W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie przy ul. Herberta 21 powstał nowy oddział pulmonologii. W piątek (19 maja) jednostka została oficjalnie otwarta. Będą w niej leczeni pacjenci zakażeni wirusem SARS-CoV-2, innymi infekcjami zakaźnymi oraz osoby z powikłaniami po przebytym zakażeniu koronawirusem.
Jak mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski to odpowiedź na rosnące problemy z leczeniem takich pacjentów.
- Choroby płuc to choroby cywilizacyjne, a po covidzie tych zachorowań jest nadal bardzo dużo, dlatego istnienie
wysokospecjalistycznych oddziałów jest nieodzowne – nie ma wątpliwości marszałek Jarosław Stawiarski.
Oddział powstał w szpitalu, który podlega władzom województwa. Jak przekonuje marszałek, misją samorządowców jest zaspokajanie najważniejszych potrzeb mieszańców, w tym związanych z ochroną zdrowia.
- Ta inwestycja cieszy mnie szczególnie, bo będzie ratowała życie mieszkańców Lubelszczyzny – dodaje Jarosław Stawiarski.
Wtóruje mu dyrektor szpitala Piotr Matej.
– W województwie lubelskim obserwujemy dużą potrzebę leczenia pacjentów postcovidowych i jest to jedno z głównych zadań, jakie stawiamy przed nowym oddziałem. Nowa inwestycja wpłynie także na poprawę jakości leczenia pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego – mówi dyrektor Piotr Matej.
Inwestycja kosztowała 10 mln zł, a do dyspozycji pacjentów oddano 40 łóżek. Jak tłumaczy dyrektor Matej, znajdują się one w salach jedno i dwuosobowych z możliwością wydzielania stref w zależności od zmieniających się potrzeb epidemiologicznych.
- To daje nam swobodę organizacyjną, dzięki której możemy szybko dostosować się do aktualnej sytuacji – wyjaśnia dyrektor szpitala.
Nowy oddział powstał w 254 dni. Umowę z wykonawcą podpisano we wrześniu 2022 roku. Budynek został zrealizowany w systemie modułowym. Dwukondygnacyjny obiekt jest połączony z istniejącym już budynkiem wchodzącym w skład kompleksu szpitalnego.
Obecnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie ma dwa oddziały pulmonologii: jeden zlokalizowany przy ul. Biernackiego, drugi – przy ul. Herberta. Docelowo obie jednostki będą funkcjonowały w jednej lokalizacji, właśnie przy ul. Herberta.
Pieniądze na inwestycję pochodziły w większości z budżetu Ministerstwa Zdrowia (8,4 mln zł). Pozostałą część dołożył samorząd województwa lubelskiego.
- W Lublinie trwają targi "Militaria Pro ARMA". Zobacz zdjęcia
- Leśnicy świętowali w nowym nadleśnictwie
- Wiatr, woda i żagle. Za nami regaty o puchar rektora Politechniki Lubelskiej. Zdjęcia
- Straż pożarna w Lublinie dba o nasze bezpieczeństwo już od 150 lat. Zobacz zdjęcia
- Noc Muzeów 2023 w Lublinie. Zobacz zdjęcia
- IPN odnalazł szkielety ludzkie na górkach czechowskich. To jest przełom. Zdjęcia
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?