Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: jak głosować? Zasady głosowania. Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych 2018

AK
Wybory samorządowe 2018: jak głosować? Dowiedz się, jak oddać ważny głos! Wszystko, co musisz wiedzieć przed I i II turą wyborów samorządowych.
Wybory samorządowe 2018: jak głosować? Dowiedz się, jak oddać ważny głos! Wszystko, co musisz wiedzieć przed I i II turą wyborów samorządowych. Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Wybory samorządowe 2018 już w niedzielę 21 października I tura głosowania. Jeśli okaże się, że potrzebna będzie II tura, to będzie ona miała miejsce 2 tygodnie później, 4 listopada. Nie wiesz jak głosować? Specjalnie przed wyborami samorządowymi przypominamy najważniejsze zasady głosowania. Dowiedz się, jak oddać ważny głos w wyborach, gdzie głosować i ile głosów można oddać w tych wyborach!

Czytaj też:

Wybory samorządowe 2018: jak będą wyglądały karty do głosowania i ile dostanie ich wyborca?

PKW podała informację, że w wyborach samorządowych 2018 karta do głosowania będzie w formie tzw. płachty w rozmiarze od A4 do A2. W wyjątkowych sytuacjach mogą też pojawić się znane z wcześniejszych wyborów karty do głosowania w formie książeczki. Pojawią się one tam, gdzie liczba komitetów wyborczych na liście będzie przekraczać 20. Ogólnie rzecz biorąc karta do głosowania będzie jednostronnie zadrukowaną listą. Ich wielkość będzie zależeć od tego, do jakiego głosowania będą przeznaczone (na jaki urząd). Wszystkie karty do głosowania będą białe, ale nazwiska kandydatów będą miały tła na różnych kolorach:

  • szare tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach do rad gmin i miast
  • żółte tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach do rad powiatów
  • niebieskie tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach do sejmików województw
  • różowe tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta

Ile kart do głosowania dostanie wyborca? Trzy albo cztery, zależnie od tego, gdzie mieszka. Trzy karty otrzymają mieszkańcy miast na prawach powiatu, którzy będą wybierać radnych miasta, prezydenta i radnych sejmiku wojewódzkiego. Pozostali mieszkańcy województwa otrzymają cztery karty do głosowania, ponieważ oprócz radnych gminy (miasta), wójta (burmistrza lub prezydenta) i radnych sejmiku, będą wybierali także radę swojego powiatu.

Rolniku, idź na wybory! Samorządy decydują o Twoich prawach, dotacjach i możliwościach rozwoju.

Wybory samorządowe 2018. Rolniku, idź na wybory! Samorządy d...

Wybory samorządowe 2018: jak głosować? Jak oddać ważny głos?

By oddać głos na swojego kandydata, należy w kratce z lewej strony przy jego nazwisku postawić znak „X”. Państwowa Komisja Wyborcza wskazuje też, by:

  • w wyborach radnych w gminach oraz miastach do 20 tys. mieszkańców prowadzonych w okręgach jednomandatowych, postawić tylko jeden znak „X” przy nazwisku tylko jednego kandydata
  • w wyborach radnych, gdzie głosujemy na listy kandydatów, czyli w wyborach do rad gmin i miast liczących ponad 20 tys. mieszkańców oraz w wyborach do rad powiatów i sejmików województw, postawić tylko jeden znak „X” przy nazwisku tylko jednego kandydata z tylko jednej listy kandydatów
  • w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta postawić tylko jeden znak „X” przy nazwisku tylko jednego kandydata

By oddać ważny głos, musimy przestrzegać tych zaleceń. Jeśli postawimy w kratce inny znak niż „X”, jeśli postawimy znak „X” przy kilku nazwiskach kandydatów lub nie postawimy go w żadnej kratce, nasz głos w wyborach będzie nieważny. Znak „X” to co najmniej dwie linie, przecinające się w obrębie kratki.

Cisza wyborcza rozpoczyna się dokładnie o północy, dzień przed głosowaniem i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych.

Cisza wyborcza - ile trwa i czego nie wolno wtedy robić? Uwa...

Wybory samorządowe 2018. Gdzie głosować? Jak głosować?

Ujęty w spisie wyborca może głosować osobiście we właściwym lokalu wyborczym, którym najczęściej jest szkoła położona w pobliżu miejsca zamieszkania.
Niepełnosprawny wyborca posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oprócz głosowania w lokalu, może głosować też korespondencyjnie. Chęć takiego głosowania musiał jednak zgłosić właściwemu komisarzowi wyborczemu do 8 października 2018. Jeśli zgłoszenie takie zostało wysłane w terminie, dotyczy także II tury wyborów, jeśli się odbędzie. Jeśli niepełnosprawny wyborca nie zgłosił zamiaru korespondencyjnego głosowania przed I turą wyborów, może głosować w ten sposób w II turze, jeśli się odbędzie. Wówczas musi zgłosić chęć korespondencyjnego głosowania do 25 października 2018.
Możliwe jest także głosowanie przez pełnomocnika. Ta możliwość przysługuje wyborcom, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 75 lat oraz tym, którzy posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. By głosować przez pełnomocnika, należało do 12 października złożyć wniosek w urzędzie miasta (gminy), by sporządzić akt pełnomocnictwa. Dotyczy on obu tur, zaś jeśli przed I turą wniosek taki nie został złożony, a będzie II tura, do 26 października można składać taki wniosek, by w II turze głosować przez pełnomocnika.

Nie wiesz, dlaczego powinnaś głosować? Nie wiesz, czego szukać w programach wyborczych? Nie wiesz, na co wpływ mają samorządy? Podpowiadamy!

Wybory samorządowe 2018: dlaczego powinnaś głosować? Na co z...

Wybory samorządowe 2018. Kto ma prawo głosować?

Prawo głosowania w wyborach samorządowych 2018 ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat. Warunkiem jest także stałe zamieszkanie na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiatu lub województwa). Stałe zamieszkanie jest potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców gminy.
Prawo do głosowania w wyborach do rad gmin oraz w wyborach wójtów, burmistrzów lub prezydentów mają także obywatele Unii Europejskiej nie posiadający obywatelstwa polskiego, jeśli stale mieszkają na obszarze danej gminy i są wpisani do stałego rejestru wyborców.
Prawa do głosowania nie mają osoby, które:

  • pozbawiono praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
  • pozbawiono praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu
  • ubezwłasnowolniono częściowo lub całkowicie prawomocnym orzeczeniem sądu

FLESZ WYBORCZY: Wybory samorządowe 2018: cisza wyborcza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018: jak głosować? Zasady głosowania. Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych 2018 - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski