Wybory samorządowe 2018: sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę? Dlaczego warto głosować?

Agnieszka Szmaj
Agnieszka Szmaj
Wybory samorządowe 2018. Sejmik wojewódzki: jakie ma kompetencje, na co ma wpływ? Dlaczego warto głosować?
Wybory samorządowe 2018. Sejmik wojewódzki: jakie ma kompetencje, na co ma wpływ? Dlaczego warto głosować?
Udostępnij:
Sejmik wojewódzki to organ, o którego składzie obywatele decydują w trakcie wyborów samorządowych, które w tym roku odbędą się 21 października. Dlaczego warto oddać swój głos na wyborach samorządowych, jaką rolę pełnią sejmiki wojewódzkie i w związku z tym, dlaczego powinno nam zależeć na tym, kto w nich zasiądzie?

Sejmik wojewódzki – ile trwa kadencja?

Wybory samorządowe w 2018 roku przynoszą zmiany: zgodnie z uchwaloną w styczniu br. nową ordynacją wyborczą, od teraz kadencja samorządu - w tym także sejmiku wojewódzkiego potrwa 5 lat. Kolejne wybory samorządowe odbędą się zatem dopiero w 2023 roku. Co istotne, sejmik wojewódzki może zostać odwołany przez wyborców – dzieje się to na drodze referendum wojewódzkiego. Jeśli wyborcy nie podobają się zadania lub działalność danego sejmiku wojewódzkiego, może złożyć skargę, której rozpatrzeniem zajmuje się wojewoda. Zamiast jednak narzekać na działalność sejmiku i składać na niego skargi, lepiej jest podejść odpowiedzialnie do swojego obywatelskiego obowiązku i swoim głosem wpłynąć na to, kto w sejmiku wojewódzkim zasiądzie.

Kompetencje sejmiku wojewódzkiego

Sejmik wojewódzki jest odpowiedzialny za politykę regionalną, a jego głównym celem powinno być rozwijanie podlegającego mu regionu. Jako organ o takim znaczeniu ma on wyznaczone kompetencje i zadania, które przypisane są wyłącznie jemu. Są to m.in.:

  • uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego
  • uchwalanie budżetu województwa
  • uchwalanie przepisów, które dotyczą lokalnych opłat i podatków (granice określają dane ustawy)
  • stanowienie aktów prawa miejscowego

Zadań, które stoją przed sejmikiem wojewódzkim jest oczywiście więcej. To w sejmiku podejmowane są decyzje o tym, na jakich zasadach będą udzielane z budżetu województwa dotacje przedmiotowe i podmiotowe. Wszelkie uchwały w sprawach majątkowych województwa również podejmowane są w sejmiku wojewódzkim. Sejmik wojewódzki decyduje także w kwestii tworzenia związków, fundacji czy stowarzyszeń – może je także rozwiązywać. Wieloletnie programy wojewódzkie, a także strategia rozwoju województwa – to kolejne kwestie, za które odpowiedzialny jest sejmik wojewódzki.

Jak widać, kompetencje sejmiku wojewódzkiego i podejmowane przez niego na ich podstawie decyzje mogą mieć istotny wpływ na życie codzienne mieszkańców województwa. Wielu ludzi jednak nie zdaje sobie z tego sprawy. Zwykle mylimy kompetencje poszczególnych organów. Przy okazji poprzednich wyborów samorządowych Millward Brown dla Radia Kraków zapytał Małopolan o kompetencje sejmiku wojewódzkiego. Prawie 1/3 badanych błędnie uważała, że sejmik wojewódzki decyduje o opłatach parkingowych i cenach biletów. W czasie prowadzenia badania, w Krakowie szeroko komentowano mający obowiązywać od 2018 roku zakaz palenia węglem, dlatego zapytano Małopolan, kto ich zdaniem wprowadził taką uchwałę. Jedynie 8% ankietowanych prawidłowo przypisało to sejmikowi wojewódzkiemu.

Wybory samorządowe 2018: dlaczego głosy na kandydatów do sejmiku wojewódzkiego mają znaczenie?

Jeśli myślisz, że najważniejsze jest, by w samorządzie gminy czy powiatu zasiadły osoby, które wprowadzą istotne dla ciebie zmiany, zaś to, co stanie się częścią sejmiku wojewódzkiego jest kwestią drugorzędną, jesteś w błędzie. Decyzje sejmiku wojewódzkiego mogą mieć równie istotny wpływ na twoje codzienne życie! Jeśli przeszkadza ci smog, to właśnie sejmik wojewódzki może wprowadzić przepisy, dzięki którym jego poziom zimą nie będzie tak wysoki jak do tej pory. Jeśli jest dla ciebie ważne na co wydany będzie wojewódzki budżet, pamiętaj, że to sejmik decyduje o ich rozdysponowaniu. To tylko przykłady tego, za co odpowiadają sejmiki wojewódzkie, ale pokazują, że ich rola jest ważna. Dlatego też przed wyborami samorządowymi zapoznaj się z kandydatami, których nazwiska znajdziesz na liście do głosowania i z ich programami wyborczymi.

Sprawdź swoją wiedzę o wyborach i polityce. Quizy wyborcze

Wybory samorządowe - czy wiesz jak głosować? Sprawdź, co wiesz o wyborach! [QUIZ WYBORCZY 2018]Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz? [QUIZ WYBORCZY 2018]Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli [QUIZ WYBORCZY 2018]Z jaką partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych [2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018: sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę? Dlaczego warto głosować? - Polska Times

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wyborcao
On nie zdaje sobie sprawy !! Przegrał przez Rydzyka Proste Mógł więcej zyskać ale mu nie zależało !!! Gowin go upokorzył oraz Gliński !!!.Biedny ten Latos !!!
r
rodowity poznaniak
Dlaczego w Poznaniu nie było debaty kandydatów do sejmiku województwa? Mieliśmy kilka debat kandydatów na prezydenta, ale ANI JEDNEJ debaty miedzy kandydatami na radnych wojewódzkich. To błąd. Jeśli nie ma debat, to potem niech dziennikarze, politolodzy i socjologowie niech mają do siebie pretensje, że w wyborach samorządowych jest niska frekwencja.
H
Henryk

Popieram kandydatkę do sejmiku wojewódzkiego woj. Podkarpackiego p. Martę Wytrwał bezpartyjną , z poparcia SLD nr 8 na liście KKW SLD - Lewica Razem

 

Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie