Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Polski pieniądz papierowy". Dwieście lat polskiego pieniądza w osiemnastu gablotach

Piotr Nowak
- Część prezentowanych biletów i banknotów jest niezmiernie rzadka i cenna - przyznaje dr Tomasz Markiewicz
- Część prezentowanych biletów i banknotów jest niezmiernie rzadka i cenna - przyznaje dr Tomasz Markiewicz Małgorzata Genca
Mogą być w portfelu albo na koncie. A od czwartku także na wystawie. Pieniądze, bo o nich mowa, będziemy mogli oglądać na Zamku Lubelskim.

Nie będą to jednak współczesne banknoty, a prawdziwe skarby dla kolekcjonerów. Największą wartość mają wyglądające niepozornie bilety skarbowe insurekcji kościuszkowskiej sprzed ponad 220 lat.

- To perełka tej kolekcji - przyznaje dr Tomasz Markiewicz z Muzeum Lubelskiego. - Prezentowane bilety skarbowe mają nominały 1000 i 500 złotych polskich. Po upadku powstania straciły ważność i stały się pamiątkami po zrywie narodowym. Obecnie są prawie niedostępne, nawet na aukcjach - dodaje ekspert.

Będziemy je za to mogli podziwiać na wystawie „Polski pieniądz papierowy 1794 - 1994”. W sumie, w Muzeum Lubelskim będzie prezentowanych ponad 300 oryginalnych banknotów z lat 1794 - 1994. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Lubelskiego i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wśród nich komplet biletów kasowych Księstwa Warszawskiego z lat 1807 - 1815. W dalszej kolejności prezentowany będzie wybór emisji wprowadzanych do obiegu w okresie Królestwa Polskiego.

Będą to niezwykle rzadkie i cenne bilety kasowe wydrukowane w Petersburgu z datą 1824, a wprowadzane do obiegu po powstaniu Banku Polskiego 4 lata później. Ponadto zobaczymy emisje własne Banku Polskiego w walucie złotowej i rublach srebrem.

- Te ostatnie emitowano już po upadku powstania listopadowego. Były wyrazem unifikacji systemu pieniężnego w ramach imperium rosyjskiego - dodaje dr Markiewicz.

Bank Polski wstrzymał drukowanie pieniędzy papierowych w 1866 r. Przerwa trwała do I wojny światowej, kiedy to marki polskie zaczęła emitować Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa. Ustanowiły ją władze niemieckie w Generalnym Gubernatorstwie Warszawskim.

Banknoty drukowane w kolejnych latach doskonale obrazują dramatyczne losy państwa w XX wieku. Od odrodzenia Rzeczpospolitej, przez dramat okupacji, trudy życia na emigracji i w PRL, aż do denominacji w III Rzeczpospolitej.

Uzupełnieniem wystawy będą tablice informacyjne, archiwalny film o reformie z 1950 roku. Całość ma przybliżyć nie tylko historię pieniędzy, ale też ludzi, którzy ich używali.

Otwarcie wystawy odbędzie się 11 maja o godz. 12 na Zamku Lubelskim.

Medykalia 2017. Na scenie m.in. Tom Swoon i Burak Yeter (WIDEO i DUŻO ZDJĘĆ)
Medykalia 2017: na scenie Sitek, Paluch i Peja (ZDJĘCIA, WIDEO)
Medykalia 2017: Domowe Melodie, Strachy na Lachy i nie tylko (ZDJĘCIA, WIDEO)
Lubelscy motocykliści zainaugurowali sezon (ZDJĘCIA, WIDEO)
Maraton Lubelski: Rafał Czarnecki nie miał sobie równych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski