Wygrana polskich koszykarzy z Holandią w ostatnim meczu kontrolnym przed wylotem na mistrzostwa świata

Dzień przed wylotem duo Chin na mistrzostwa świata, reprezentacja Polski koszykarzy pokonała w towarzyskim meczu w Lublinie drużynę Holandii 77:71. Spotkanie w hali Globus obejrzało ok. 3500 kibiców.

Spotkanie z Holandią nasz zespół rozpoczął piątką: A.J. Slaughter, Aaron Cel, Mateusz Ponitka, Adam Waczyński i Damian Kulig. Biało-Czerwoni dobrze bronili i grali na lepszej skuteczności, dzięki czemu uzyskali niewielkie prowadzenie. W połowie kwarty wynosiło sześć punktów, a ostatecznie pierwszą odsłonę meczu Polska wygrała 22:17.

Dobre minuty rozegrał Ponitka, który trafił dwa rzuty z półdystansu oraz dwa z linii rzutów wolnych. Do tego dołożył dwie asysty i dwie zbiórki.

W drugiej kwarcie Holendrzy zaczęli odrabiać straty. Przede wszystkim byli skuteczni zza linii 6,75 m. Po jednej z "trójek" Yannicka Franke goście po raz pierwszy wyszli na prowadzenie (26:24). W tym elemencie gry Pomarańczowi grali na skuteczności 50 procent, natomiast Polacy nie trafili czterech pierwszych rzutów za trzy.

Jeszcze w połowie tej kwarty przyjezdni prowadzili 34:30, chociaż nasz zespół cały czas lepiej radził sobie w walce pod tablicami.

W ostatnich dwóch minutach drugiej kwarty, od "trójki" Ponitki, Polacy przyspieszyli grę i mimo, że te 10 minut przegrali 16:19, to na przerwę schodzili z przewagą jeszcze dwóch punktów - 38:36.

Na początku trzeciej kwarty kolejne punkty dołożył Ponitka, natomiast odjazd Biało-Czerwonych rozpoczął się w połowie tej części gry. W ciągu kilkudziesięciu sekund dwie "trójki" odpalił A.J. Slaughter, w obronie skuteczny był Damian Kulig i w 27. minucie Polacy wygrywali różnicą 15 punktów (56:41).

Dobrą grę nasza reprezentacja kontynuowała w ostatniej części. Po dwójkowej akcji Łukasza Koszarka z Aleksandrem Balcerowskim Polacy prowadzili 64:46. Kolejne dwa punkty za chwilę dołożył Karol Gruszecki i wysokiej przewagi już nasi nie roztrwonili.

Przygotowania Polacy zakończyli zatem zwycięstwem, a w czwartek zespół Mike'a Taylor uda się w podróż do Chin. Ostatnie dni przed mistrzostwami kadra wykorzysta na aklimatyzację i ostatnie gry kontrolne. Pierwszy mecz mundialu Polacy zagrają 31 sierpnia z Wenezuelą.

Polska - Holandia 77:71 (23:17, 16:19, 22:10, 17:25)