Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie unieważnił uchwałę Parlamentu Studentów z 16 marca 2020 r. w sprawie wyborów elektorów studenckich. Oznacza to, że żacy jeszcze raz wskażą swoich przedstawicieli, którzy wezmą udział w wyborze nowego rektora największej lubelskiej uczelni.
Co wpłynęło na decyzję rektora?
- Po szerokiej analizie dokumentacji dotyczącej posiedzenia Parlamentu Studentów UMCS, podczas którego dokonano wyborów elektorów studenckich, przeprowadzonych rozmowach z przedstawicielami samorządu studentów oraz po uzyskaniu opinii prawnej oraz ekspertyzy biegłego grafologa, rektor UMCS podjął decyzję o unieważnieniu uchwały - tłumaczy Aneta Adamska, rzeczniczka uczelni.
Na wybór nowych elektorów studenci mają czas do 29 maja.
Kontrowersyjne wybory
Przebieg wyborów studenckich elektorów wzbudził sporo kontrowersji. W związku z tym przedstawiciele Wydziału Ekonomicznego, Nauk o Ziemi i Chemii zwrócili się w oficjalnych pismach do rektora Stanisława Michałowskiego o unieważnienie wyborów.
Czytaj także
- Osoby obecne na posiedzeniu, a tym samym biorące udział w głosowaniu (…), nie powinny brać w nim udziału – w piśmie złożonym w rektoracie pisała Agnieszka Gryglicka, przewodnicząca Samorządu Studentów Wydziału Ekonomicznego UMCS. Chodziło o sytuację, gdzie nieuprawnione osoby nie przedstawiły żadnych dokumentów o wydelegowaniu na posiedzenie. Oprócz tego studenci Wydziału Ekonomicznego zwrócili uwagę, że informacja o dacie i miejscu posiedzenia nie została podana do wiadomości publicznej.
Liczba kandydatów bez zmian
W tej chwili o stanowisko rektora walczy dwóch kandydatów: prof. Robert Litwiński z Wydziału Humanistycznego oraz prof. Radosław Dobrowolski z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku. Według nowego harmonogramu, który uległ zmianom przez aktualnie panująca sytuację epidemiczną, kandydaci na rektorów mogą zgłaszać się do 10 czerwca. Nazwisko nowego rektora UMCS poznamy 26 czerwca.
Czytaj także
O jego wyborze zdecyduje 200 elektorów. Podzielono ich na cztery grupy: pracowników z tytułem naukowym (111 osób), nauczycieli akademickich (36 osób), pracowników nie będących nauczycielami (13 osób) i studentów oraz doktorantów (40 osób).
Najmłodsi po feriach wracają do stacjonarnej nauki