MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki matur 2020 z poślizgiem. Uczelnie wydłużają czas rekrutacji

Klaudia Olender
Tegoroczne matury  odbyły się z miesięcznym poślizgiem i w szczególnych warunkach - z zachowaniem reżimu sanitarnego
Tegoroczne matury odbyły się z miesięcznym poślizgiem i w szczególnych warunkach - z zachowaniem reżimu sanitarnego Łukasz Kaczanowski
Tegoroczni absolwenci liceów i techników z powodu pandemii rozpoczęli maturalny maraton z miesięcznym opóźnieniem. Egzaminy odbywały się na specjalnych zasadach, z zachowaniem reżimów sanitarnych. Zakończyły się dopiero na początku lipca. Dziś czas na wyniki.

We wtorek 11 sierpnia w godzinach od 8.00 do 10.00 na stronie OKE opublikowane będą wyniki matury 2020. Aby je sprawdzić wystarczy wejść na stronę OKE Kraków (https://obieg.oke.krakow.pl/) i w zakładce „uczeń” wprowadzić login (pesel) i hasło, które zdający otrzymali od dyrektora swojej szkoły.

W tym roku, żeby zdać maturę, wystarczyło uzyskać 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych (j. polskiego, matematyki i j. obcego) i przystąpić do egzaminu pisemnego z dowolnie wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Egzaminy odbyły się tylko w formie pisemnej, ustne zdawali ci, którzy starali się dostać na uczelnie za granicą.

Od dziś maturzyści mogą odbierać świadectwa dojrzałości, według harmonogramu ustalonego przez szkoły. Podobnie jak na zakończeniu roku szkolnego, każda z klas będzie miała przydzieloną godzinę odbioru i salę. W większości lubelskich szkół dokumenty można dostać już od godziny 9.

- Moja klasa jest w pierwszej turze, wybieram się na godzinę 9 – mówi Ola, tegoroczna lubelska maturzystka z II LO, która, jak twierdzi, z maturą poradziła sobie całkiem dobrze, choć nie ukrywa, że mimo wszystko trochę się stresuje - Chcę zobaczyć koleżanki i kolegów z klasy, odwiedzić nauczycieli, sentymentalnie rzucić okiem raz jeszcze na Zamoy'a, w którym spędziłam prawie trzy lata – dodaje.

Ze względu na przesunięcie tegorocznych matur i terminu ogłoszenia wyników, lubelskie uczelnie dostosowały harmonogramy postępowania rekrutacyjnego. Na UMCS czas rekrutacji wydłużył się do 13 sierpnia, na Uniwersytecie Medycznym, PL i KUL do 17 sierpnia, a na UP do 19 sierpnia.

W większości uczelni zrezygnowano z z rozmów kwalifikacyjnych i egzaminów wstępnych wymagających osobistej obecności kandydatów. Np. na UP nie obowiązuje w tym roku sprawdzian z kontaktu z koniem, a w formie online odbył się m.in. egzamin z rysunku na Politechnice Lubelskiej. Na UM dodatkowy egzaminy, sprawdzający predyspozycje manualne, odbędzie się tylko na kierunku technik dentystycznych, dla zachowania bezpieczeństwa zdający zostali podzieleni na kilka grup.

Podobnie jak w latach ubiegłych i w tym roku rejestracja na lubelskie uczelnie odbywa się w formie elektronicznej, za pośrednictwem IRK. Zmieni się natomiast forma dostarczania dokumentów, bo ze względu na pandemię uczelnie preferują drogę pocztową lub przesyłki kurierskie.

Decyzje w sprawie przebiegu zbliżającego się roku akademickiego jeszcze nie zapadły. Uczelnie w Lublinie rozważają system hybrydowy, łączący zajęcia stacjonarne i online, jednak wszystko zależy od stanu epidemii, a ten zmienia się z dnia na dzień. Na pewno pierwszym sprawdzianem będą teraz szkoły - słyszymy od rzeczników uczelni.

- Przed nami jeszcze półtora miesiąca wakacji, zatem wszystko może się zdarzyć – wygaśnięcie pandemii, jak i jej nasilenie. W drugiej połowie września będziemy mówić o szczegółach. Zapadną decyzje dotyczące dydaktyki, nie wykluczamy powrotu do zdalnego nauczania, zajęć online, ze względu na rygory i obostrzenia antycowidowe – tłumaczy Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM w Lublinie.

Poślizg maturalnego maratonu i terminów ogłoszenia wyników egzaminów wpłynęły na przesunięcie rozpoczęcia zajęć na Politechnice Lubelskiej. - Biorąc pod uwagę przesunięcie terminów matur i tego, że matury poprawkowe i ich wyniki ukażą się 30 września, planujemy przesunąć rozpoczęcie zajęć dla pierwszego roku o dwa tygodnie – zapowiada Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka PL.

Matura poprawkowa odbędzie się 8 września o g. 14, a jej wyniki będą dostępne dopiero dzień przed rozpoczęciem roku akademickiego.

Dziś dzień matur, z kolei jutro czas ósmoklasistów, bo 12 sierpnia godz. 8.00 zostaną opublikowane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkół ponadpodstawowych. Każdy kandydat po zalogowaniu na swoje konto w systemie rekrutacji będzie mógł sprawdzić czy został zakwalifikowany do przyjęcia do wybranej przez siebie szkoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski