MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wydobycie w Bogdance zgodnie z planem. W poniedziałek górnicy wracają do standardowego trybu pracy

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Ciepła zima i wzrost wykorzystania elektrowni wiatrowych przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na węgiel. Wydobycie ograniczyła m.in. kopalnia w Bogdance. Co dalej? - Korekty wprowadziliśmy tylko na drugą połowę lutego, od poniedziałku dzienna produkcja wzrośnie - zapowiada Artur Wasil, prezes LW Bogdanka.

Aż 9,4 miliona ton węgla wydobyli górnicy z LW Bogdanka w 2019 r. Ostatnio zapowiedział Pan korekty w planach produkcji. Dlaczego?
Potrafimy elastycznie dostosowywać się do sytuacji na rynku. Rzeczywiście, w minionym roku krajowe zapotrzebowanie na węgiel było bardzo duże, dlatego w samym tylko pierwszym kwartale 2019 wyprodukowaliśmy ponad 2,5 mln ton. Dziś, ze względu na łagodną zimę i bardzo dużą wietrzność, która zwiększa produkcję energii z wiatraków, nasi odbiorcy, czyli elektrownie zawodowe, potrzebują mniej węgla. Reagujemy na to, przesunęliśmy część zaplanowanej produkcji na kolejne miesiące, by zabezpieczyć odpowiedni poziom dostaw w szczycie letnim, gdy z pełną mocą będą działać systemy klimatyzacji. Korekty planów dziennych, o które pan pyta, obowiązują tylko do końca tygodnia. Od poniedziałku wracamy do standardowego trybu pracy, cała sytuacja nie ma wpływu na nasz najważniejszy, roczny plan wydobycia.

Kopalnia zmniejszyła dobową produkcję o 25 proc., czyli do około 24 tys. ton surowca. Czy ograniczenie wydobycia będzie się wiązało ze zwolnieniami?
Nie. W ogóle nie bierzemy tego pod uwagę. Dostosowanie produkcji do warunków ma charakter tymczasowy i nie wpływa na nasz całoroczny plan wydobywczy. Taka sytuacja to nic nadzwyczajnego, przeciwnie, to właściwa reakcja odpowiednio przygotowanej na różne scenariusze, nowoczesnej firmy. Korekty wprowadziliśmy tylko na drugą połowę lutego, od poniedziałku dzienna produkcja wzrośnie, w najbliższych miesiącach i latach zamierzamy podnosić nasze zdolności wydobywcze. Firma się rozwija i będzie potrzebowała kolejnych, nowych pracowników.

Po ogłoszeniu decyzji o ograniczeniu produkcji kurs akcji spółki spadł o ponad 15 proc. Czy to zaszkodzi kopalni? Czy jej pozycja jest stabilna?
Nie jest moją rolą komentowanie reakcji rynku. Obecna sytuacja w całej branży nie jest łatwa i odczuwają to także nasi konkurenci. Ale fundamenty naszej firmy są mocne, jesteśmy liderem branży wydobywczej, nasza wysoka efektywność i dobre wyniki finansowe nie budzą wątpliwości, a dodatkowo wzmacnia nas bycie częścią Grupy Enea, która kupuje 85 procent naszego surowca. W marcu ogłosimy aktualizację strategii spółki, która pokaże m.in. plan długofalowego rozwoju w oparciu o nowe złoża w Ostrowie i Cycowie (złoża K6-K7).

LW Bogdanka została laureatem XII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, organizowanego przez NSZZ „Solidarność" pod patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Spółka została wyróżniona m.in. za powołanie do życia Fundacji „Solidarni Górnicy”, która udziela wsparcia górnikom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, a także ich rodzinom”.
Chciałbym serdecznie podziękować za to wyróżnienie, które potwierdza, że należymy do grupy polskich pracodawców, którzy ze szczególnym szacunkiem podchodzą do tematu praw pracowników oraz prowadzą aktywny dialog ze stroną społeczną. Jesteśmy jednym z największych pracodawców na Lubelszczyźnie. Zatrudniamy ponad 5,5 tys. osób, co oznacza, że załoga spółki i firm współpracujących z Bogdanką wraz z rodzinami tworzy społeczność ponad 20 tysięcy osób związanych z kopalnią. Dlatego bardzo poważnie traktujemy naszą rolę w regionie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski