Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wychodzą z butów, spadają z sufitu. Sztuka książki w MBP przy Bursztynowej

Sylwia Hejno
A wszystko to książki...
A wszystko to książki... Beata Wijatkowska/materiały MBP
Biblioteka Aleksandryjska, która mieści się w kieszeni płaszcza. Wydeptany pamiętnik z podróży schowany w podeszwie od buta. Zwiewna suknia Heloizy wytatuowana w korespondencję z Abelardem. Ile twarzy może tak właściwie mieć książka? Zobaczycie na wystawie w MBP przy ul. Bursztynowej 20.

Stworzona przez artystów na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Książki może ich mieć nieskończenie wiele. Może być krzesłem, albo parawanem. Haftowaną tkaniną, albo ekranem. Tajemniczą skrzynką, z której po wrzuceniu monety wyskakuje płatek róży, albo śpiewnikiem najeżonym zasuszonymi liśćmi. Ta książka nie musi się czytać kartka po kartce. W którymś miejscu przestaje być książką, a staje się obiektem. Może się oglądać i dotykać, o czym przypomina dyskretnie zostawiona dla gości rękawiczka.

Aktualnym tematem "Sztuki książki" jest korespondencja. Wyróżniona pierwszą nagrodą jury "Heloiza. Ubrana, odsłonięta" Renaty Pacyny ma formę zwiewnej sukni. Na jej kolejnych przezroczystych, jedwabnych warstwach odnajdziemy fragmenty listów Heloizy do Piotra Abelarda i Abelarda do przyjaciela. Sukienka odsłania szereg znaczeń. Przypomina o ciele i pożądaniu, jest jednocześnie zasłoną, która skrywa tajemnicę. Ze względu na fason kojarzy się z habitem, albo kaftanem dla obłąkanej, z drugiej strony subtelny.

Druga nagroda trafiła do Grażyny Brylewskiej za książko-instalację "O miłości i o bólu", wykorzystującej wiersz Veno Taubera "Prostowanie gwoździ". "Korespondencja" między miłością a bólem widoczna jest w przeplatających się szarfach, wystających z obu książek. Innym przykładem "Korespondencji" jest "Joanna d'Arc" Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej. Pokazuje związki między różnymi składnikami tożsamości Dziewicy Orleańskiej. Na tkaninach pojawiają się ręcznie haftowane słowa: święta, bohaterka, dziewica, żołnierka, wizjonerka ale też, czarownica i heretyczka.

- Gorąco zachęcamy publiczność do głosowania w naszym plebiscycie. Najlepsze książki można wytypować na miejscu, w galerii - namawia Alicja Słowikowska, pomysłodawczyni festiwalu "Sztuka Książki".

Filia 35 MBP przy ul. Bursztynowej 20, wystawa czynna do 31 maja


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski