MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystartował 18. Festiwal Dwa Brzegi! Do 4 sierpnia sympatycy kina nie odejdą od ekranu. Zobacz fotorelację z pierwszego dnia

Małgorzata Genca
Do 4 sierpnia sympatycy kinematografii będą mogli wziąć udział nie tylko w projekcji filmów, ale i spotkaniach z aktorami, wystawach czy koncertach.
Do 4 sierpnia sympatycy kinematografii będą mogli wziąć udział nie tylko w projekcji filmów, ale i spotkaniach z aktorami, wystawach czy koncertach. Małgorzata Genca
Do 4 sierpnia sympatycy kinematografii będą mogli wziąć udział nie tylko w projekcji filmów, ale i spotkaniach z aktorami, wystawach czy koncertach.

Na ekranach dużo filmów, a na ulicach Kazimierza dużo gwiazd

Podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka zapraszała na projekcje filmowe, ale i wydarzenia towarzyszące, jak np. koncerty, wystawy.

– Współpraca z licznymi galeriami w Kazimierzu Dolnym, z Muzeum Nadwiślańskim powoduje, że w czasie tych ośmiu dni jest dużo nowych wystaw. Cała ulica Lubelska jest właściwie jedną, wielką galerią sztuki – podkreśliła.

Festiwal będzie gościł też wielu artystów, reżyserów, aktorów. Do Kazimierza Dolnego przyjadą m.in. Daniel Olbrychski, Krzysztof Globisz, Andrzej Seweryn, Małgorzata Szumowska, Maja Ostaszewska. Natomiast Jadwiga Jankowska-Cieślak będzie w tym roku bohaterką cyklu „I Bóg stworzył aktorkę”. Oprócz spotkania z artystką przypomniane zostaną jej osiągnięcia aktorskie w ramach retrospektywy.

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karolina Rozwód zwróciła uwagę w czasie konferencji, że PISF nie tylko wspiera produkcje filmowe, ale też stara się dotrzeć z kinem do publiczności.

– Chciałam powiedzieć, że jestem tu przede wszystkim jako widz. Czuję się wychowanką tego festiwalu. Gratuluję pełnoletności i cieszę się, że wielokrotnie mogłam tu gościć – zaznaczyła.

Odnosząc się do swojej nowej roli jako szefowej PISF wyjaśniła, że zależy jej na tym, aby była to instytucja, która przede wszystkim zapewnia, jak najlepsze warunki do rozwoju polskiego kina.

– Absolutnie nie uzurpuję sobie prawa do jednoosobowego decydowania o tym, jak film ma powstać albo nie powstać. Bardzo bym chciała, żeby te decyzje podejmowali eksperci z autorytetem. Już rozpoczęliśmy ze środowiskiem rozmowę, jak wyłonić tych ekspertów, bo zawsze jest dużo dyskusji na ten temat – oceniła Rozwód. Wyraziła nadzieję, że będzie to instytucja coraz bardziej przyjazna i transparentnie działająca.

Burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski powiedział, że miasteczko stawia na rozwój kultury. Przekazał, że w ubiegłym roku odbyło się tu 266 wydarzeń imprez kulturalnych i 11 festiwali.

– Oczywiście festiwal Dwa Brzegi pełni tutaj wiodącą rolę – dodał burmistrz, zapewniając o dalszej współpracy.

Lista festiwalowych filmów jest długa

Filmem otwarcia 18. BNP Paribas Dwa Brzegi będzie nominowany do canneńskiej Złotej Palmy „Dziki diament” w reż. Agathe Riedinger. Opowiada o dziewiętnastolatce, która postanawia wziąć udział w reality show.

W sekcji „Świat pod namiotem” znalazły się też inne hity najważniejszych światowych festiwali, jak np. pokazany w konkursie głównym Berlinale „Apetyt na więcej. La Cocina” Alonso Ruizpalaciosa. Akcja filmu rozgrywa się w nowojorskiej restauracji, gdzie w wielokulturowej kuchni każdy z ciężko pracujących imigrantów zmaga się z własnymi problemami i lękami, napięcie narasta w miarę przyspieszenia spływania zamówień.

– Reżyser, koncentrując uwagę na tym, jak bardzo społeczeństwa wykorzystują pracę migrantów, bazował na własnych doświadczeniach pracy na restauracyjnym zapleczu – wyjaśniono w opisie filmu.

Zaprezentowany zostanie też m.in. doceniony Złotym Niedźwiedziem dokument „Dahomey” Mati Diop o powrocie dzieł sztuki zrabowanych w XIX w. przez francuskie wojska kolonialne z położonego w Afryce nad Zatoką Gwinejską królestwa Dahomeju.

Polskie kino podczas festiwalu reprezentować będzie m.in. komediodramat „Wróbel” Tomasza Gąssowskiego.

– To słodko-gorzka historia o ironii życia nawiązująca do pięknego filmu "Listonosz" ("Il Postino" Michaela Radforda). Komediowo-satyryczne klimaty odnajdziecie też w filmach "Horror story" Adriana Apanela, "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny" Agnieszki Elbanowskiej i "U Pana Boga w Królowym Moście" Jacka Bromskiego” – wymieniono w komunikacie.

W czasie Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych zostanie zaprezentowanych 25 polskich i zagranicznych produkcji, w tym nowe krótkie dokumenty, animacje, fabuły i filmy eksperymentalne autorstwa młodych twórców.

18. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą potrwa do 4 sierpnia. W sobotę 3 sierpnia galę zamknięcia uświetni polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa „Hrabia Monte Christo” Alexandre'a De La Patelliere i Matthieu Delaporte.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Q&A FABIJANSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski