Wybory prezydenckie 2020. Rekordowa frekwencja na godz. 12. Relacja na żywo z wyborczej niedzieli

OPRAC.: dun
Głosowanie w Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Zuchów
Głosowanie w Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Zuchów Łukasz Kaczanowski
Udostępnij:
O godz. 7 otwarto lokale wyborcze w Polsce i do godz. 21 Polacy wybierali prezydenta RP. Ze względu na wzmożony rygor sanitarny przed lokalami wyborczymi tworzyły się kolejki.

21.00

Wybiła godzina 21. Lokale wyborcze zostały zamknięte. Głosowanie się zakończyło i my kończymy relację.

20.27

Głosowanie jeszcze trwa. W lokalu wyborczym w szkole w Płouszowicach po godz 20 pojawiają się jeszcze pojedyncze osoby. Większość głosowała jednak rano i po mszach.

Wybory prezydenckie 2020. Rekordowa frekwencja na godz. 12. Relacja na żywo z wyborczej niedzieli
AD

20.15

Tymczasem, w komisji wyborczej numer 125 w Lublinie poszukiwany jest właściciel psa, który sam przyszedł do lokalu.

Wybory prezydenckie 2020. Rekordowa frekwencja na godz. 12. Relacja na żywo z wyborczej niedzieli
FB Bartosz Margul

19.35

Dane z Godziszowa wskazują, że ta gmina jest bliska otrzymania wozu strażackiego. MSWiA zapowiedziało, że w każdym województwie gmina z najwyższą frekwencją otrzyma wóz strażacki.

19.20

Jak na razie spośród lubelskich gmin najwyższą frekwencję notuje Godziszów. To 62.12 procent.

18.52

Frekwencja z największych miast regionu[/sc

Wybory prezydenckie 2020. Rekordowa frekwencja na godz. 12. Relacja na żywo z wyborczej niedzieli
AD

]

 • Lublin – 49,40
 • Biała Podlaska - 48,66
 • Chełm – 45,72
 • Puławy – 49,
Wybory prezydenckie 2020. Rekordowa frekwencja na godz. 12. Relacja na żywo z wyborczej niedzieli
FB Bartosz Margul

89

 • Zamość – 45,56
 • Kraśnik - 48,47
 • Łuków – 49,39
 • Radzyń Podlaski – 45,64

18.48

Są takie przypadki, takie miejscowości, gdzie trzeba było dowieźć karty wyborcze do komisji. Tak było np. w lubelskiej Okunince. Wypoczywających tam jest tak wielu, że w pewnym momencie zaczęło brakować kart.

Choć słowo „brakować" nie jest najlepsze. W całym kraju wydrukowano 100 procent kart wyborców. Komisje otrzymały po 90 procent swojego pełengo zapotrzebowania. Gdy któraś komisja podliczy, że wydała już 60 procent kart, zgłasza zapotrzebowanie na kolejne.

18.44

W ocenie PKW nie zapowiada się na to, że głosowanie może zostać przedłużone, a lokale wyborcze mają zostać zamknięte równo o godzinei 21.

18.42

Jeszcze o frekwencji. Najwyższą zanotowano w województwie mazowieckim - 51,17 procent, a najniższą w opolskim - 42,32 procent.

18.42

Na Lubelszczyźnie zanotowano 47,31-procentową frekwencję, a w samym Lublinie 49,40 proc.

18.40

PKW informuje też, że wybory przebiegają sokojnie. Zanotowano 242 przypadki przestępstw i wykroczeń wyborczych. Komisja dementuje też, że w jednej z komisji zmarł wyborca. Było to zasłabnięcie.

18.37

PKW podała frekwencję na godzinę 17. W całym kraju wyniosła ona 47,89 procent.

Dla porównania w 2015 o tej godzinie frekwencja wyniosła 34,41 proc. a w 2019 w wyborach parlamentarnych to było 45,94 proc.

Co więcej pięć lat temu frekwencja na koniec głosowania wyniosła 48,9 proc. czyli nieco ponad tyle, co dziś do godziny 17.

17.20

- Boom-u spodziewamy się około godz. 19, gdy ludzie wrócą z jezior. Wtedy tu będzie dyskoteka, tyle się osób zejdzie - słyszymy od komisji w lokalu wyborczym w szkole przy ul. Krochmalnej. Aktualnie, chętnych do głosowania jest tam niewielu.

Wybory prezydenckie 2020. Rekordowa frekwencja na godz. 12. Relacja na żywo z wyborczej niedzieli
PP

17.05

Politycy i samorządowcy w sieci chętnie chwalą sie, że już zagłosowali. Tak zrobili np. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wybory prezydenckie 2020. Rekordowa frekwencja na godz. 12. Relacja na żywo z wyborczej niedzieli
FB Krzysztof Żuk

Czy posłowie Sylwester Tułajew i Monika Pawłowska. Głosował też, z żoną, wojewoda lubelski, Lech Sprawka. Zdjęcie w sieci opatrzył komentarzem, w którym zapewnia, że to on kryje się pod maseczką.

Wybory prezydenckie 2020. Rekordowa frekwencja na godz. 12. Relacja na żywo z wyborczej niedzieli
FB Lech Sprawka

16.12

Godziszów, lubelska gmina znana m.in. z bardzo wysokiej frekwencji w każdych wyborach. Do godziny 12 zagłosowało tam już 32,36 uprawnionych czyli 1,5 tysiąca osób. To zdaje się najlepszy wynik na Lubelszczyźnie.

- Jest spokojnie – relacjonuje kom. Andrzej Fijołek z biura prasowego KWP Lublin i dodaje, że policja otrzymuje pojedyncze zgłoszenia dotyczące głównie banerów i plakatów wyborczych. – Ktoś np. zauważył, że w danym miejscu był wczoraj plakat, a dziś już go nie ma. Są też informacje o zniszczonych banerach wyborczych – mówi policjant.

15.20

- Przyszłam na wybory, ponieważ jest to moje prawo i chcę z niego skorzystać, żeby mieć poczucie, że jestem dobrą obywatelką - mówi pani Dorota, którą spotkaliśmy w lokalu przy ul. Kolorowej w Lublinie.

14.30

Pani Anna, lublinianka, jest na wakacjach w nadmorskich Rowach. Mimo to nie zapomniała o głosowaniu. - Przed lokalem zorganizowanym w świetlicy wiejskiej stoi wiele osób, które spędzają tutaj urlop. W kolejce około 20 osób ale nikt nie narzeka. Atmosfera jest, jak to na wakacjach, wesoła - relacjonuje.

14.15

Zapytaliśmy Czytelników na Facebooku jak wygląda sytuacja w ich komisjach wyborczych. Oto kilka odpowiedzi:

 • Balladyny: jedna osoba przede mną. Bardzo sprawnie idzie.
 • Montażowa: Szkoła Podstawowa bardzo zaledwie kilka minut
 • Bronowicka: bez kolejki
 • Os. Szymanowskiego: 1 godz.
 • Onyksowa: 45 min
 • Wrotków: 5 minut w kolejce
 • Okrzei: 1 minuta
 • Bernardyńska: bez kolejki

Mieszkańcy zwracają też uwagę, że czekający przez lokalami wyborczymi często nie zwracają zachowują wymaganych odległości

13.30

Trwa druga konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW podał, że frekwencja w kraju na godz. 12 wyniosła 24,08 proc.
- Jest to rekordowa frekwencja na tę godzinę - przyznał Sylwester Marciniak.
W województwie lubelskim w głosowaniu do południa wzięło udział 23,35 proc. uprawnionych. W województwach z największą frekwencją czyli mazowieckim, małopolskim i podlaskim było to odpowiednio 26,36 proc., 25,32 proc. oraz 25,16 proc.

W Lublinie frekwencja wyniosła 26,05 proc. W gronie 18 dużych polskich miast to trzeci wynik od końca. Najwyższe były w Warszawie (29,59 proc.), Zielonej Górze (28,58 proc.) i Toruniu (28,42 proc.).

 • W Białej Podlaskiej frekwencja o godz. 12 wyniosła 24,72 proc.
 • W Chełmie - 25,49 proc.,
 • w Zamościu - 24,02,
 • w Puławach- 27,37,
 • w Kraśniku - 25,41 proc.

Dane o frekwencji we wszystkich gminach województwa lubelskiego można znaleźć tutaj.

12.50

- Głosowałam z mężem ok.godz 9.30, mieliśmy swoje długopisy, maseczki. Byliśmy przygotowani. W kolejce czekaliśmy jakieś 5-6 minut. Głosowaliśmy w urzędzie gminy Konopnica, wszystko przebiegało sprawnie. Proszono do środka rodzinami - mówi mieszkanka podlubelskiej Kozubszczyzny. I dodaje: - Zawsze głosujemy i bierzemy udział w wyborach. Korzystamy z przywileju obywatelskiego.

W tym lokalu w gm. Konopnica kolejki nie było. Na wyborców czekał płyn do dezynfekcji
W tym lokalu w gm. Konopnica kolejki nie było. Na wyborców czekał płyn do dezynfekcji SYS

12.30

Tutaj zobaczycie zdjęcia z głosowania w Kraśniku.

12.15

W gm. Konopnica głosowanie odbywa się także w tutejszym urzędzie gminy. Tutaj jest kolejka przed lokalem. Stoi kilka osób, głosowanie idzie sprawnie. Wszyscy pamiętali o maseczkach na twarz.

12.02

Kalinówka koło Lublina. W południe przed lokalem była kolejka na kilkanaście osób, ale szybko posuwała się do przodu. Głosowanie zorganizowane zostało w miejscowej szkole na sali gimnastycznej. Do lokalu wchodzi się jednymi drzwiami, a wychodzi innymi. Każdego z wyborców członek komisji kieruje do odpowiedniego stolika. Dba o to, aby w jednym miejscu nie stała więcej niż jedna osoba.

11:45

W gminie Konopnica jeden z lokali wyborczych mieści się w szkole podstawowej.
- Głosowałam sama, bo w lokalu nie było nikogo poza komisją, pewnie dlatego, że o godzinie 11 w pobliskim kościele jest msza - mówi nam mieszkanka gminy. - Głosuję, bo to obowiązek każdego Polaka - podkreśla.
Przy wejściu do lokalu stoi płyn do dezynfekcji rąk. Jedna z kobiet dezynfekowała też stolik komisji.

10:20

Obwodowa komisja wyborcza nr 77 przy ul. Szaserów w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta: - Około dwudziestu osób w kolejce. Obok, w sąsiedniej komisji w tym samym budynku - w bibliotece Biblio - podobnie. Trzeba było odstać 20 minut - relacjonuje nasz Czytelnik.

10:05

Podczas konferencji prasowej członkowie Państwowej Komisji Wyborczej informowali o przebiegu pierwszych godzin głosowania.
- Wszystkie lokale wyborcze w Polsce zostały otwarte bez zakłóceń - podkreślał Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW. - W Toruniu przewodniczący obwodowej komisji wyborczej rozpoczął pracę w stanie nietrzeźwości. Został wykluczony z pracy komisji, wybrano nowego przewodniczącego, nie miało to wpływu na rozpoczęcie głosowania - tłumaczył.

Wojciech Sych, zastępca przewodniczącego PKW wyliczał, że łącznie odnotowano do tej pory 8 przestępstw związanych z wyborami oraz 159 wykroczeń. - Najwięcej, bo 93, było przypadków uszkodzenia ogłoszeń wyborczych. Odnotowano 28 przypadków naruszenia ciszy wyborczej, 12 przypadków niedozwolonego umieszczania plakatów wyborczych. Odnotowano także 1 przypadek usiłowania udostępnienia niewykorzystanych kart do głosowania w celu wykorzystania w głosowaniu - mówił Wojciech Sych.

Wojciech Sych mówił też o dwóch innych zdarzeniach: 26 czerwca w miejscowości Jedwabno w powiecie szczycieńskim napadnięty został mężczyzna w trakcie rozwieszania plakatów wyborczych. - Natomiast w sobotę w Wałbrzychu trzech pracowników straży miejskiej, w cywilu, poruszając się nieoznakowanym samochodem, zdejmowało plakaty wyborcze różnych kandydatów. W garażu straży miejskiej ujawniono 39 plakatów wyborczych - mówił z-ca przewodniczącego PKW.

10:02

Pan Maciej głosuje przy ul. Dziewanny. Jak napisał - jest 28 w "ogonku". - Kolejka idzie szybko - relacjonował.
Kolejki przed lokalami tworzą się w związku z obostrzeniami dotyczącymi koronawirusa i wzmożonym rygorem sanitarnym. W lokalach może przebywać określona liczba osób a pomieszczenia muszą być co jakiś czas wietrzone (raz na godzinę przez 10 minut).

10:00

Lokal nr 96 na Czubach. Przed budynkiem przedszkola stoi kilkanaście osób w kolejce. Para starszych ludzi na ten widok rezygnuje i odchodzi. Może wrócą później. Ludzie mają maseczki i swoje długopisy. W środku są dwa pomieszczenia, mały korytarzyk i sala z urną. W sumie stoi tu 5-6 wyborców i 4 osoby z komisji za stołem. W urnie jest już ponad sto kart do głosowania.

08:42

W wielu miejscach w Lublinie już kilka minut po godz. 7 zaczęły tworzyć się kolejki. Ludzie stoją w odstępach przed lokalami wyborczymi. Czytelnicy relacjonują, że np. w komisji przy ulicy Onyksowej trzeba czekać 20 minut na wejście do lokalu

07:45

Podczas piątkowej konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza przypominała, że do lokalu wyborczego trzeba wchodzić z zasłoniętymi ustami i nosem. PKW radzi też, żeby zabrać rękawiczki i własny długopis. Oczywiście, jak w każdych wyborach, trzeba też mieć ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem.

07:35

Tutaj znaleźć można informacje Państwowej Komisji Wyborczej o wyglądzie kart do głosowania oraz jak poprawnie oddać głos 28 czerwca 2020 r.:

07:25

Jak informuje Urząd Miasta w Lublinie zmianie uległy 22 siedziby Obwodowych Komisji Wyborczych w Lublinie. Wynikają one z braku zgody dotychczasowych dysponentów lokali na udostępnienie pomieszczeń na cele wyborów lub ze względów sanitarnych w kontekście trwającej epidemii.

Informacje o zmianach można znaleźć tutaj: https://lublin.eu/gfx/lublin/userfiles/_public/urzad_miasta_lublin/aktualnosci/2020/zmiany_lokali_wyborczych_lublin_28.06.2020_r..pdf

Siedzibami komisji wyborczych będzie m.in. 39 budynków przedszkoli prowadzonych przez Miasto Lublin. W tych placówkach w poniedziałek (29 czerwca) zajęcia będą zawieszone, a przedszkola wyłączone z pracy. Pomieszczenia, w których znalazły się lokale wyborcze, zostaną tego dnia zdezynfekowane przed ponownym przyjęciem dzieci.

Lokalizację siedzib komisji wyborczych można sprawdzić poprzez aplikację Geoportal lub poprzez stronę internetową Państwowej Komisji Wyborczej.

07:00

Otwarto lokale wyborcze. Rozpoczęło się głosowanie. Jak poinformował Łukasz Mazur, pełnomocnik prezydenta Lublina ds. wyborów, w Lublinie wszystkich 208 lokali wyborczych otwarto punktualnie. W Lublinie uprawnionych do głosowania jest prawie 260 tys. osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie