Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy pogrzeb na cmentarzu na Majdanku: Ich ciała zostały ofiarowane medycynie

EP
Spopielone szczątki donatorów zostaną pochowane na cmentarzu na Majdanku w specjalnym grobowcu.
Spopielone szczątki donatorów zostaną pochowane na cmentarzu na Majdanku w specjalnym grobowcu. Małgorzata Genca
Rodzina, bliscy, władze Uniwersytetu Medycznego i studenci tej uczelni wezmą w piątek udział w pogrzebie ośmiu osób, których ciała zostały po śmierci przekazane uczelni do badań i celów dydaktycznych. Spopielone szczątki donatorów zostaną pochowane na cmentarzu na Majdanku w specjalnym grobowcu.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie od kilku lat zachęca wszystkich do udziału w programie tzw. świadomej donacji. Chodzi o wyrażanie zgody na to, by po śmierci nasze ciało zostało przekazane uczelni. Akt donacji można pobrać ze strony internetowej uczelni. Autentyczność złożonego na nim podpisu powinien potwierdzić notariusz.

Do udziału w programie zachęca ks. Ryszard Podpora, który będzie przewodniczył piątkowej mszy pogrzebowej. - Donacja to akt miłości wobec innych ludzi, którym medycyna uratuje życie. To wsparcie dla studentów i przyszłych lekarzy. Wreszcie to ważny i głęboki gest wobec innych pacjentów - podkreśla.

Kapłan zaznacza jednak, że decyzja o donacji powinna być podejmowana ze szlachetnych pobudek, a nie "jako akt zemsty na własnym ciele lub znak pogardy dla niego".

Do tej pory na akt świadomej donacji na rzecz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zdecydowało się ponad 200 osób. – W zdecydowanej większości była to forma podziękowania lekarzom i całej służbie zdrowia za wyleczenie i dobrą opiekę – mówi prof. Ryszard Maciejewski, dziekan Wydziału Lekarskiego i jednocześnie kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka UM w Lublinie.

Profesor podkreśla, że zajęcia z anatomii prowadzone na ludzkich zwłokach to jedyna skuteczna forma nauczenia tego przedmiotu. – Ciało człowieka to skomplikowana, trójwymiarowa struktura, której nie da się zastąpić modelami, atlasami czy programami komputerowymi. Przyszły lekarz musi być przygotowany do poruszania się w tej przestrzeni z ogromną precyzją. Czasem chodzi o dokładność co do pół milimetra – wyjaśnia.

Ciało osoby, która zdecydowała się na akt donacji, po śmierci trafia do Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka. Tam jest wykorzystywane do badań i w czasie zajęć ze studentami. W sekcjach nie mogą uczestniczyć osoby postronne. Po zakończeniu tzw. okresu sekcjonowania (3 lata) uczelnia ma obowiązek dokonać pochówku zgodnego z wyznaniem donatora.

W piątkowej mszy św. na Majdanku wezmą udział rodziny, bliscy i przyjaciele donatorów, a także przedstawiciele uczelni i studenci. - Nie ukrywam, że dla mnie mnie to pierwsza taka uroczystość pogrzebowa w życiu - przyznaje ks. Podpora.

Msza św. zostanie odprawiona o godz. 14.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski