Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjeżdżasz za granicę na majówkę 2023? Pamiętaj o karcie EKUZ i ubezpieczeniu turystycznym. Co z płatnościami i internetem?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Przed wyjazdem za granicę warto zadbać o wyrobienie karty EKUZ, która zapewnia podstawowy dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w krajach członkowskich Unii Europejskiej
Przed wyjazdem za granicę warto zadbać o wyrobienie karty EKUZ, która zapewnia podstawowy dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w krajach członkowskich Unii Europejskiej Przemyslaw Swiderski / Polska Press
Majówka 2023 i zbliżające się wakacje to czas wypoczynku i wyjazdów za granicę. Zanim jednak spakujemy walizki i udamy się na lotnisko, warto odpowiednio się przygotować, by uniknąć stresu oraz wielu nieprzyjemności. Kartka EKUZ, ubezpieczenie czy paszport to podstawy, o których zawsze powinniśmy pamiętać. Jak dobrze przygotować się do wyjazdu zagranicznego?

Spis treści

Każdego roku ponad połowa Polaków decyduje się na wakacyjny wypoczynek za granicą. Najbliższe wakacje mogą być pod tym względem rekordowe, gdyż oprócz zniesionych restrykcji pandemicznych, znacząco uspokoiły się także nastroje związane z wojną w Ukrainie i związanym z nią kryzysem gospodarczym.

Zanim jednak spakujemy walizki, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które sprawią, że podczas stanie się bezpieczna i przyjemna. Na co zwrócić uwagę przed podróżą za granicę?

Karta EKUZ, a wyjazd za granicę

Jeśli spędzamy czas aktywnie za granicą, jesteśmy narażeni na różnego rodzaju urazy, kontuzje, a nawet choroby. W Polsce wystarczyłoby udać się do najbliższej przychodni czy szpitala świadczącego usługi w ramach NFZ. W innych krajach sytuacja nie jest już tak prosta, a rachunek za pomoc medyczną może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Można się jednak przed tym ochronić i to bez wydawania pieniędzy.

Wystarczy wyrobić EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest darmowym pakietem opieki zdrowotnej akceptowanym w krajach UE, a także Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Dokument ten zapewni nam dostęp do pomocy medycznej na terytorium:

  • Unii Europejskiej,
  • Norwegii,
  • Islandii,
  • Wielkiej Brytanii,
  • Liechtensteinu,
  • Norwegii,
  • Szwajcarii.

Karta ta obowiązuje również na niektórych terytoriach zamorskich, takich jak Gwadelupa, Gujana Francuska, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon, Martynika, Azory, Madera, Majorka i Wyspy Kanaryjskie.

Karta EKUZ gwarantuje turystom z krajów Unii Europejskiej bezpłatny dostęp do podstawowych świadczeń medycznych. To bardzo pomocne rozwiązanie, które pozwoli uniknąć dodatkowych wydatków lub znacznie ograniczyć koszty leczenia. Należy pamiętać, że w niektórych krajach pacjenci, mimo karty EKUZ, będą zobowiązani do pokrycia części wydatków, np. w Austrii zapłacą dodatkowo za przejazd karetką, a we Francji pokryją 30 proc. honorarium lekarza.

Z tą kartą nie licz na bezpłatną operację plastyczną ani planowany zabieg korekty zaćmy. Jeśli nagle rozboli Cię ząb, dentysta Ci pomoże, ale wyłącznie w zakresie, który obowiązuje w danym kraju (np. dostaniesz tańsze wypełnienie). Jeśli złamiesz nogę, dostaniesz udaru, silnie się zatrujesz lub dostaniesz zawału, to EKUZ obejmie koszty Twojego leczenia – czytamy na portalu pacjent.gov.pl.

Przed wycieczką warto się upewnić, które placówki medyczne za granicą honorują EKUZ. Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego powinien wyrobić każdy członek rodziny, który będzie brał udział w zagranicznej podróży.

Jakie ubezpieczenie turystyczne podczas wyjazdu za granicę?

Znacznie szerszy zakres ochrony od EKUZ zapewni nam ubezpieczenie turystyczne. Pod hasłem tym kryją się polisy z różnymi zakresami ochrony.

Na polskim rynku ubezpieczenia turystyczne mogą obejmować między innymi:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – to najważniejsza kwestia dla turystów, polegająca na pokryciu kosztów leczenia za granicą przez ubezpieczyciela. W wielu sytuacjach EKUZ może nie wystarczyć, szczególnie podczas podroży poza UE, gdzie karta ta nie jest uznawana. Minimalna bezpieczna suma gwarantowana najlepiej, by wynosiła co najmniej 20 tys. euro na Starym Kontynencie lub co najmniej 60 tys. euro w innych krajach;
  • ubezpieczenie od NWW – następstwa nieszczęśliwych wypadków rozumiane są jako trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. Ubezpieczyciele często jednak różnie interpretują takie zdarzenia, dlatego warto upewnić się, co obejmuje NWW w danej agencji ubezpieczeniowej;
  • assistance – assistance to szereg dodatkowych działań, które wykonuje ubezpieczyciel w sytuacjach przedstawionych w umowie. Może to dotyczyć pomocy tłumacza, wskazania placówki, do której się udać po utracie pieniędzy, zapewnienie noclegu przy rezygnacji z dalszej podróży lub przetransportowanie zwłok do kraju;
  • autocasco – to dodatkowe ubezpieczenie, które pokrywa straty poniesione w wyniku uszkodzenia pojazdu z winy osoby ubezpieczonej;
  • ubezpieczenie bagażu podróżnego – wybranie tej polisy zapewni ochronę naszego bagażu przed uszkodzeniem czy zniszczeniem w określonych warunkach np. w wyniku wypadku, pożaru, huraganu czy kradzieży z włamaniem. W ramach tego zabezpieczenia można też dodatkowo ubezpieczyć smartfon, laptop czy aparat;
  • ubezpieczenie kosztów rezygnacji – czasem zdarza się, że po opłaceniu całej podróży ze względu na chorobę bliskiej osoby lub nieszczęśliwy wypadek musimy zostać w domu, a nawet przerwać wyjazd. Po wykupieniu tej dodatkowej polisy ubezpieczyciel zobowiązuje się zwrócić poniesione przez turystę koszty.

Ile zapłacimy za ubezpieczenie turystyczne? W przypadku wyjazdu poza Europę na tydzień (1 osoba) zapłacimy około 80-120 zł za podstawowy pakiet. Znajdują się w tym koszty leczenia (250 tys. zł), NWW (10 tys. zł) oraz Odpowiedzialność Cywilna (200 tys. złotych). Często za kilka złotych można dodatkowo wykupić ubezpieczenie bagażu. Dużo droższa będzie polisa zapewniająca ochronę przy uprawianiu sportów wysokiego ryzyka.

Jakie dokumenty zabrać na podróż do innego kraju?

Wybierając się na wakacje w kraju należącym do Unii Europejskiej, kluczowym dokumentem będzie ważny dowód osobisty. Dokument ten wystarczy też do przekroczenia granicy Albanii, Gruzji, Andory, Serbii, Mołdawii, Macedonii Północnej czy Czarnogóry.

Paszportu będziemy natomiast potrzebowali w krajach europejskich takich jak:

  • Ukraina,
  • Białoruś,
  • Czarnogóra,
  • Wielka Brytania,
  • Kosowo,
  • Kazachstan,
  • Armenia,
  • Bośnia i Hercegowina.

Przed wyjazdem do powyższych krajów warto też pamiętać o sprawdzeniu terminu ważności tego dokumentu. Oprócz tego przy podróżach do niektórych krajów wymagane są wizy. Należy je wyrobić przed wycieczką do Chin, Egiptu, Indii, Rosji czy Afganistanu. Jeśli za granicą chcemy wynajmować auto, nie zapominajmy też o zabraniu prawa jazdy.

Jak płacić za granicą?

Płacenie za granicą tylko gotówką nie będzie najlepszym pomysłem, gdyż pieniądze te łatwo możemy zgubić lub stracić w wyniku kradzieży. Wypchane portfele turystów to świetna okazja dla złodziei, którzy niepostrzeżenie lub przemocą mogą pozbawić nas wszystkich oszczędności.

Część pieniędzy warto zatem trzymać na karcie. Jeśli zabierzemy tę, której używamy na co dzień w Polsce, narażamy się na dodatkowe koszty związane z przewalutowaniem transakcji. Przy wielu płatnościach środki, które przeznaczymy na przewalutowania, mogą okazać się dość wysokie.

Warto zatem zainteresować się kartami walutowymi, które są jednym z najkorzystniejszych rozwiązań. Turyści chętnie korzystają też z aplikacji bankowej Revolut, która służy do zarządzania kartą wielowalutową. Główne zalety tego rozwiązania to szeroki zakres dostępnych walut oraz niskie koszty przewalutowania.

Co z internetem za granicą?

Obecnie trudno gdziekolwiek ruszyć się bez internetu. Jeśli w trakcie wypoczynku za granicą zamierzamy tylko siedzieć w hotelu, wykupienie dodatkowego pakietu mobilnego nie będzie miało sensu.

Przy aktywnym podróżowaniu warto natomiast zapoznać się z pakietami roamingowymi. Operatorzy dostępni w Polsce oferują możliwość wykupienia transferu mobilnego dostępnego w krajach UE, jak i na całym świecie. Jak wiadomo, druga opcja będzie znacznie droższa.

Sieć Orange w przypadku podróży poza granice UE oferuje między innymi pakiet GO 500 MB (dostępny w 50 krajach) za 150 złotych lub pakiet GO 150 MB (dostępny w 50 krajach) za 50 złotych. W przypadku sieci Play podróżując poza Unię Europejską, możemy wybrać Pakiet Internet Świat 5 GB za 150 złotych lub Pakiet Internet Świat 1 GB za 100 złotych. W porównaniu do Orange usługa ta obejmuje mniejszą liczbę krajów.

O czym jeszcze pamiętać przed podróżą?

Zanim wsiądziemy w samolot, autobus czy samochód i wyjedziemy za granicę, powinniśmy pamiętać o kilku dodatkowych działaniach. Jak przypomina Ministerstwo Spraw Zagranicznych, przed podróżą należy:

  • sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższa ambasada;
  • sprawdzić informacje dla podróżujących dotyczące kraju, który chcemy odwiedzić;
  • zarejestrować się w systemie Odyseusz, umożliwiającym kontakt w sytuacjach kryzysowych;
  • poinformować rodzinę lub bliskich o wyjeździe;
  • sprawdzić, jakie wymogi dotyczące zwyczajów i ubioru panują w danym kraju;
  • rozważyć możliwość skorzystania z przewodnika;
  • przejrzeć fora internetowe, by dowiedzieć się więcej o podróżach do danego kraju;
  • sprawdzić limity bagażu przy podróży samolotem.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyjeżdżasz za granicę na majówkę 2023? Pamiętaj o karcie EKUZ i ubezpieczeniu turystycznym. Co z płatnościami i internetem? - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski