Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do europarlamentu 2019. Na kogo zagłosują mieszkańcy woj. lubelskiego? Sprawdź wyniki sondażu „Kuriera Lubelskiego”

Sławomir Skomra
archiwum Polska Press Grupy
Lubelskie będzie miało dwóch eurodeputowanych. Jeden mandat przypadnie Zjednoczonej Prawicy, a drugi Koalicji Europejskiej. Tak wynika z sondażu „Kuriera Lubelskiego”.

Walka o głosy nie jest wyrównana i śmiało można wskazać lidera sondaży. Według wyników naszego badania na listę PiS (formalnie Zjednoczona Prawica) gotowych jest zagłosować aż 51,5 procent zapytanych o zdanie mieszkańców Lubelszczyzny. To dużo więcej niż poparcie dla Koalicji Europejskiej (PO, Nowoczesna, SLD, PSL i Zieloni), bo na ten komitet chce w regionie zagłosować 28,5 procent respondentów.

ZOBACZ TAKŻE: Wybory do europarlamentu 2019 w woj. lubelskim. Liderzy kontra „dwójki” w walce o Brukselę

Pozostałe komitety nie mają w tej walce poważnych szans. Kukiz’15 może w regionie liczyć na zaledwie 7-procentowe poparcie, Wiosna Roberta Biedronia musi zadowolić się 4 procentami, a Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy zanotowali wynik 3,5 procent.

Kurier Lubelski. Na kandydata którego komitetu oddasz głos 26 maja?

Sondaż Polska Press Grupy we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia

  1. 51.50%
  2. 28.50%
  3. 7.00%
  4. 5.50%
  5. 4.00%
  6. 3.50%

Kurier Lubelski

Na inne komitety gotowych jest zagłosować 5,5 procent respondentów. Ci inni to jeszcze dwa komitety, które zgłosiły chęć udziału w wyborach. To Ruch Prawdziwa Europa (razem z Prawicą Rzeczypospolitej i Zjednoczeniem Chrześcijańskich Rodzin) pod wodzą obecnego lubelskiego europosła Mirosława Piotrowskiego oraz Polska Fair Play, którego założycielem jest znany ekonomista Robert Gwiazdowski.

Duży apetyt

Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego jest dużo bardziej skomplikowana niż w wyborach samorządowych czy parlamentarnych. Żaden z regionów - okręgów wyborczych - nie ma przypisanej stałej liczby miejsc w PE do obsadzenia. Wiele zależy od frekwencji i liczby głosów oddanych na konkretną listę w skali kraju. Dlatego właśnie w 2004 r. wysłaliśmy do Brukseli czterech europosłów, a w ostatnich wyborach tylko dwóch.

Wyniki naszego sondażu pokazują, że jeśli chodzi o procentowy podział głosów w lubelskim wygrywa PiS, to w kwestii liczby mandatów jest remis między dwoma najważniejszymi komitetami.

Jeśli nasze przewidywania się sprawdzą, to będziemy mieli dwóch europosłów. Jeden mandat przypadnie PiS a drugi Koalicji Europejskiej.

Wróćmy jednak do liderów sondaży. Zarówno lubelski PiS jak i politycy zjednoczeni pod szyldem Koalicji Europejskiej mają większy apetyt i myślą o więcej niż jednym miejscu w PE.

Joanna Mucha, posłanka PO (i numer dwa na liście KE) mówiła nam kilka dni temu: - Będziemy walczyć o dwa mandaty dla KE. Uważam, że to jest realne a badania też pokazują, że przy zwiększonej frekwencji, przy większym poparciu dla Koalicji jest to realne.

Michał Mulawa, polityk PiS i bliski współpracownik posłanki Elżbiety Kruk (numer jeden na liście Zjednoczonej Prawicy): - Jeśli chodzi o region lubelski, to liczymy na dwa mandaty. Jest to możliwe w sytuacji gdy wyborcy poprą Prawo i Sprawiedliwość - mówi.

Tyle, że sytuację komplikuje przesunięcie Brexitu. Skoro Wielka Brytania na razie zostaje w Unii, to tam też odbędą się wybory. Czyli Polska będzie miała 51 europosłów (bez wysp w UE byłoby to 52) i szanse Lubelszczyzny na dodatkowy mandat maleją.

Kto namiesza?

W tej układance wyborczej jest jeszcze związany z mediami Tadeusza Rydzyka Mirosław Piotrowski, który po rozstaniu z PiS (w poprzednich wyborach miał jego popracie) startuje z własnego komitetu Ruch Prawdziwa Europa. W sondażu nie pytaliśmy o poparcie dla tego komitetu i wielkich szans w skali kraju on nie ma, ale czy może politycznie namieszać w wyborach na Lubelszczyźnie i odebrać głosy PiS?

- Nie sądzę - mówi prof. KUL Andrzej Gil, historyk i politolog. - Mirosław Piotrowski nie ma w tej chwili już tak rozpoznawalnego nazwiska zwłaszcza wśród osób młodszych. Pięć lat temu - wydaje się - był w apogeum swojej rozpoznawalności. To zresztą ciekawe, że zniknął z przestrzeni medialnej Lublina i Lubelszczyzny - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do Parlamentu Europejskiego - sondaż Polska Press Grupy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski