Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadki drogowe w Lublinie. Najniebezpieczniejsze ulice w mieście w 2018 r. [RAPORT POLICJI]

Artur Jurkowski
Ul. Nadbystrzycka. Grudzień 2018, dwie ofiary wypadku
Ul. Nadbystrzycka. Grudzień 2018, dwie ofiary wypadku materiał policji
13 osób straciło życie w 2018 r. na ulicach Lublina, m.in. na Nadbystrzyckiej, w wyniku wypadków samochodowych. To ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Grudniowy wieczór 2018 r. Na Nadbystrzyckiej, między skrzyżowaniem z ul. Romantyczną a ul. Jana Pawła II, opel astra wypadł z jezdni. Auto uderzyło w słup. Śmierć poniosły dwie osoby. Dwa miesiące wcześniej w tym miejscu też zginął kierowca.

- W 2018 r. na terenie powiatu lubelskiego grodzkiego doszło do 213 wypadków drogowych, w których zginęło 13 a obrażenia odniosły 243 osoby - informuje nadkomisarz Jacek Deptuś, zastępca miejskiego komendanta policji w Lublinie. Policja przedstawiła radnym raport za 2018 r. Liczby szokują. - Wystąpił wzrost liczby ofiar śmiertelnych o siedem tj. o 116,67 procent- wskazuje nadkomisarza Deptuś.

Najniebezpieczniejszą dla kierowców ulicą Lublina jest Kunickiego. Ze statystyk policji wynika, że w ub. roku doszło tam do 10 wypadków. Zginęła tam jedna osoba, a 10 zostało rannych, w tym trójka pieszych. Drugą pozycję w tej niechlubnej klasyfikacji zajmuje Droga Męczenników Majdanka - 7 wypadków, a trzecie - Andersa - 7. - W dwóch śmiertelnych zdarzeniach drogowych jakie wystąpiły na ulicy Nadbystrzyckiej śmierć poniosły trzy osoby. Z kolei w wyniku wypadku spowodowanego przez nietrzeźwego kierującego na ul. Droga Męczenników Majdanka zginęło dwoje pasażerów - przypominał Deptuś.

Główna przyczyna wypadków? Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (46 wypadków, w których rannych zostało 55 osób) oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu (29 wypadków, dwie ofiary śmiertelne i 37 radnych). Na kolejnym miejscu było niedostosowanie prędkości do warunków jazdy (27 wypadków i aż siedem ofiar śmiertelnych i 35 rannych). - Ulice, na których zanotowano największy wzrosty zagrożenia, uprzednio dozorowane były przez fotoradar Straży Miejskiej - diagnozuje Deptuś.

Takie fotoradary „strzegły” prędkości jazdy m.in. na Nadbystrzyckiej czy Andresa.

Kiedy dochodzi do wypadków? Jeśli chodzi o godziny, to są to okresy porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego czyli między 6 a 7 oraz 14 a 19. - Największe zagrożenie pieszych uczestników ruchu odnotowujemy w godzinach wieczornych: pomiędzy 18 a 20 - informuje policja.

Najbardziej „wypadkowym” dniem jest piątek. A najgorszymi pod tym względem miesiącami dla kierowców są wrzesień (29 wypadków) i lipiec (28). Najmniej wypadków w 2018 r. było w maju (10) i w styczniu (11).

Wypadki to tylko część zdarzeń drogowych. Obok nich są też kolizje (czyli zdarzenia podczas których nikt nie odniósł obrażeń). Tych w 2018 r. było w Lublinie łącznie 5096, czyli 14 dziennie. Tyle przynajmniej zostało zgłoszonych na policję.

Niechlubnym liderem kolizyjnych statystyk jest al. Witosa - 224, za nią plasuje się Tysiąclecia - 220 a na trzecim miejscu jest Kraśnicka - 172 (rok wcześniej niechlubne „podium” tworzyły: Kraśnicka - 184, Witosa- 175, Tysiąclecia - 150). Jeśli chcemy uchronić się przed stłuczką, to raczej powinniśmy unikać przejazdu przez skrzyżowanie Tysiąclecia z Unii Lubelskiej. W 2018 r. było tam 48 kolizji. Rok wcześniej „skrzyżowaniem blacharzy” było to u zbiegu Krochmalnej i Diamentowej (36 kolizji).

Piesi „oczy dookoła głowy” powinni mieć przechodząc przez - i to na przejściu dla pieszych - Narutowicza (3 wypadki), Zemborzycką (3 ), Głęboką (2).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski