Wycieczka na Mauritius – co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Artykuł sponsorowany Planet Escape
Kiedy kończy się lato, zwykle nie myślimy o nadchodzącej jesieni i zimie, a o kolejnych wakacjach. W chłodniejsze miesiące taka myśl nie tylko nas rozgrzeje, ale może się urzeczywistnić. Wg danych prowadzonych przez różne agencje podróżnicze, jeśli zaplanujesz letni urlop jesienią, masz szansę dostać najlepsze miejsca w luksusowych hotelach w najniższych cenach! Naszą dzisiejszą propozycją jest rajski Mauritius, który od lat przyciąga miłośników plażowania z całego świata. Ta wyspa słynie nie tylko z pięknych plaż, ale także przyrodniczych atrakcji. Jakich? Tego dowiecie się w poniższym artykule. W które miejsca się wybrać, planując wycieczką po Mauritiusie?

Geografia Mauritiusu

Patrząc na mapę, Mauritius jest samotną wyspą położoną od strony wschodnich wybrzeży Afryki. W najbliższym sąsiedztwie ma Reunion, niewielką wysepkę Rodriguez i Madagaskar. Mauritius nie wyróżnia się pod względem wielkości, jego powierzchnia to zaledwie 2 km2, a klasyfikacje wg wielkości wysp świata plasują go na 170 miejscu. Otaczają go ciepłe wody Oceanu Indyjskiego i wygrzewa mocne afrykańskie słońce. Wokół głównej wyspy leży 49 niezamieszałych wysepek, które dzisiaj są rezerwatami przyrody ochraniającymi zagrożone wyginięciem gatunki. Mauritius zamieszkały jest przez ponad milion ludzi, głównie pochodzenia kreolskiego. . Nie powiedzieliśmy tego jeszcze, ale Mauritius może się starać o miano „raju na Ziemi”. Dlaczego?

http://planetescape.pl/blog/10-najwiekszych-atrakcji-mauritiusu/

Podwodny wodospad i Le Morne

Półwysep Le Morne Brabant (z języka francuskiego oznacza smutny lub ponury półwysep) jest położony na skrajnym południowo-zachodnim krańcu wyspy. Z lotu ptaka widać charakterystyczny bazaltowy monolit wysoki na 556 metrów n.p.m., pod którym rozciąga się podwodny wodospad. Ten widok jest jednak wspaniałą iluzją – półwysep obejmuje ok. 12 ha powierzchni, na której ukrywają się setki jaskiń i grot otoczonych przez ogromną lagunę. Dno laguny usypane jest przez biały piasek i muł, przez co zielono-turkusowa woda mocno kontrastując z tym kolorem, tworzy iluzję podwodnego wodospadu. Cały półwysep został wpisany w 2008 roku na listę UNESCO i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji na Mauritiusie. Wiele firm oferuje przeloty helikopterem tym, którzy na własne oczy chcą się przekonać, czy podwodny wodospad rzeczywiście istnieje. Le Morne pojawia się na wielu pocztówkach z wyspy i o jego powstaniu krążą legendy. Faktem jest natomiast, że na półwyspie występuje swoisty mikroklimat. W lagunie pływają kolorowe gatunki rybek, dzięki czemu to idealne miejsce na snorkeling, a w zielonym lesie mieszkają endemity i rośnie gatunek kwiatów uważany za narodowy - Trochetia Boutoniana – ze względu na biało-czerwony kolor płatków.

Ogród Botaniczny w Pamplemousses

Ogród Botaniczny (znany pod inną nazwą jako Sir Seewoosagur Botanic Garden) to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji na Mauritiusie. Piękny ogród znajduje się w pobliżu głównego miasta Port-Louis w dzielnicy Pamplemousse. Został otwarty jako prywatny ogród przez francuskiego gubernatora Mauritiusu prawie 300 lat temu, ostatecznie zyskując rangę narodowego ogrodu botanicznego. Można tu podziwiać ponad 650 odmian wyjątkowych roślin, wśród których są m.in. wzniosłe afrykańskie baobaby, gigantyczne lilie wodne, wspomniane kwiaty Trocheia Boutoniana, a także rośliny lecznicze i wielki ogród przypraw. Największym zainteresowaniem cieszy się palmiarniom, w którym rośnie 85 gatunków palm przywiezionych z różnych zakątków świata. Ogród można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, a cena za bilet jest symboliczna, bo kosztuje tylko 1 euro. Wizyta w tym ogrodzie botanicznym może być miłą przerwą od plażowania. Na pewno spodoba się też miłośnikom architektury ogrodowej.

Wyspa Ile Auz Cerfs

Zwana także Wyspą Jeleni jest położona na lagunie po wschodniej strony Mauritiusu. Wielu mówi, że to jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. To prywatna wyspa, na której zbudowano ultra luksusowe hotel. Około 87 ha powierzchni porastają gęste zielone lasy i pokrywają białe dzikie plaże. Codziennie Mauritianie i turyści odwiedzają wyspę, przypływając łodziami z wioski Trou d'Eau Douce i spędzając tu cały dzień. Popularną rozrywką są loty na paralotni i gra w golfa – to właśnie tutaj powstało jedno ze 100 najlepszych na świecie pól golfowych. W koronach drzew zbudowano park linowy, a fani nietypowych zajęć mogą przejść się po dnie oceanu w strojach przypominających te astronomów. I chociaż czuć tutaj, że wszystko powstało głównie z myślą o odwiedzających, nic nie pobije uroku przyrodniczego tej okolicy.

Ziemia Siedmiu Kolorów

Inną kojarzoną z pocztówek miejscówką na Mauritiusie jest tzw. Ziemia Siedmiu Kolorów. Mieniące się wszystkimi kolorami tęczy wydmy znajdują się w Parku Narodowym Charamel i są odwiedzane każdego dnia przez setki turystów. Piękne kolory zawdzięczają przemianie skał w minerały ilaste i podobno zobaczyć tu można aż 40 różnych odcieni, w zależności od tego, w jaki sposób pada na nie światło. Jeśli znudzi się Wam oglądanie wydm, na pewno zainteresują Was olbrzymie żółwie lądowe, które zamieszkują ten park.

Dodaj ogłoszenie