Wydarzenia kulturalno-społeczne w sierpniu i wrześniu realizowane przez Anthill oraz Archidiecezję Lubelską

Materiał informacyjny - PONTES SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Udostępnij:
Anthill wspólnie z Archidiecezją Lubelską zapraszają na serię wydarzeń kulturalnych, które będą realizowane w naszym regionie w sierpniu oraz we wrześniu tego roku.

Lublin Bolesława Prusa to wydarzenie kulturalne mające na celu poznawanie historii i promocję Lublina. Inauguracja wydarzenia rozpocznie się 20 sierpnia 2021 – w dniu urodzin pisarza. Tego dnia zapraszamy na koncerty muzyki klasycznej, wspólne czytanie twórczości Prusa, warsztaty dla najmłodszych oraz pierwszy spacer śladami wielkiego pisarza. Szczegóły i zapisy na spacery można znaleźć na Facebookowym wydarzeniu: https://fb.me/e/1Du1EFgWv/1Du1EFgWv") Wydarzenie jest realizowane przy wsparciu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Stowarzyszenie Anthill stawia za cel edukację i zwiększanie świadomości historycznej o lokalnych bohaterach, których działania i historia oddziałują na skalę narodową. Jedną z takich postaci jest Błogosławiony Biskup Władysław Goral. Projekt pn. „Teraz przyszedł czas... Błogosławiony Biskup Władysław Goral - cichy męczennik Kościoła i Ojczyzny”, obejmuje wernisaż wystawy o Biskupie, którą będzie można oglądać na przełomie września i października w Centrum Miasta Lublin – na terenie Archikatedry Lubelskiej. Następnie wystawa będzie wędrować po ośrodkach na Lubelszczyźnie. Poza wystawą stałą, planowane jest zaaranżowanie wystawy multimedialnej polegającej na prezentowaniu iluminacji z GOBO, wyświetlanej na zabytkowej Wieży Trynitarskiej. Ważną częścią projektu jest organizacja gry miejskiej dla młodzieży śladami życia biskupa Gorala, która pozwoli zarazić młodych ludzi historią i przedstawić im i poznać ponadczasowe wartości i historię błogosławionego mieszkańca Lubelszczyzny. Wernisaż wystaw odbędzie się 20 września o godzinie 17.00 w Lublinie.

Kolejne wydarzenie realizowane przez Stowarzyszenie Anthill to Muzyczna podróż przez pokolenia, finansowana z Gminy Lublin - Wydział Kultury. Muzyczna podróż przez pokolenia to projekt mający na celu organizację serii koncertów wykonywanych przez trębaczy. Artyści zagrają w nietypowej lokalizacji - z tarasu widokowego na Wieży Trynitarskiej, najwyżej położonego punktu w Lublinie. Wydarzenie to cykl 3 koncertów, które odbędą się w trzy następujące po sobie niedziele: 22 i 29 sierpnia oraz 5 września o godzinie 15.00. W tych dniach usłyszymy: Artura Jargiło, Dariusza Domańskiego oraz Marcina Suszka. Oprócz klasycznych wykonań, artyści zaprezentują współczesne utwory. Każdy z koncertów sprawi, że centrum Lublina stanie się danego dnia plenerowym centrum kulturalnym miasta.

Anthill, chcąc promować zabytki miasta Lublin oraz jego historię podjęło się rozpoczęcia nagrań pn. Perły Lubelszczyzny obejmującego opowieści o Starym Mieście. W filmach wypowiadają się eksperci: dr hab. Jacek Chachaj - historyk, dr Hubert Mącik - Miejski Konserwator Zabytków, dr Rafał Niedźwiadek - archeolog. Dodatkowo podjęto się nagrania filmu upowszechniającego metody partycypacyjne, o których opowiadała kulturoznawczyni - Barbara Wybacz. Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Kolejną realizacją Stowarzyszenia wraz z Archidiecezją Lubelską jest wydarzenie muzyczno-kulturalne Sonosfera Lubelska- opisuje ona i tworzy relacje człowieka ze środowiskiem muzycznym. Sięga do historii muzyki sakralnej i dźwiękowej rzeczywistości otaczającej renesansowy Lublin. Do nagrania została zaproszona Corina Marti – wirtuozka klawesynu oraz Mari Fukumoto – japońska organistka. Koncerty odbędą się w Seminarium Duchownym w Lublinie, a nagrane utwory będą dostępne na stronie www Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej z możliwością bezpłatnego odsłuchania skonwertowanych utworów. Co najważniejsze - utwory będą stanowić sonosferę we wnętrzu Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej w Lublinie na Wieży Trynitarskiej.

Zachęcamy do zapoznania się ze wszelkimi inicjatywami Stowarzyszenia Anthill. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku oraz stronie internetowej anthill.com.pl.

Projekty realizowane przez Stowarzyszenie Anthill – opisy

1. Kazimierski Festiwal Organowy: Koncerty Finałowe

Wydarzenie jest kontynuacją ponad 40 letniej tradycji odbywających się w kazimierskiej farze koncertów organowych, w tym roku po raz pierwszy organizowany przez Stowarzyszenie Anthill.

Koncerty Finałowe Kazimierskiego Festiwalu Organowego to wydarzenie będące finałem cyklu koncertów trwających w okresie wakacyjnym w Kazimierzu Dolnym organizowanym przez Parafie pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Anthill. Zaproszeni lokalni oraz międzynarodowi artyści przedstawiać będą sztukę muzyki dawnej, wygrywaną na najstarszych organach w Polsce, będących chlubą naszego regionu. Dopełnieniem planowanych występów będą wykonania duetów, łączących organy z instrumentem rzadko spotykanym w kościołach, takim jak dudy szkockie, skrzypce czy flet poprzeczny. Znaczna część wydarzenia będzie udostępniona szerokiemu gronu odbiorców poprzez transmisję streamingową z wydarzenia. Projekt ma również na celu organizację spotkania sieciującego artystów między sobą i młodymi adeptami. W czasie takiego spotkania, uczestnicy zyskają możliwość wymiany wiedzy oraz doświadczenia.

2. Stanisław Skalski – As z Kodymy

Projekt ma na celu upamiętnienie Stanisława Skalskiego, wybitnego polskiego lotnika i bohatera Bitwy o Anglię w miejscu jego urodzenia na Ukrainie, w mieście Kodyma. Projekt obejmuje wykonanie instalacji artystycznej wraz z tablicą informacyjną o historii bohatera oraz przeprowadzenie kwerendy biografii generała.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone działania edukacyjne dla lokalnej społeczności w formie stałej wystawy wraz z wernisażem i prelekcją tematyczną oraz wydanie ilustrowanego katalogu zawierającego zachowane zdjęcia oraz dokumenty w dwóch językach: polskim i ukraińskim.

3. Lublin, Wieża Trynitarska – przestrzeń nieznana

Zadanie ma na celu upowszechnienie dziedzictwa kulturowego jakim dysponuje Wieża Trynitarska - najwyżej położony punkt widokowy w Lublinie. Cały projekt podzielony będzie na dwie części: pierwsza dotyczy digitalizacji zabytków (przy wykorzystaniu panoram sferycznych) znajdujących się wewnątrz Wieży, druga natomiast wykonania największej w Polsce gigapanoramy miasta z tarasu widokowego wieży, prezentującej zabytkową część Lublina. Za pomocą nowoczesnych form, za pośrednictwem strony internetowej będzie można w prosty sposób podziwiać zasoby kulturalne i architektoniczne Wieży, jak również poznać Lublin – jako jedno z 10u miast historycznych w Polsce, posiadających status Pomnika Historii.

4. Teraz przyszedł czas....Błogosławiony Biskup Władysław Goral - cichy męczennik Kościoła i Ojczyzny

Projekt będzie przedstawieniem historii biskupa Władysława Gorala - cichego męczennika Kościoła i Ojczyzny, poprzez organizację gry miejskiej dla młodzieży śladami jego życia, zaaranżowanie tygodniowej wystawy multimedialnej w centrum Lublina oraz opracowanie i zaprezentowanie objazdowej wystawy po lubelskich parafiach. Zadania mają na celu edukację i zwiększanie świadomości historycznej o lokalnych bohaterach, których działania i historia oddziałują na skalę narodową, a także pokazują i promują cechy związane z poświęceniem, pokorą oraz szacunkiem.

5. Lublin Bolesława Prusa

Historia Bolesława Prusa jest nierozerwalnie związana z miastem Lublin. Niestety nie jest to historia powszechnie znana, a mieszkańcy często nie wiedzą o kulturowej historii miasta, z którego wywodzi się wielu bohaterów mających oddziaływanie na dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Anthill we współpracy z Narodowym Centrum Kultury ma na celu rozpoczęcie cyklu wydarzeń poświęconych ważnym osobistościom wywodzącym się, bądź związanym z miastem Lublin. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021".

Zaplanowaliśmy 5 spacerów śladami Prusa po Lublinie, opracowanie ilustrowanego przewodnika, który wręczymy mieszkańcom. Organizowane jest również wydarzenie kulturalne w centrum miasta, planowane na 20 sierpnia 2021 r. na Placu Litewskim, gdzie odbędzie się czytanie twórczości pisarza, koncerty muzyki klasycznej i warsztaty. Dopełnieniem ma być webinar tematyczny – poświęcony historii pisarza i jego powiązaniom z Lublinem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie