Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyrypajew, Seweryn, Kleczewska, Piaskowski na 23. Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie

Michał Dybaczewski
W ramach Konfrontacji wystawiony zostanie także spektakl „Trzy siostry” Teatru Osterwy
W ramach Konfrontacji wystawiony zostanie także spektakl „Trzy siostry” Teatru Osterwy Małgorzata Genca
Znamy już program 23. Konfrontacji Teatralnych. Lubelskie święto teatru rozpocznie się już za 3 tygodnie (3-14 października) i jak zapowiadają organizatorzy, nie zabraknie nowości.

- Tegoroczna edycja to kolejny „zakręt festiwalu”. Zaczynamy budować program na kilka lat. Jego autorami są znawcy polskiego teatru Wojciech Majcherek i Łukasz Drewniak - mówi Janusz Opryński, dyrektor festiwalu.

Myślą przewodnią Konfrontacji jest cytat „Co jest do myślenia” zaczerpnięty ze „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego. Wybór nie jest przypadkowy, a jego zasadność wyjaśnia Łukasz Drewniak. - Jesienią 2018 roku tak zwana rzeczywistość zmusza do namysłu nad wieloma kwestiami, które jeszcze niedawno nas nie zaprzątały. Przyczyną niepokoju jest z pewnością polityka. Nie da się udawać, że jej nie ma. - Działania polityczne, które toczą się na naszych oczach, rodzą realne obawy, do czego mogą doprowadzić. I zasadne jest pytanie, czy stawką nie jest podstawowa wartość: wolność - zastanawia się Drewniak.

To właśnie przekonanie wpłynęło na program festiwalu. Ma być on różnorodny, nad przedstawieniami unosić ma się aura niepokoju, bohaterami mają być ludzie żyjący „pod presją”- słowem: ma to być materiał skłaniający widza do myślenia.

- Krąży on wokół polskiego myślenia, które jest swoistą refleksją nad obecnym gorącym czasem - informuje Janusz Opryński.

Konfrontacje Teatralne rozpoczną się przedstawieniem Iwana Wyrypajewa. Jego „Wujaszka Wanię” zrealizowanego w Teatrze Polskim w Warszawie w gwiazdorskiej obsadzie (Andrzej Seweryn, Maciej Stuhr, Karolina Gruszka) zobaczymy na scenie Sali Operowej CSK.

Polską część programu Konfrontacji współtworzyć będzie także miniprzegląd spektakli Komuny//Warszawa - bez wątpienia jednego z najciekawszych ośrodków teatralnych w kraju.

Program tegorocznych konfrontacji wypełniają same mocne nazwiska polskiej sceny: Wyrypajew, Kleczewska, Piaskowski, Smolar, Opryński.

Po raz pierwszy też w ramach festiwalu studenci reżyserii z krakowskiej i warszawskiej akademii teatralnej zaproponują swoje prace warsztatowe.

Spektakle to niejedyne atrakcje festiwalu. Będzie też filmowo, m.in. „Kino” w reż. Petra Zelenki, „Euforia” Ivana Wyrpajewa czy „Climax” Gaspara Noe.

Popłynie także muzyka. Tym razem z pogranicza techno, elektroniki i psychode-lii. Wystąpi Varg, gwiazda skandynawskiej niezależnej sceny elektronicznej. Usłyszymy też improwizujące Feral Rite, a także party na analogowej synergii FOQL. Na deskach CK pojawi się również Jacek Sienkiewicz, przedstawiciel polskiej muzyki elektronicznej.

Specjalna debata poświęcona będzie kondycji teatru w Polsce w roku 2018, z kolei w dniu kończącym festiwal odbędzie się promocja książki Janusza Palikota „Ontologia na marginesach Leśmiana”.


Zobacz także: Alphaville i Alvaro wystąpili na Arenie Lublin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski