Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykonają Lublin w miniaturze. Rekonstrukcja stanie w samym centrum miasta. Od kiedy będziemy mogli ją oglądać?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Adrian Tomczyk/archiwum
Kościół św. Michała Archanioła, zamek dwa razy większy niż obecnie, rynek bez Trybunału Koronnego – lublinianie będą mogli na własne oczy ujrzeć swoje miasto sprzed ponad 450 lat. Rekonstrukcja terenu wzgórza zamkowego i obecnego Starego Miasta z przełomu XVI i XVII wieku stanie na pl. Łokietka. Nie zajmie jednak dużo miejsca. Makieta powstanie na planie kwadratu o boku 1,5 metra.

- Makieta pokaże Stare Miasto i wzgórze zamkowe w stanie z przełomu XVI i XVII wieku , czyli z okresu bliskiego „złotego okresu” Lublina, bliskiego zawarciu Unii Lubelskiej, gdy istniały jeszcze mury obronne okalające miasto – mówi Huber Mącik, miejski konserwator zabytków. Prace nad odwzorowaniem Lublina sprzed ok. 450 lat już trwają. Makieta zostanie wykonana z brązu. Będzie miała formę kwadratu o boku 1,5 metra.

Stanie w centrum Lublina - na pl. Łokietka (od strony ul. Królewskiej, na południe od wylotu ul. Koziej).

– Pozwoli to porównać obecny widok miasta z jego rekonstrukcją sprzed kilku wieków – wskazuje Mącik.

Różnic między współczesnym a „starym” Lublinem będzie sporo. Przykłady? Zamek będzie dwa razy większy, a staromiejskie kamienice niższe niż obecnie. Na rynku nie będzie gmachu obecnego Trybunału Koronnego. Dlaczego? Klasycystyczny budynek, który znamy, pochodzi z lat 80-tych XVIII w. Będzie za to stary ratusz, który stał wcześniej w tym miejscu. Na makiecie pojawi się – nieistniejący obecnie - kościół farny pw. Michała Archanioła (obecnie są widoczne tylko jego zrekonstruowane fundamenty na placu Po Farze).

Makieta stanie na 60 centymetrowym kamiennym cokole. M.in. będzie zawierała opisy w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i alfabecie Braille'a.

Lublinianie zobaczą makietę pod koniec października. Jest ona elementem transgranicznego projektu realizowanego przez Lublin i Łuck.

Stara wieża będzie prawie jak nowa

- Baszta Gotycka jest jednym z najważniejszych, choć trochę zapomnianych, zabytków Lublina, to najlepiej zachowany element murów obronnych, który dotrwał w niemal niezmienionej formie od XIV/XV wieku – podkreśla Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Baszta jest już odnawiana. Prace są finansowane z projektu „Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie” realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Koszt prac przy bramie to 850 tys. zł. A wartość całego projektu – 1,6 mln euro.

- Projekt pozwoli gruntownie poprawić stan techniczny tego zabytku oraz dostosować jego infrastrukturę do realizacji działań turystyczno-edukacyjnych – przekonuje Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

Budowla ma w przybliżeniu kształt połowy elipsy ściętej od strony północnej, stąd bierze się jej druga nazwa - Baszta Półokrągła. Stoi przy ul. Jezuickiej.

- Patrząc z podwórka ul. Jezuickiej widzimy ją w takiej samej formie jak wyglądała 500 lat temu – podkreśla Mącik.

- Powstanie baszty należy wiązać z fortyfikacją Lublina za czasów Kazimierza Wielkiego w latach 1342-1370, jednakże sama baszta wzniesiona została w XV wieku. Usytuowana jest ona w linii murów miejskich, pomiędzy Brama Krakowską a dzisiejszą Basztą Trynitarską. Założona jest na planie półkola, w typie tzw. baszty „otwartej” od strony Starego Miasta – wskazuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w uzasadnieniu pozwolenia na przeprowadzenie robót budowlanych. Zabytek był remontowany w 1994 r.

Trwające już roboty obejmują uzupełnienie i wymianę nawierzchni w otoczeniu zabytku, wykonanie nowej posadzki we wnętrzu. Ponadto konserwację konstrukcji dachu wraz z wymianą pokrycia przy zachowaniu typu dachówki oraz wykonanie instalacji odgromowej.

W ramach robót renowacyjno - konserwatorskich mają być usunięte problemy m.in. z zawilgoceniem czy rozwarstwianiem się murów. Chodzi o odsolenie, wzmocnienie struktury cegieł i oczyszczenie murów, wymianę gruntu wewnątrz baszty.

Zabytkowy obiekt po renowacji otrzyma także nową iluminację. Będzie oświetlany przez 5 lamp ledowych zamontowanych w posadzce. Prace mają być wykonane do końca października.

Trzecim składnikiem – obok makiety Lublina z przełomu XVI/XVII w. i odnowie Baszty Gotyckiej - lubelsko – łuckiego projektu, który jest realizowany w naszym mieście, jest Festiwal Legend Lubelskich.

W Łucku w ramach projektu zaplanowano m.in. odrestaurowanie Wieży Czartoryskich wraz z murem obronnym, klasztoru Jezuitów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski