Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa i spotkanie z okazji 600-lecia lokacji Siemienia

Małgorzata Szlachetka
W gminie Siemień mieszka 4820 osób. Prezentacja poświęcona historii i współczesności gminy odbędzie się we wtorek w WBP
W gminie Siemień mieszka 4820 osób. Prezentacja poświęcona historii i współczesności gminy odbędzie się we wtorek w WBP materiały gminy Siemień
O Siemieniu pisał kronikarz Jan Długosz. We wtorek w WBP im. H. Łopacińskiego przy pl. Wolności odbędzie się spotkanie poświęcone tej miejscowości.

„Oficjalna, znana z przekazów Jana Długosza wersja zakłada, iż Siemień powstał na początku XV w. jako miejscowość, będąca w składzie parafii parczewskiej, powstałej w 1401 roku. Najbardziej charakterystyczne miejsce – Staw Siemieński – utworzono niedługo później, rzekomo przy pomocy jeńców tatarskich. Usypano szereg grobli, które spiętrzyły rzekę Tyśmienicę i spowodowały zalanie obszaru ok. 500 ha” - czytamy w zapowiedzi obchodów 600-lecia lokacji Siemienia.

Ciągłość tradycji

W Siemieniu również dziś istnieje gospodarstwo rybackie, które reklamuje się tym, że powstało na bazie stawów założonych w XVII wieku. Do wybuchu II wojny światowej stawy były własnością kolejnych rodów ziemiańskich m.in. Lubomirskich i Małachowskich.

„W roku 1932 staw zapisał się w historii jako lądowisko balonu Polonia biorącego udział w zawodach o puchar Gordona Bennetta. Polska pierwszy raz brała udział w tych zawodach, a lądowanie na Stawie Siemieńskim dało załodze 4 miejsce” - czytamy na stronie internetowej rybackiej spółki.

W okresie II wojny światowej przedsiębiorstwo przejęli Niemcy. Po wojnie majątek został znacjonalizowany i powstało Państwowe Gospodarstwo Rybackie. Dziś jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Stawy hodowlane zajmują obecnie obszar 800 ha.

- Specjalizujemy się w hodowli karpia, rocznie produkujemy 250-300 ton tej ryby - mówi Paweł Szokalak, prezes zarządu spółki Gospodarstwo Rybackie Siemień.

Do piątku w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przy ul. Narutowicza 4 można oglądać wystawę „Siemień w starej fotografii”.

Wtorkowej prezentacji Siemienia w bibliotece Łopacińskiego będzie towarzyszył występ Zespołu Śpiewaczego „Alebabki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Siemieniu, a także promocja lokalnych wyrobów pszczelarskich oraz prezentacja miejscowego gospodarstwa rybackiego, odbywająca się pod hasłem „Ryba z Siemienia to raj dla podniebienia”.

Początek spotkania o godz. 16. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski