MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyrównania dopłat dla rolników chce już co najmniej 8 państw UE. Tworzy się koalicja ws. budżetu

Oprac. AGW
MRiRW
Sprawa wyrównania dopłat rolniczych w krajach Unii Europejskiej jest podnoszona od lat. W poniedziałek 24 lutego 8 krajów Europy Środkowo–Wschodniej podpisało w Warszawie deklarację w sprawie finansowania Wspólnej Polityki Rolnej, w tym płatności bezpośrednich.

Skoro rolnicy w Unii Europejskiej funkcjonują na jednolitym rynku i stawiane są im jednakowe, nowe, ambitne cele wobec klimatu i środowiska, to z jakiego powodu część państw i ich rolników ma dostawać mniej? Te argumenty znalazły się w deklaracji.

Ministrowie rolnictwa Bułgarii, Republiki Czeskiej, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski i Rumunii walczą o wyrównanie dopłat bezpośrednich oraz o silny, sprawiedliwy unijny budżet na rolnictwo. Płatności bezpośrednie są w Unii Europejskiej bardzo zróżnicowane i wynoszą od 200 do 500 euro na hektar.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi: - Pojawiają się nowe wyzwania, z którymi żaden pojedynczy kraj sobie nie poradzi: wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, zmianami rynku globalnego, problemy głodu na świecie. W tych i wielu innych sprawach Unia Europejska musi być bardzo aktywna. Dlatego wyrównanie szans rozwoju jest elementem jeszcze bardziej integrującym Europę.

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa: - Tak, jak potrzebne jest rolnictwo precyzyjne, tak precyzyjna musi być też polityka rolna. Musi ona uwzględniać specyfikę poszczególnych regionów, poszczególnych państw. Dlatego regionalna dyskusja też jest potrzebna. Jest ważnym uzupełnieniem dyskusji dotyczącej całego rolnictwa europejskiego.

- Lepiej, że wszystkie problemy zostaną szczegółowo omówione. Rolnictwo jest ważną częścią polityki europejskiej. Dobrze, że dyskusja idzie w kierunku wzmocnienia budżetu na Wspólną Politykę Rolną. To pierwszy raz tak bardzo wyraźnie w tym kierunku zmierza.

- Wiele na to wskazuje, że końcowe decyzje budżetowe będą korzystniejsze niż wyjściowa propozycja Komisji Europejskiej. Bardzo nam na tym zależy, bo rolnicy europejscy we wszystkich państwach i regionach potrzebują silniejszego wsparcia, a region Europy Środkowo-Wschodniej szczególnie, z uwagi na to, że rolnictwo zostało tu wyjątkowo doświadczone.

- Oczywiście kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają szczególny problem z nierównością dopłat bezpośrednich, ale nie tylko te kraje.

Źródło: MRiRW, FB/MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski