MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie. Europoseł Krzysztof Hetman o Kosiniaku-Kamyszu: Nie odda Polski walkowerem

Piotr Nowak
Piotr Nowak
screen/Krzysztof Hetman FB
- Walki nie odda, z placu boju nie zejdzie i z kandydowania nie zrezygnuje - tak o Władysławie Kosiniak-Kamyszu mówi Krzysztof Hetman. Wspólny kandydat PSL i Kukiz'15 na prezydenta wystąpił z programem „Plan dla Polski”. W imieniu kandydata na konferencji w Lublinie zaprezentował go europoseł Krzysztof Hetman.

- Z powodu epidemii koronawirusa kandydaci na prezydenta, poza Andrzejem Dudą, nie mogą prowadzić kampanii wyborczej - powiedział Krzysztof Hetman. Następnie dodał, że zamiast rozmawiać o wyborach 10 maja powinniśmy zastanawiać się nad wsparciem dla poszczególnych gałęzi gospodarki i grup społecznych dotkniętych skutkami koronawirusa.

- Jeśli Prawo i Sprawiedliwość będzie chciało doprowadzić swój szaleńczy plan do końca i przeprowadzić wybory prezydenckie w maju to Władysław Kosiniak-Kamysz, jako kandydat na Prezydenta RP, z tych wyborów nie zrezygnuje. Nie odda walkowerem Polski prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, który pełni rolę nadprezydenta - zastrzegł europoseł PSL.

Następnie przedstawił program wyborczy Władysława Kosiniak-Kamysza. Dotyczy on czterech obszarów: zdrowia, gospodarki i ochrony miejsc pracy, ustroju państwa i przeciwdziałaniu skutkom suszy.

Zdrowie
Kandydat na prezydenta postuluje wypłatę każdej osobie pracującej w służbie zdrowia (m.in. pielęgniarkom, lekarzom i farmaceutom) wypłatę dodatku w wysokości 1500 zł od marca.

- To oni najbardziej narażeni są na zarażenie. To oni podejmują największe ryzyko i powinni być dzisiaj dowartościowani za to, że poświęcają się dla wszystkich - argumentował europoseł PSL.

Kosiniak-Kamysz zamierza także odbudować oddziały zakaźne w szpitalach i przemysł farmaceutyczny, żeby państwo było niezależne i mogło reagować na sytuacje kryzysowe.

Gospodarka i praca
Kandydat PZL i Kukiz '15 postuluje wprowadzenie funduszu płynności finansowej dla przedsiębiorców, zwolnienie z PIT, CIT i ZUS oraz wprowadzenie dobrowolnego ZUS.

- Przedsiębiorcy potrzebują środków finansowych, aby utrzymać miejsca pracy. Do tego potrzebny jest fundusz płynności, który zaproponował Władysław Kosiniak-Kamysz. Postuluje, aby wprowadzić go w życie. W tej sprawie złożył poprawkę w sejmie, ma dziś być poddana pod głosowanie - wyjaśnia Krzysztof Hetman.

Kolejnym pomysłem jest wprowadzenie „Punktów za Polskę”. Rodzime firmy podczas rozstrzygania przetargów miałyby mieć naliczane punkty. Pracownicy firm, które ucierpiały z powodu koronawirusa, mieliby mieć zapewnioną minimalną pensję. Relacje państwa z obywatelem maiałyby zostać usprawnione po uproszczeniu procedur w myśl zasady „Jeden wniosek, jedna strona”.

- System jest skomplikowany, zbiurokratyzowany i niedostosowany, żeby pomoc mogła płynąć szybko. Władysław Kosiniak-Kamysz proponuje to zmienić - wyjaśnia europoseł PSL.

Kontrola obywatelska
Jednym ze wspólnych postulatów Pawła Kukiza i Władysława Kosiniaka-Kamysza jest wprowadzenie dnia referendalnego i usprawnienie dialogu społecznego. Ważną zmianą byłoby wprowadzenie zasady wybieralności prokuratora generalnego w wyborach powszechnych.

- Musi to być osoba niezależna, pochodzić z powszechnego wyboru Polaków. Nie może pochodzić z partii rządzącej - zastrzega Krzysztof Hetman. Kandydat na prezydenta postuluje wprowadzenie zasady, że zmiany regulujące najważniejsze obszary działania państwa wymagałyby 3/5 kwalifikowanej większości głosów w Sejmie.

Alarm suszowy
Kandydat na prezydenta pochyla się także nad problemami rolników, którzy drugi rok z rzędu zostali poszkodowani przez suszę.

- Nikt nie ma wątpliwości, że będziemy mieli do czynienia z kolejnym kryzysem związanym z suszą. Dotyczy to nie tylko rolników, ale przede wszystkim konsumentów. Ceny wzrosną. Jeśli ludziom będą zmniejszane zarobki, jeśli ludzie stracą pracę, wzrosną ceny żywności, to sytuacja Polaków pogorszy się. I to już za kilka miesięcy - utrzymuje europoseł.

Władysław Kosiniak-Kamysz proponuje niezwłoczną wypłatę odszkodowania za suszę w ubiegłym roku i zwolnienie z opłat za korzystanie z wody ze zbiorników wodnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski