Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory w Lublinie: programy kandydatów na prezydenta

Piotr Orzechowski
Nie wiesz jeszcze na kogo zagłosujesz w wyborach na prezydenta Lublina? Prezentujemy po kilka punktów z programów wyborczych kandydatów.

Andrzej Bieńko

1. Uporządkowanie sprawy lubelskich bazarów, w tym przede wszystkim tego przy ul. Ruskiej, który w jego ocenie nie spełnia nowoczesnych standardów, a w samym miejscu nie ma dobrych warunków.
2. Stworzenie specjalnego sektora nowych technologii, który łączyłby potencjał akademicki i naukowy, zdolnych ludzi z zespołem urzędniczym. Dziesiątki pomysłów z Lublina leżą bez użyteczności w urzędach patentowych czekając aż ktoś zwróci na nie uwagę. To potencjał, który musi być zagospodarowany.
3. Cmentarz dla psów. Zagospodarowanie specjalnego miejsca, w którym mieszkańcy Lublina mogliby chować czworonożnych przyjaciół.
4. Nowe miejsca parkingowe na terenie miasteczka akademickiego, poszerzenie ul. Sowińskiego na odcinku od ul. Langiewicza do Głębokiej, postojówki dla rowerów budowa parkingu dla rowerów i wielopoziomowego parkingu dla aut przy miasteczku akademickim.
5. Zwiększenie bezpieczeństwa na miasteczku akademickim. Miejsce patroli policyjnych miałyby zająć prywatne agencje ochrony.
6. Poprawa przestrzeni zielonej w mieście. Estetyka miasta jest bardzo ważna. Dlatego niezbędne jest zadbanie o plac Litewski i inne punkty
7. Zmiana sposobu funkcjonowania Urzędu Miasta, by bardziej przystawał do potrzeb przedsiębiorców.

Wybory samorządowe 2010 w Lublinie - nasz serwis

Jerzy Gryz

1. Oświata. Trzeba zapewnić dostęp do lekcji etyki młodzieży, która chciałaby na nie uczęszczać zamiast na religię.
2. Ważnym zadaniem dla władz miasta jest też przywrócenie w szkołach profilaktyki medycznej i stomatologicznej
3. Likwidacja Zarządu Nieruchomości Komunalnych oraz Zarząd Transportu Miejskiego. Te jednostki tylko generują dodatkowe koszty. Tymczasem obowiązki tej pierwszej mógłby wykonywać - przy odpowiednim wzmocnieniu kadrowym - Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. Natomiast to, czym zajmuje się ZTM, przeszłoby do MPK.
4. Tworzenie bezpłatnych parkingów dla mieszkańców na osiedlach. Zadba też o opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego dla całego Lublina.
5. Bezpłatny Internet (WiFi) dla każdego w całym mieście. Środki na ten cel można pozyskać ze środków unijnych.
6. Zmniejszenie zadłużenia miasta. Lublin zbliża się do niebezpiecznej granicy 60% dochodów miasta.
7. Rewitalizacja osiedli mieszkaniowych i powstrzymanie ich sztucznego zagęszczenia.
8. Tańsze koszty życia w Lublinie. Chodzi przede wszystkim o obniżenie cen wody.
9. Wzmocnienie pozycji miasta w staraniach Lublina o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
10. MOSiR powinien być przekształcony w spółkę z udziałem miasta. Musi ona przynosić zyski na funkcjonowanie innych przedsięwzięć.

Zdzisław Podkański

1. Zablokowanie przebudowy placu Litewskiego. 40 mln złotych to zdecydowanie za wysokie koszty.
2. Oddanie całej kamienicy przy ul. Grodzkiej 14 w ręce Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Chce aby w kamienicy przy Grodzkiej znowu zaczął działać Krajowy Dom Twórczości Ludowej. Mógłby on przekształcić się nawet w Europejskie Centrum Kultury Tradycyjnej
3. "Nie" dla stadionu miejskiego. Rezygnując z budowy można zaoszczędzić duże pieniądze, które mogłyby trafić na budowę żłobków, przedszkoli czy infrastruktury drogowej
4. Zmiana sposobu zarządzania miastem i zadba o lepsze pozyskiwanie unijnych funduszy.
5. Ratusz powinien ogłosić konkurs na rozwiązanie problemów komunikacyjnych w Lublinie.
6. Porozumienie z Echo Investment odnośnie zagospodarowania górek czechowskich.

Lech Sprawka

1. Bezpłatny dostępu do internetu. W Lublinie umożliwienie mieszkańcom korzystania z Internetu o prędkości 2 MB to koszt 750 tys. zł
2. Modernizacja tabor MPK i postara się zmienić otoczenie lubelskich dworców PKP i PKS. Intensywny lobbing w sprawie budowy szybkiej kolei z Lublina do Warszawy oraz zadbanie o nowe inwestycje w strefie ekonomicznej
3. Zwiększenie nakładów na utrzymanie zieleni miejskiej. Utworzeni stanowiska ogrodnika miejskiego. Nie ma wizji rozwoju terenów zielonych w Lublinie. Podejmowane działania mają tylko doraźny charakter
4. Drogi. Budowa estakady nad ul. Głęboką, która ma łączyć ul. Sowińskiego z Filaretów. Powstanie nowe połączenie ul. Nadbystrzyckiej z ulicami Piłsudskiego oraz Muzyczną.
Sprawka chce wrócić do negocjacji z Echo Investment w sprawie udziału właściciela górek czechowskich w przebudowie skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego.
5. Budowa nowoczesnego, multimedialnego "Muzeum Pamięci".Obejmowałoby okres od września 1939 do lipca 1980 r. Byłoby podzielone na trzy bloki tematyczne: walka i męczeństwo w okresie II wojny światowej, prześladowania w okresie komunizmu oraz protest lubelskich robotników w lipcu 1980 r.
6. Pomoc młodym przedsiębiorcom. Będą zwolnieni z podatków lokalnych. Ma to zatrzymać młodych ludzi w Lublinie i dać impuls w rozwoju gospodarczego miasta. Zwolnienie z podatków lokalnych obowiązywałoby przez trzy lata. Obejmie wszystkich, którzy rozpoczną działalność gospodarczą, ze szczególnym uwzględnieniem absolwentów uczelni -
7. Zajmie się problemem braku miejsc parkingowych w rejonie lubelskich uczelni. Sprawka chce, aby przy uczelniach postojówki były zarezerwowane dla pracowników akademickich i studentów.
8. Zapowiada też zwiększenie liczb placów zabaw dla dzieci na terenie Lublina. Obowiązkiem developerów byłoby budowanie obok nowo powstających bloków takich placów.
9. Opracowanie nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miasta.
10. 200 zł podwyżki dla niepedagogicznych pracowników szkół i przeszkoli (sprzątaczek, dozorców). Większe wykorzystanie środków z programu "Radosna Szkoła".

Izabella Sierakowska

1. Na potrzeby Teatru Andersena można zagospodarować starą słodownię Vetterów znajdującą się pomiędzy al. Unii Lubelskiej a ul. Misjonarską. Budynek i działka są własnością miasta. W środku znalazłoby się miejsce dla Teatru ale też dla innych instytucji kulturalnych - wyjaśniała Sierakowska. Według szacunków współpracowników Sierakowskiej inwestycja miałaby kosztować około 40 mln zł.
2. Al. Racławickie będą przechodziły wiaduktem nad ul. Sowińskiego. Sierakowska zaznaczyła, że nie musi w tym celu powstać długi i kosztowny tunel bo ul. Sowińskiego miałaby być tylko lekko "wkopana" w ziemię, na krótkim odcinku.
3. Proponuje, żeby w mieście odbył się w maju przyszłego roku Transeuropa Festival. Wzmocniłby naszą kandydaturę do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 . Dzięki festiwalowi będziemy mogli pokazać się jako miasto różnorodne i otwarte.
4. Zawodnicy klubów sportowych, którzy oczekują wsparcia finansowego od miasta, powinni w zamian dać coś od siebie. Zawodniczki SPR raz w tygodniu mogłyby się spotykać z uczniami szkół i uczyć ich gry w piłkę ręczną.
5. Lublina nie stać na budowę nowego stadionu miejskiego przy ul. Krochmalnej. Lepiej wyremontować stadiony Motoru, Lublinianki i Startu, co będzie kosztować 30 mln zł
6. Zorganizuję Dzień Organizacji Pozarządowych i powołam Pełnomocnika Prezydenta ds. Dialogu Społecznego
7. Budowa nowej stołówki dla Bractwa Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta. Środki na ten cel ze środków skandynawskich.
8. Miasto musi rozpocząć akcję wykupu mieszkań komunalnych przez ich najemców. Za pieniądze ze sprzedaży mieszkań mogłyby powstać kolejne mieszkania, w których może zamieszkać nawet 800 osób. Nowa forma budowy mieszkań komunalnych, polegająca na powołaniu spółki celowej. Miasto daje do spółki grunty, na których prywatna firma buduje bloki mieszkalne. Połowa mieszkań przeznacza do wolnej sprzedaży, natomiast połowa ma być przeznaczona na mieszkania komunalne. Takie rozwiązanie powoduje, że budżet miasta nienaruszony.
9. Ustanowienie Dnia Organizacji Pozarządowych i powołanie Pełnomocnika Prezydenta ds. Dialogu Społecznego. To impreza, na której poszczególne organizacje mogłyby się zaprezentować, zaznajomić lublinian ze swoją działalnością, a dzięki temu zachęcić mieszkańców do przekazywania 1 procenta podatku.
10. Znalezienie renomowanego inwestora, który wizerunek Lublina, jako miasta wspierającego twórcze inicjatywy.

Henryk Rozwadowski

1. Miasto powinno zrezygnować z budowy stadionu przy ul. Krochmalnej a zamiast tego zmodernizować stadion Lublinianki
2. Aby poprawić komunikację w mieście trzeba zastosować "bez- lub nisko - inwestycyjne przedsięwzięcia dla zmniejszania się korkowania ulic".
3. Praca i inwestorzy to podstawy rozwoju Lublina. Poprzez powiązanie Nauki i Uczelni z tworzeniem np. Technology Development Centers, wyposażonych w różne maszyny czy urządzenia, można kreować rozwój produktywności Lublina na bazie prototypów i mało seryjnych produkcji, zamiast marnotrawić ciężkie miliony na bezproduktywne szkolenia, jak np. jak szukać pracy a gdy jej nie ma
4. Uruchomienie akcji "Wiosna dla Przyszłości Lublin 2011". Będzie to polegać na przedsięwzięciach wśród dzieci i młodzieży promujące własne dokonania rozwoju miasta.
5. Ratusz powinien ogłosić konkurs na rozwiązanie problemów komunikacyjnych w Lublinie.
6. Wprowadzenie nowych form opieki i rozwoju dzieci i młodzieży poprzez utworzenie Klubów Malucha, Klubów Przedszkolaka.

Zbigniew Wojciechowski

1. Transport. Dokończenie małej obwodnicy miasta i budowę mostu na Bystrzycy wraz z przedłużeniem ul. Muzycznej do Trasy Zielonej. Przebudowując m.in. ul. Popiełuszki, Al. Racławickie i ul. Głęboką, możliwa byłaby rezygnacja z budowy tunelu pod Al. Racławickimi. Popiera jednak konieczność budowy estakady od ul. Sowińskiego do Filaretów. Tam, gdzie to możliwe, chciałby wprowadzić tzw. prawoskręty. - Np. z al. Kraśnickiej w ul. Nałęczowską
2. Każdy mieszkaniec otrzyma zwrot bezprawnie pobranej opłaty za wydanie karty pojazdu. Chodzi o auta przywiezione do Polski między 1 maja 2004 a 30 kwietnia 2006 r. z krajów Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy w Lublinie około 15 tys. kierowców. Obecnie lubelski ratusz oddaje pieniądze tym, którzy wygrają sprawę w sądzie.
3. Pomoc początkującym przedsiębiorcom. Zapowiada stworzenie Miejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. W MIP działać ma m.in. centrum informacji, księgowe, prawne. Początkujący przedsiębiorcy mogliby mieć w MIP swoją siedzibę, a także otrzymać obsługę księgową i prawną po preferencyjnych cenach.
4. Sprzedawcy narkotyków i dopalacze będą skutecznie ścigani. Zajmie się tym Straż Miejska, policja, ale też Żandarmeria Wojskowa. Nie będzie pozwalał na marsze i manifestacje w sprawie legalizacji miękkich narkotyków
5. Koniec wojny polsko-polskiej i aby z polityki zniknął język nienawiści.
6. Budowa komisariatu na Czubach, uruchomienie izby wytrzeźwień, darmowe czujniki przeciwpożarowe i wykrywające ulatniający się w budynkach gaz.
7. Powołanie przy prezydencie stanowiska koordynatora ds. bezpieczeństwa. Aby działania służb mundurowych - policji, straży miejskiej, straży pożarnej, ale i żandarmerii wojskowej były bardziej spójne, skuteczne
8. Wzmocnienie ochrony wokół lubelskich szkół. Miałyby się tym zająć mieszane patrole straży miejskiej i policji.
9. Stworzenie funduszu gwarancyjnego, który będzie umożliwiał właścicielom remonty kolejnych kamienic. W ten sposób w ciągu 10 - 20 lat można odremontować całe Stare Miasto, a następnie zająć się jego okolicami.
10. Poprawienie czystości wody w Zalewie Zemborzyckim. Należy zbudować przed zalewem dodatkowy basen, odstojnik, gdzie zbierałyby się zanieczyszczenia, czyli nawozy sztuczne spływające z pól oraz ścieki z gospodarstw. Sam zalew trzeba też pogłębić

Krzysztof Żuk

1. Utworzenie Lubelskiego Centrum Aktywności Obywatelskiej jako miejsca wspierania i rozwoju organizacji społecznych. Większa troska o osoby niepełnosprawne przez likwidując bariery architektoniczne w mieście.
2. Znalezienie mieszkań socjalnych dla osób zamieszkujących najbardziej zniszczone kamienice na Starym Mieście. Trzeba tych ludzi jak najszybciej przemieszczać bo inaczej nie będzie można remontować Starego Miasta. Potrzebnych będzie w tym celu co najmniej 100 mieszkań rocznie.
3. Wykup gruntów przy ul. Wyżynnej i przekazanie ich na potrzeby policji. Ma tam powstać komisariat obsługujący dzielnicę Czuby.
4. Budowa estakady nad ul. Głęboką. Ma szansę powstać w dwa lata. Całość kosztowałaby ok. 70 mln zł.
5. Utworzenie Rady Rozwoju Lublina. Mają do niej wejść przedsiębiorcy i naukowcy, którzy obecnie doradzają poszczególnym kandydatom walczącym o fotel prezydenta Lublina.
6. Stworzenie centrów obsługi m.in. księgowo-finansowej, informatycznej. Wstępne plany mówią o tym, że do 2013 r. Lublin chce ściągnąć inwestorów którzy otworzą w naszym mieście dziesięć takich centrów i zatrudnią w nich 3 tys. osób.
7. Skrócenie czasu oczekiwania na różne pozwolenia w ratuszu.
8. Powstanie wiaduktu nad ul. Głęboką i być przebudowana ul. Sowińskiego oraz dwupoziomowego skrzyżowanie Solidarności-Sikorskiego-gen. Ducha. Unowocześnienie systemu komunikacji miejskiej.
9. Szybkie uruchomienie nowych przedszkoli i żłobków. Nowe placówki mieliby m.in. budować developerzy wznoszący nowe bloki czy osiedla.
10. Więcej zajęć pozalekcyjnych dla uczniów. Chodzi m.in. o rozszerzenie oferty sportowej. Pieniądze na to miałby pochodzić z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski