówką, zaczęli masowo kupować mieszkania na wynajem.

Efekty:

- ceny mieszkań biją rekordy

- banki podwyższają minimalny wkład własny

- zakup mieszkania w gotowej inwestycji graniczy z cudem

- deweloperzy oszczędzają na materiałach, nie muszą się starać

- młodzi po studiach gniją po kilka osób w stancjach z PRL-u

To nieprawda, co mówią w TV, że młodzi mieszkają z rodzicami. Większość wyjechała na studia i tam została lub pojechała dalej w świat. Młodzi wegetują w studenckich melinach, gdzie warunki urągają ludzkiej godności, brakuje podstawowych sprzętów lub sprzęt zagraża ich zdrowiu i życiu. Takie mieszkania właściciele otrzymali w spadku po przodkach i wynajmują studentom. Za to powinno grozić więzienie!

Ktoś kiedyś zezwolił na wykup mieszkań spółdzielczych z olbrzymią bonifikatą i dziedziczenie. Dziś takie mieszkania chodzą po cenach rynkowych. Ktoś zezwolił na ten przestępczy proceder.

Zamiast niedziałającego 500 i dofinansowywania patologii społecznej Rząd powinien pomóc młodym kupić pierwsze mieszkanie. Trzaskowski i Kosiniak-Kamysz w tej kampanii otwarcie o tym mówią.

Potrzebna jest też pomoc w zakresie doradztwa, bo nie każdy wie, jak podjąć pierwsze kroki.

Młody człowieku, idź na wybory i zagłosuj mądrze!

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie