Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystartowały Lubelskie Dni Autyzmu. Darmowe konsultacje i warsztaty przez cały kwiecień

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Na Placu Teatralnym odbyła się akcja informacyjno-edukacyjna dla mieszkańców Lublina

Wszystko po to, aby pomóc w kształtowaniu postaw zrozumienia i tolerancji wobec osób ze spektrum autyzmu. W spotkaniu wzięły udział lubelskie organizacje, m.in. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Lublinie, Ośrodek Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnością „Benjamin” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy Krajowe Towarzystwo Autyzmu.

Przez cały kwiecień odbywać się będą w Lublinie różne wydarzenia na temat autyzmu. Będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji z neurologami, terapeutami czy dioetetykami, odbędą się też wykłady i warsztaty. Pełen program znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta w Lublinie.

Natomiast już w czwartek w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji odbędzie się konferencja poświęcona autyzmowi. W czasie spotkania wystąpią wybitni specjaliści, m.in. prof. dr. hab. Tadeusz Gałkowski z SWPS w Warszawie, prof. dr hab. Janusz Kocki pediatra i genetyk z UM Lublinie, dr hab. nauk med. Magdalena Chrościńska-Krawczyk, neurolog z kliniki neurologii USD w Lublinie. Początek o godz. 9.30.

Szacuje się, że w Polsce jest co najmniej 30 tys. osób z autyzmem. Wczesnymi objawami autyzmu u dzieci mogą być m.in. brak reakcji na własne imię, ignorowanie ludzi, nieinteresowanie się dziećmi, preferowanie samotności, niewyciąganie rąk do ludzi, brak kontaktu wzrokowego, niewyrażanie emocji.

Od 25 lat w Lublinie działa Krajowe Towarzystwo Autyzmu, które organizuje rocznie 6 tys. godzin wsparcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych z autyzmem.

- W Lublinie mamy już więcej miejsc, gdzie udzielana jest pomoc, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb. Szczególnie jeśli chodzi o osoby dorosłe, które zakończyły edukację i nie potrafią upomnieć się o swoje prawa. Należą do ludzi najbardziej zależnych od pomocy innych ze względu na ograniczone możliwości porozumiewania się i nawiązywania relacji społecznych czy podejmowania decyzji dotyczących kierowania własnym życiem – wyjaśnia Iwona Mróz, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Lublinie.

I dodaje, że strach przed osobami z zaburzeniami autystycznymi bierze się przede wszystkim z niewiedzy.

- Osoby te mają problemy z komunikacją. Inaczej odbierają wiele bodźców z otoczenia, które działają na nich stresująco, powodując u nich różne dziwne zachowania. Te z kolei nie są rozumiane przez innych ludzi, a wręcz oceniane np. jako niegrzeczne – zaznacza Iwona Mróz.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Innowacyjna terapia komórkami macierzystymi. Dlaczego warto bankować krew pępowinową? /x-news/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski