Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypowiedzi na temat Marszu Równości. Wojewoda Przemysław Czarnek oskarżony o zniesławienie. Strony będą mediować

Piotr Nowak
Piotr Nowak
- Przepraszam wszystkich, którzy się tym poczuli obrażeni. Natomiast nie zmieniam mojego zdania na temat Marszu Równości, homoseksualizmu i promowania ideologii LGBT jako szkodliwej dla społeczeństwa, dla państwa, dla narodu, dla rodziny - powiedział po poniedziałkowej rozprawie wojewoda Przemysław Czarnek
- Przepraszam wszystkich, którzy się tym poczuli obrażeni. Natomiast nie zmieniam mojego zdania na temat Marszu Równości, homoseksualizmu i promowania ideologii LGBT jako szkodliwej dla społeczeństwa, dla państwa, dla narodu, dla rodziny - powiedział po poniedziałkowej rozprawie wojewoda Przemysław Czarnek PN
W kontekście Marszu Równości w Lublinie mówił o promocji zboczeń, dewiacji i wynaturzeń. Za te słowa wojewoda Przemysław Czarnek został przez Bartosza Staszewskiego, organizatora marszu, oskarżony o zniesławienie. W poniedziałek miał ruszyć proces, ale strony zdecydowały się na mediację.

Przed salą rozpraw zebrała się kilkunastoosobowa grupa zwolenników wojewody Przemysława Czarnka. - Przyszedłem w obronie wojewody. To jest prawdziwy chrześcijanin - przekonywał około 70-letni mężczyzna. - Nie może być tak, żeby wojewoda był ciągle pozywany - skarżyła się pani Anna z Lublina.

Ta sama grupa przychodzi regularnie na rozprawy radnego Tomasza Pituchy, który również został pozwany o zniesławienie. Zwykle jej członkowie prezentują transparenty nawołujące do „czystości obyczajów”. Tym razem, ze względu na możliwość porozumienia się stron, pozostały one zwinięte, ale gotowe do zaprezentowania.

Na poniedziałkowej rozprawie pojednawczej Bartosz Staszewski, organizator Marszu Równości w Lublinie, przedstawił swoją propozycję przeprosin. Wojewoda Przemysław Czarnek zaproponował ugodę. Ze względu na rozbieżności pomiędzy stronami, sąd zadecydował o skierowaniu sprawy do mediacji.

Patrzyłem w jego oczy

- Bardzo się cieszę, że pan wojewoda widzi możliwość ugody, że rozważa taką propozycję - powiedział po rozprawie Bartosz Staszewski. Organizator Marszu Równości chce przeprosin za słowa, które padły w filmie zamieszczonym na portalu Youtube we wrześniu ubiegłego roku. Wojewoda skomentował w nim Marsz Równości. Powiedział m.in., że „takie obnoszenie się ze swoją seksualnością na ulicy jest po prostu obrzydliwe”. Dodał, że świadczy też o braku kultury osób, które uczestniczą w tego typu wydarzeniach. Stwierdził, że jest „przeciwnikiem promocji zboczeń, dewiacji i wynaturzeń”. - Takie słowa nigdy nie powinny paść - przekonuje Bartosz Staszewski.

Innego zdania jest Przemysław Czarnek. - Oskarżyciel poczuł się obrażony moimi słowami i wzywa mnie do tego, żebym ja stwierdził, że to co powiedziałem na temat Marszu LGBT i homoseksualizmu jest nieprawdą. Ja się na to nie zgadzam kategorycznie. Wszystko co powiedziałem jest prawdą i są na ten temat rozmaite opracowania i poczucie zdrowego rozsądku wystarczy, żeby to stwierdzić - przekonuje wojewoda.

Polityk uważa, że jego słowa zostały potraktowane instrumentalnie i zniekształcone, a on sam nikogo nie nazwał zboczeńcem lub dewiantem. - A w szczególności nie zrobiłem tego w stosunku do oskarżyciela. Ubolewam nad tym, że moje słowa zostały wykorzystane instrumentalne i zniekształcone wielokrotnie. Przepraszam wszystkich, którzy się tym poczuli obrażeni. Natomiast nie zmieniam mojego zdania na temat Marszu Równości, homoseksualizmu i promowania ideologii LGBT jako szkodliwej dla społeczeństwa, dla państwa, dla narodu, dla rodziny - mówi Przemysław Czarnek.

Oskarżyciel nadal ma nadzieję na porozumienie z politykiem. - Jak patrzyłem w jego oczy to widziałem możliwość pojednania - przyznaje Bartosz Staszewski

Na wypracowanie wspólnego stanowiska strony mają 30 dni. Posiedzenie kończące sprawę lub rozprawa otwierająca przewód sądowy odbędzie się dziewiątego maja.

Powtórka z procesu

O słowa przeprosin z ust wojewody Bartosz Staszewski walczy od jesieni ubiegłego roku. Na początku listopada sąd umorzył sprawę, ale oskarżyciel zaskarżył tę decyzję. W lutym skargę rozpatrzył sędzia Artur Ozimek. Zadecydował o skierowaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia.

- Decyzja sądu pierwszej instancji była co najmniej przedwczesna. Można powiedzieć, że sąd uciekł od oceny materiału dowodowego w takim zakresie, w jakim ona pozwalałaby ona na stwierdzenie, że czyn oskarżonego nie zawiera znamion czynu zabronionego - powiedział sędzia. Powołał się też na art. 32 konstytucji, według którego „nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.

Marsz Równości w Lublinie. Relacja z przejścia uczestników m...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski