Polska Wschodnia i wchodzące w jej skład pięć województw mają wiele do zaoferowania zarówno turystom, jak i mieszkańcom. Doskonałym tego przykładem jest województwo lubelskie – miejsce z malowniczym krajobrazem i wieloma atrakcjami turystycznymi, a przede wszystkim region, w którym opłaca się mieć biznes. Warto pomyśleć o tym zwłaszcza teraz, kiedy przedsiębiorców wspiera projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”, oferując preferencyjne pożyczki ze środków publicznych na rozwój firm.

I love Polska Wschodnia!

Polska Wschodnia słynie ze swojego malowniczego i zróżnicowanego krajobrazu, a świetnym tego przykładem jest województwo lubelskie. To tutaj łączą się wpływy Zachodu i Wschodu, a tradycje wielokulturowe i wielonarodowościowe widoczne są w całej okazałości. To region pięknych miast, jak Zamość, Lublin czy Kazimierz Dolny, ale również miejsce idealne do odpoczynku na łonie natury lub w uzdrowiskach takich jak Nałęczów. Lubelskie to także wyjątkowa kuchnia, w której widać wpływy innych nacji. Pierogi, cebularze, miody – to niektóre z licznych propozycji lokalnych przysmaków. Jednak województwo lubelskie to nie tylko atrakcje turystyczne. Od niedawna to także region pełen możliwości biznesowych, zwłaszcza w branży turystycznej i okołoturystycznej. Przedsiębiorcy działający w tych sektorach mogą liczyć nawet na 500 tys. zł niskooprocentowanej pożyczki, a wszystko to z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”, mającego na celu rozwój turystyki w Polsce Wschodniej.

Biznes z perspektywami

Wyjątkowy potencjał turystyczny lubelskiego sprawia, że zakładają tu swoje biznesy nie tylko żyjący tutaj od wielu pokoleń mieszkańcy, lecz także przedsiębiorcy, którzy przenoszą się w tę okolicę, aby móc zrealizować swoje zawodowe ambicje. Świadczenie na terenie województwa usług turystycznych to gwarancja opłacalnego biznesu. Gastronomia, usługi noclegowe, e-turystyka, rekreacja, produkcja pamiątek regionalnych, rzemiosło ręczne, wypożyczalnia sprzętu sportowego i turystycznego czy produkcja żywności ekologicznej– to tylko niektóre z propozycji na biznes w lubelskim. Sprzyjające warunki do prowadzenia firmy i malownicza okolica to zdecydowanie jedne z głównych atutów, które przyciągają do lubelskiego ludzi z całej Polski. Rozwój wymarzonego przedsięwzięcia nie musi być trudny, ponieważ udany start zapewnia finansowa pomoc w postaci korzystnej pożyczki na rozwój turystyki.

Mój biznes jest tutaj

„Jesteśmy z żoną przewodnikami. Zawsze chciałem połączyć pasję z pracą. Dzisiaj dzięki pożyczce na rozwój turystyki sfinansowaliśmy m.in. wydanie moich książek o Lublinie oraz przygotowaliśmy przewodniki (audioguide) aż w 9 językach. Obwozimy turystów po dostępnych do zwiedzania nam zakątkach miasta” – opowiada Wojciech Górski, właściciel Lublin City-Tour

Dla firm, takich jak firma Pana Wojciecha, których działalność związana jest z branżą turystyczną lub okołoturystyczną. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego realizuje projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka“. Kto może z niego skorzystać i na jakich warunkach?

Pożyczka na dobry start!

Z pożyczki na rozwój turystyki mogą skorzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, których miejsce inwestycji znajduje się w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej, czyli w województwie lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” to świetna pomoc na dobry start i rozwój firmy. Pożyczka ma wiele korzyści. Po pierwsze jej oprocentowanie jest stałe i niższe niż to oferowane na rynku przez inne instytucje komercyjne – 1,85 %. Po drugie maksymalny okres spłaty pożyczki wynosi 5 lat, a dla tych powyżej 250 tys. zł. można wydłużyć spłatę nawet do 7 lat (gdzie min 50% stanowią roboty budowlane). Ważna jest również 6-miesięczna karencja w spłacie, dla przedsiębiorców, którzy potrzebują czasu, aż biznes się rozwinie i zacznie na siebie zarabiać. Kolejna korzyścią jest fakt, że wysokość rat spłaty takiej pożyczki może uwzględniać sezonowy charakter działalności. Od przedsiębiorców wymagany jest wkład własny, ale nie ponoszą oni żadnych opłat i prowizji za udzielenie wsparcia. Dla firm młodych, działających poniżej 2 lat oraz inwestycji ulokowanych na trasie Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo i posiadających status Miejsca Przyjazne Rowerzystom, pożyczka przewiduje dodatkowy bonus. Jest nim obniżone oprocentowanie, które wynosi 0,925% w skali roku oraz zwolnienie z wniesienia własnych środków.

Pożyczki na rozwój turystyki udziela instytucja współpracująca z BGK w województwie lubelskim - Lubelska Fundacja Rozwoju, Lublin, ul. Rynek, tel.: (81) 528 43 01, www.biznespozyczka.eu

Więcej szczegółów nt. pożyczki oraz instytucji oferujących pożyczkę w pozostałych województwach Polski Wschodniej dostępnych jest na stronie www.bgk.pl/turystyka

Projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Finansowany jest ze środków Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.