MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wygląda pięknie, ładnie pachnie, jest miododajna, ale nigdy nie sadź jej w ogrodzie. Za trojeść amerykańską zapłacisz karę

Katarzyna Laszczak
Trojeść amerykańska to piękna roślina, ale nie wolno jej uprawiać.
Trojeść amerykańska to piękna roślina, ale nie wolno jej uprawiać. Katarzyna Laszczak
Zwykle polecam rośliny, które warto mieć w ogrodzie, ale są też takie gatunki, których lepiej nie sadzić, albo wręcz nie wolno tego robić. Do takich roślin należy trojeść amerykańska. Zobacz, jak wygląda ta roślina, jakie ma zalety i wady oraz dlaczego jest zakazana i jakie kary grożą za złamanie zakazów z nią związanych.

Spis treści

Niektóre rośliny wyglądają pięknie i rosną nawet dziko, więc czasem kusi, żeby je przenieść do ogrodu, rozsiać po okolicy, albo po prostu kupić. Ale trzeba wiedzieć, że w niektórych przypadkach absolutnie nie wolno tego robić, bo jest to niebezpieczne dla przyrody, a także portfela. Za złamanie przepisów grożą wysokie kary. Niektóre gatunki roślin są uznane za inwazyjne i niebezpieczne dla polskiej przyrody. Należy do nich koszmar każdego lata, czyli barszcz Sosnowskiego i olbrzymi, ale też inne rośliny, które na pozór wyglądają ładnie i zupełnie nieszkodliwie. Należy do nich m.in. trojeść amerykańska (Asclepias syriaca).

Uwaga: nie myl trojeści oraz tojeści. Ich nazwy różni tylko jedna litera, ale to zupełnie różne rośliny.

Warto też wiedzieć, że poza amerykańską, są także inne gatunki trojeści, np. bulwiasta i krwista, których zakazy nie dotyczą i można je uprawiać.

 

Jak wygląda trojeść amerykańska?

Trojeść amerykańska to niewątpliwie piękna roślina. Jest wysoka (nawet do 1,5-2 m), ma duże, skórzaste liście. Latem tworzy dużo drobnych kwiatów, które są zebrane w duże, kuliste kwiatostany. Kwiaty mają mocny i przyjemny zapach, są też bardzo miododajne.  

Trojeść amerykańska to okazała roślina. Jest wytrzymała na różne warunki, łatwo się rozsiewa i rozrasta. Tam, gdzie się pojawia, wypiera rodzime rośliny.
Trojeść amerykańska to okazała roślina. Jest wytrzymała na różne warunki, łatwo się rozsiewa i rozrasta. Tam, gdzie się pojawia, wypiera rodzime rośliny. Katarzyna Laszczak

Gdzie rośnie trojeść amerykańska?

Ta roślina – zgodnie z nazwą – pochodzi z Ameryki Północnej. Ale w Polsce uprawiano ją już prawdopodobnie w XVIII wieku, jako ozdobną i użytkową. W połowie XIX wieku trafiła do środowiska naturalnego i od tego czasu rośnie m.in. przy drogach, na nieużytkach, głównie w suchych i ciepłych miejscach.

Trojeść amerykańska to roślina niebezpieczna dla polskiej przyrody

Trojeść amerykańska była uprawiana jako pożytek dla pszczół, dostarczała włókien i puchu, próbowano z niej pozyskiwać także kauczuk. Uprawiano ją także jako roślinę ozdobną. To bardzo wytrzymała roślina o minimalnych wymaganiach. I właśnie ta zaleta, stała się wadą. Bo trojeść intensywnie rozrasta się i rozsiewa, przystosowuje się do różnych warunków, a tam, gdzie się pojawia, inne rośliny mają niewielkie szanse.

Konkurencja z innymi roślinami zachodzi zarówno na drodze bezpośredniej (konkurencja o przestrzeń), zacienianie niższych warstw runa, konkurencję o zasoby glebowe i wodę, a także opad ściółki tworzonej przez duże, skórzaste liście, mogące utrudniać kiełkowanie innych roślin. Poprzez masowe występowanie trojeść amerykańska zagraża rodzimej różnorodności gatunkowej, wnikając do siedlisk naturalnych i półnaturalnych

czytam w raporcie dotyczącym stopnia jej inwazyjności. I pomimo że roślina jest miododajna, jej oddziaływanie na świat owadów oraz roślin jest bardziej skomplikowany i nie zawsze pozytywny. W raporcie z roku 2018 r. trojeść amerykańską oceniono jako „mało inwazyjny gatunek obcy”, jednak w ankiecie do niego zaznaczono, że rozprzestrzenienie się rośliny jest związane głównie z działalnością człowieka.

Obecnie obowiązuje zakaz jej uprawy. W 2022 roku trojeść amerykańska trafiła na listę inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii Europejskiej, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2022 r. (pewne regulacje związane z tą rośliną istniały już wcześniej).

Trojeść amerykańska to zakazana roślina. Co grozi za jej uprawę?

Zgodnie z aktualnymi przepisami trojeści amerykańskiej nie wolno m.in. uprawiać, ale też uwalniać do środowiska, sprzedawać, czy rozmnażać.

Za złamanie przepisów grożą olbrzymie kary – nawet do miliona złotych – oczywiście jest to maksymalny wymiar, przewidziany w Ustawie o gatunkach obcych (Art. 33), bo mogą być uwzględnione różne „okoliczności łagodzące”, w tym stopień winy, a w przypadku osób fizycznych – także warunki osobiste. Ale poza karą administracyjną (finansową), może też grozić odpowiedzialność karna, łącznie z pozbawieniem wolności. Dlatego z uprawy trojeści amerykańskiej należy zrezygnować. Dowiedz się więcej: Jakie rośliny są zakazane w Polsce i jakie kary grożą za ich uprawę

Źródła

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski