Wysoka dyspozycja Iwony Lefanowicz

Krzysztof Szputarski
Jedenaście medali wywalczyli zawodnicy z Lubelszczyzny podczas finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w pływaniu, która wczoraj zakończyła się na długim basenie w Oświęcimiu.

Bardzo dobrze wypadła na oświęcimskiej pływalni Iwona Lefanowicz z Orlika Lublin, która trzykrotnie stawała na podium w stylu grzbietowym. Podopieczna Bartosza Kędrackiego najlepiej zaprezentowała się na dystansie 200 m, zdobywając złoty medal z bardzo dobrym czasem 2.14,53. Lublinianka wynikiem tym ustanowiła swój nowy rekord życiowy, pokonując zaledwie o 0,01 s Karolinę Urbańską z AZS AWFiS Gdańsk oraz Zuzannę Mazurek z Fali Kraśnik (2.18,30).

Na dystansie 100 m grzbietem Lefanowicz dopłynęła na drugiej pozycji, uzyskując również bardzo dobry rezultat 1.03,25 (rek. życ.), Mazurek zaś na trzeciej (1.05,97). Wygrała Karolina Urbańska (1.03,06).

W wyścigu na "pięćdziesiątkę" Lefanowicz zajęła również drugą lokatę (30,47), natomiast Mazurek stanęła na najniższym stopniu podium ex aequo z Aleksandrą Zackiewicz z Polonii Warszawa (31,01).

Kraśniczanka zdobyła ponadto srebrny medal na dystansie 400 m kraulem(4.30,71), ulegając tylko Dominice Gawełczyk z AZS AWF Katowice (4.22,28) oraz była trzecia na 800 m kraulem (9.22,68).

Mistrzem kraju na 200 m stylem zmiennym został Maciej Certa z Wisły Puławy. Szósty zawodnik niedawno zakończonych mistrzostw Europy juniorów w Pradze, uzyskał rezultat 2.04,90 (827 pkt.), deklasując swoich rywali.

Z dobrej strony pokazał się w Oświęcimiu Michał Bulak z Orki Zamość, który startował w stylu motylkowym. Podopieczny trenera Zbigniewa Lewickiego zdobył srebrne krążki na 50 (25,42) i 100 m (55,48), plasując się ponadto na piątym miejscu w wyścigu na 200 m tym samym stylem (2.07,44).

W końcu coś się zmieniło na lepsze

Iwona Lefanowicz, pływaczka Orlika Lublin
Jestem bardzo zadowolona ze swojego występu w Oświęcimiu, bo w końcu coś ruszyło i mam nadzieję, że zmienia się na lepsze. Cieszy mnie fakt zdobycia trzech medali, a w szczególności złoty krążek na dystansie 200 m, gdzie poprawiłam rekord życiowy i dzięki temu udało mi się wygrać z Karoliną Urbańską i Zuzanną Mazurek. Na setkę również poprawiłam swoją poprzednią życiówkę, ale wystarczyło to tylko do srebra. Co do wygranej z Zuzanną Mazurek i jej słabszej dyspozycji to myślę, że w sporcie tak bywa, że raz jest lepiej, a raz gorzej. Tym razem to ja byłam górą i mogłam cieszyć się z wygranej.