Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyposażają Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Aleksandra Kaźmierczak
Obraz "Scena batalistyczna ze Stefanem Czarneckim" autorstwa Januarego Suchodolskiego to jeden z nowych nabytków Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej
Obraz "Scena batalistyczna ze Stefanem Czarneckim" autorstwa Januarego Suchodolskiego to jeden z nowych nabytków Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej Aleksandra Kaźmierczak
Trojak szyderczy Zygmunta Augusta wybity w 1565 roku oraz obraz "Scena batalistyczna ze Stefanem Czarneckim" autorstwa Januarego Suchodolskiego to jedne z nowych nabytków Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Muzeum Lubelskie w środę pochwaliło się nowymi nabytkami, zakupionymi do oddziału powstającego w Pałacu Lubomirskich w Lublinie. Do zbiorów Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej dołączy między innymi obraz Januarego Suchodolskiego "Scena batalistyczna ze Stefanem Czarneckim" wart około 280 tys. złotych. - Jest to jeden z najważniejszych zakupów. Scena przedstawia jedną z bitew z wojny rosyjskiej z połowy wieku XVII - mówił Marcin Gapski z Muzeum Lubelskiego. - Suchodolski był jednym z prekursorów malarstwa batalistycznego w Polsce, z kierunków, jakie wyznaczył, czerpali między innymi Wojciech Kossak czy Jan Matejko.

Kolejnym bardzo znaczącym nabytkiem jest moneta Zygmunta Augusta o nominale trzech groszy. - Została wybita w 1565 roku, najprawdopodobniej w mennicy tykocińskiej bądź wileńskiej - zaznaczył Tomasz Markiewicz z sekcji numizmatyki Muzeum Lubelskiego. - Na rewersie przedstawiona jest zwrócona w lewo Pogoń, a wokół niej znajduje się napis będący tytulaturą króla Zygmunta Augusta. Na awersie natomiast znajduje się cytat z drugiego Psalmu Dawidowego, "Który mieszka w niebie naigrywa się z nich" - dodał. Jak tłumaczył Markiewicz, cytat interpretowany był jako przestroga króla skierowana do opozycji litewskiej, będącej przeciwnej unii Polski z Litwą. Właśnie ten cytat sprawił, że moneta znana jest także jako "trojak szyderczy". - W połowie XVI wieku trojak stanowił równowartość kosztu wyżywienia dorosłego człowieka na okres około pięciu dni. Mimo to był to jednak pieniądz średniego nominału. Przez Muzeum Lubelskie moneta została zakupiona na 73. Aukcji Warszawskiego Centrum Numizmatycznego za 9,8 tys. złotych - tłumaczył.

W związku z powstawaniem Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w dniach 5-6 grudnia w Pałacu Lubomirskich przy Placu Litewskim odbywa się sympozjum naukowe, dotyczące wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej. Uczestniczą w nim goście z Polski, Litwy oraz Ukrainy. 6 grudnia zostaną przedstawione wyniki konkursu na koncepcję architektoniczno-wystawienniczą nowego muzeum.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski