Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynagrodzenie w czasie kwarantanny. Kto może liczyć na 100 procent miesięcznej wypłaty?

Mateusz Kowalski
Mateusz Kowalski
pexels.com/zdjęcie ilustracyjne
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, na kwarantannie znajduje się obecnie ponad 600 tysięcy obywateli. Pracownicy dostają w tym czasie „chorobowe” w wysokości 80 proc. swojej miesięcznej pensji, jednak, jak się okazuje, dla niektórych może być to całe 100 proc. Od czego to zależy i kto może ubiegać się o pełne wynagrodzenie podczas kwarantanny?

Osoby pracujące, które zostaną skierowane na kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych, które przysługują im na takich samych zasadach, jak w przypadku każdego zwolnienia lekarskiego.

- Co do zasady miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80 proc. średniej z wynagrodzeń z ostatnich 12 miesięcy. Ale są sytuacje, gdy zasiłek jest wyższy i wynosi 100 proc. Wyższy zasiłek otrzymują osoby, których zwolnienie lekarskie przypada na czas ciąży albo jest skutkiem wypadku w drodze do pracy lub z pracy. 100-procentowy zasiłek przysługuje również, gdy zwolnienie lekarskie wynika z poddania się badaniom lekarskim dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w Lublinie.

Niektórym grupom zawodowym, w związku z przebywaniem na kwarantannie także przysługuje pełne wynagrodzenie. Warunkiem jest to, by wynikała ona z zetknięcia się z koronawirusem podczas wykonywania obowiązków służbowych. Takie zasady dotyczą:

  • osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych (zarówno pracowników medycznych, jak i niemedycznych),
  • ochotników straży pożarnej,
  • osób zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących usługi całodobowo,
  • pracowników noclegowni i innych placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku,
  • straży gminnej.

Jak potwierdzić, że wspomniana „niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z Covid-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych”, a nie w innym momencie?

- Osoba występująca o wyższy zasiłek na podstawie tzw. ustawy covidowej powinna dołączyć do wniosku napisane samodzielnie oświadczenie, w którym potwierdza, że niezdolność do pracy, izolacja lub kwarantanna wynikają ze styczności z Covid-19 w związku z wykonywaniem obowiązków w jednym z takich podmiotów, np. w szpitalu. Dodatkowo pracodawca potwierdza w dokumentach przesyłanych do ZUS, że dana osoba jest u niego zatrudniona i że zachorowała lub trafiła na kwarantannę w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych - przekazuje Małgorzata Korba.

- W sytuacjach wątpliwych ZUS może poprosić o zaświadczenie od lekarza, który wystawił zwolnienie lekarskie. W przypadku strażaków-ochotników w razie wątpliwości ZUS może poprosić o zaświadczenie od naczelnika jednostki OSP lub zarządu powiatowej OSP - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski