18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy pogrzeb na cmentarzu na Majdanku: Uczelnia pożegnała ośmiu donatorów (ZDJĘCIA)

Ewa Pajuro
Pogrzeb donatorów na cmentarzu na Majdanku w Lublinie
Pogrzeb donatorów na cmentarzu na Majdanku w Lublinie EP
Dariusz, Bogdan, Hanna, Adam, Ryszard, Stanisław, Bogusław i Stanisława - tak miały na imię osoby, których prochy spoczęły w piątek w jednym grobowcu na cmentarzu na Majdanku. Ich ciała zostały po śmierci przekazane Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie. Donatorów żegnali bliscy, studenci i władze uczelni.

- Muszę wam powiedzieć, że w moim życiu przeżyłem mocno kilka pogrzebów. Ten należy do tej grupy - przyznał w czasie kazania ks. Ryszard Podpora, który przewodniczył piątkowej mszy pogrzebowej. Podkreślał też, że akt donacji, czyli wyrażenie zgody na to, by po śmierci nasze ciało zostało przekazane uczelni do celów naukowych, to ważny i głęboki akt miłości wobec drugiego człowieka. - To jest oddanie siebie, podobne do tego, jakiego dokonał Chrystus na krzyżu - mówił.

Kapłan zaznaczył przy tym, że decyzja o donacji powinna być podejmowana ze szlachetnych pobudek, a nie jako akt zemsty na własnym ciele lub znak pogardy dla niego.

Ośmiu donatorom w ostatniej drodze towarzyszyli bliscy, a także studenci Uniwersytetu Medycznego i władze uczelni. Spopielone prochy spoczęły w jednym grobowcu. Na jego płycie znajduje się sentencja francuskiego filozofa Emmanuela Mouniera "Człowiek jest stworzony, aby przekraczać siebie".

Te słowa przyświecają też programowi świadomej donacji, który kilka lat temu uruchomił Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Do tej pory na taki akt zdecydowało się ponad 200 osób. - W zdecydowanej większości była to forma podziękowania lekarzom i całej służbie zdrowia za wyleczenie i dobrą opiekę – mówił nam prof. Ryszard Maciejewski, dziekan Wydziału Lekarskiego i jednocześnie kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka UM w Lublinie. Profesor podkreślał też, że zajęcia z anatomii prowadzone na ludzkich zwłokach to jedyna skuteczna forma nauczenia tego przedmiotu przyszłych lekarzy.

Ciało osoby, która zdecydowała się na akt donacji, po śmierci trafia do Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka. Tam jest wykorzystywane do badań i w czasie zajęć ze studentami. W sekcjach nie mogą uczestniczyć osoby postronne. Po zakończeniu tzw. okresu sekcjonowania (3 lata) uczelnia ma obowiązek dokonać pochówku zgodnego z wyznaniem donatora.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski