Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypełnić pustkę po dzielnicy żydowskiej. Rusza Lubliner Festival

Dorota Krupińska
Jedną z muzycznych gwiazd festiwalu będzie krakowska grupa Kroke
Jedną z muzycznych gwiazd festiwalu będzie krakowska grupa Kroke materiały organizatora
Lublin to Ziemia Święta - mawiał słynny cadyk Jakub Izaak Horowitz zwany Widzącym z Lublina. Jego słowa cytuje Symcha Keller, kantor, rabi, artysta, który wystąpi w pierwszej edycji Lubelskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej. Od wtorku miasto wypełni się chasydzkimi pieśniami i blaskiem szabasowych świec.

Stolica może się pochwalić festiwalem kultury żydowskiej Warszawa Singera, a Kraków, najstarszym istniejącym od 1988 roku festiwalem poświęconym tradycji żydowskiej. Teraz przyszedł czas na Lublin. 8 września rozpoczyna się pierwsza edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej, Lubliner Festival i potrwa do niedzieli. Przed nami sześ interesujących dni, które zdaniem organizatorów wydarzenia, wypełnią pustkę po dawnej dzielnicy żydowskiej i choć na chwilę przeniosą nas w nieistniejący świat. - Długo nosiłam się z zamiarem zorganizowania w Lublinie Festiwalu Kultury Żydowćskiej - wyjaśnia Etel Szyc, aktorka, działaczka społeczności żydowskiej, dyrektorka festiwalu.- Pomyślałam, że wspaniale byłoby cieszyć się obecnością żydowskiego festiwalu właśnie w moim rodzinnym Lublinie. Miasto z taką historią i takimi tradycjami jest właściwym miejscem na tego typu wydarzenie. Chcę przedstawić współczesne oblicze kultury żydowskiej oraz ocalić pamięć o dawnych żydowskich mieszkańcach i miejscach związanych z historią, jak choćby Jesziwa - słynna uczelnia talmudyczna, która w tym roku obchodzi 90-lecie istnienia - wyjaśnia Szyc.

Program obejmuje ok. 20 wydarzeń. Będą to koncerty, spektakle teatralne, warsztaty kulinarne, panele dyskusyjne, pokazy filmowe i spotkania.

- Wszystkie koncerty to perełki artystyczne, każde w swoim rodzaju. Część z nich rozgrywać się będzie w ważnych dla dawnego żydowskiego Lublina miejsca- wyjaśnia Etel Szyc.

Festiwal otwiera koncert światowej sławy kantora Yoni Rose.Jego występ uświetni 90 -lecie Jesiwas Chachmej Lublin. W kolejnych dniach wystąpią m.in.: zespół Kroke, trio Roth-Zimpel - Zemler, czy znany lublinianom Berberys.

Uczestnicy festiwalu oprócz tradycyjnych melodii żydowskich usłyszą oryginalne pieśni chasydzkie z XVII-XIX w., a także współczesne jazzowe aranżacje inspirowane muzyką aszkenazyjskich i sefardyjskich Żydów.

Organizatorzy zapraszają na spektakl muzyczny Teatru Żydowskiego „Dziś wieczorem Lola Blau” oraz na uroczystą chasydzką celebrację zakończenia szabatu w Jesziwas Chachmej Lublin w oprawie muzycznej Symchy Kellera z zespołem.

Pasjonaci historii usłyszą opowieść prof. Adama Kop-ciowskiego o dawnych żydowskich mieszkańcach Lublina. Zajrzy on także do przedwojennej prasy wydawanej w jidysz, szczególnie do popularnej gazety Lubliner Tugblat i podzieli się sensacjami, którymi żył wówczas żydowski Lublin.

Ostatni dzień festiwalu to zwiedzanie starego żydowskiego cmentarza na Kalino-wszczyźnie oraz spacer po nieistniejącej dzielnicy żydowskiej.

- Organizacja i praca nad Lubliner Festival to dla mnie wielki zaszczyt. Mam nadzieję na zainteresowanie i pozytywny odzew lublinian. Wierzę, że to wydarzenie wpisze się na stałe w kulturalny kalendarz Polski, tak jak wspaniałe festiwale w Warszawie i Krakowie. Zapraszam wszystkich na spotkanie z żydowską kulturą - mówi Etel Szyc.

Z uwagi na pandemię część wydarzeń będzie transmitowanych online. Szczegółowy program i informacje na stronie Centrum Kultury oraz na lublinerfestival.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski