Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa usunięta, ale KPH reaguje. "Ksiądz powinien obawiać się o bezpieczeństwo, ale osób LGBT"

Aneta Galek
Aneta Galek
AG
- Ksiądz powinien obawiać się o bezpieczeństwo, ale młodzieży LGBT - to odpowiedź Kampanii Przeciw Homofobii na słowa proboszcza parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie, który zdjął homofobiczną wystawę sprzed kościoła, ale w obawie o "bezpieczeństwo wiernych". KPH zwraca także uwagę na problem samobójstw wśród osób LGBT, do których niejednokrotnie prowadzi mowa nienawiści.

- Cieszymy się, że wystawa „Stop dewiacji” zniknęła z Lublina. Niepokoi nas jednak fakt, że osoby podejmujące decyzję o jej zawieszeniu kompletnie pominęły osoby LGBT. Nie wzięto pod uwagę tych wszystkich gejów i lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych, którzy i które musiały konfrontować się z nieprawdziwymi informacjami na swój temat - komentuje Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii.

KPH zwraca jednocześnie uwagę na problem samobójstw wśród osób homo-, bi- i transseksualnych, których powodem jest często mowa nienawiści. - 63% młodzieży LGBT choć raz myślało o odebraniu sobie życia - czytamy w oświadczeniu Kampanii Przeciw Homofobii.

Kontrowersyjna wystawa "Stop dewiacji" zniknęła sprzed kościoła w Lublinie
Homofobiczna wystawa "Stop dewiacji" w Lublinie. "Dlaczego można tak obrażać ludzi?"

Na banerach, które w miniony czwartek (10 listopada) stanęły przed kościołem pw. Nawrócenia św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. Można było przeczytać m.in., że "homoseksualizm poważnie szkodzi życiu i zdrowiu", "homoseksualiści byli dwa razy częściej skazywani za przestępstwa seksualne" i "cztery razy częściej byli skłonni dopuścić się zabójstwa". Organizatorem wystawy była Fundacja dla Życia i Rodziny, a zgodę na jej ustawienie wydał proboszcz parafii, ks. Mirosław Matuszny.

Dane przedstawione na plakatach zostały zaczerpnięte z badań Family Research Institute Paula Camerona. Sam Paul Cameron już w 1983 roku został usunięty z Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego za m.in. pogwałcenie przez niego kodeksu etycznego APA, a sam Family Research Institute wpisano na listę grup nienawiści Southern Poverty Law Center ze względu na nienaukowy i nienawistny charakter wydawanych przez nią publikacji.

Po decyzji o zdjęciu wystawy ks. Matuszny tłumaczył, że zdecydował się na to, gdyż, po pierwsze, banery zostały szybko uszkodzone (do poniedziałku policja nie otrzymała jednak żadnych zgłoszeń w tej sprawie). - Po drugie, agresja tych środowisk, które kontestują wystawę jest tak duża, że ja się obawiam o bezpieczeństwo wiernych, dlatego podjąłem decyzję o skróceniu czasu wystawy - mówił w niedzielę.

- Ksiądz powinien obawiać się o bezpieczeństwo, ale młodzieży LGBT - ripostuje Cecylia Jakubczak, a w reakcji na słowa proboszcza Kampania Przeciw Homofobii publikuje specjalne oświadczenie. - Zdecydowaliśmy się opisać historię, która mogła wydarzyć się w Lublinie, Krakowie, Radzyniu Podlaskim, Kielcach czy w Opocznie, czyli wszędzie tam, gdzie dotarła wystawa „Stop dewiacji” - dodaje Jakubczak.

- Jeżeli jakaś organizacja ma coś do mnie czy mojego działania, zapraszam na rozmowę, bez medialnych pośredników - komentuje ks. Mirosław Matuszny, dodając, że nie słyszał, by badania Paula Camerona były "sądowo zakazane w Polsce" oraz by były protesty i negatywne reakcje, gdy miał konferencję w Sejmie. Przed parlamentem odbyła się wtedy jednak manifestacja, a wcześniej 33 organizacje pozarządowe i partie polityczne wydały oświadczenie ws. jego wizyty w Polsce.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Polskie Towarzystwo Seksuologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychiatryczne stwierdziły, że orientacja homoseksualna, jako cecha osobista, podlega takim samym formom ekspresji jak orientacja heteroseksualna. Za nieuprawnione uznano także łączenie homoseksualizmu z pedofilią, a także szerzenie poglądu, który nawołuje do penalizacji homoseksualizmu.

Pełna treść oświadczenia Kampanii Przeciw Homofobii

Ksiądz powinien obawiać się o bezpieczeństwo, ale młodzieży LGBT

Wyobraź sobie, że masz 15 lat. Nowy rok szkolny, nowa klasa, nowi nauczyciele. Trochę się cieszysz, trochę boisz. Przed Tobą pierwszy dzień. Nie wiesz w co się ubrać. Kilka razy zmieniasz podkoszulek i spodnie. Chcesz zrobić jak najlepsze wrażenie. Ostatecznie ubierasz T-shirt z ulubionym zespołem i dżinsy. Spóźniony wbiegasz do klasy. Wszystkie oczy są skierowane na ciebie. Czerwieniejesz. Ale nie dlatego, że wszyscy patrzą. Czerwieniejesz, bo nagle wśród uczniów i uczennic dostrzegasz ją – najwspanialszą osobę na świecie. Od razu wiesz, że to jest to! Miłość od pierwszego wrażenia! Obiecałeś sobie, że będziesz się dobrze uczyć. Nic z tego. Otwierając książkę od polskiego widzisz te oczy… Rozwiązując zadania z matematyki, słyszysz ten głos… Motyle w brzuchu. Mijają dwa miesiące. Jest listopad. Decydujesz się wyznać swoje uczucia na długiej przerwie. Denerwujesz się. Ze stresu boli cię brzuch. Mówisz sobie „Dam radę. Będzie dobrze”. Dzwoni dzwonek. Osoba, w której jesteś zakochany, patrzy na ciebie. Podchodzisz do niej. Głos ci się trzęsie, ręce pocą. Mówisz to. Mówisz, że ją kochasz! Czekasz na odpowiedź. I nagle wszystko wokół znika. W głowie Ci się kręci. Okazuje się, że ona czuje to samo. To najwspanialszy dzień w Twoim życiu. Jesteście oficjalnie parą. W drodze ze szkoły do domu mijasz kościół. Ten, w którym byłeś ochrzczony, gdzie brałeś komunię. Na jego płocie wisi wystawa. Podchodzisz i czytasz. Dowiadujesz się, że "homoseksualizm poważnie szkodzi życiu i zdrowiu". Okazuje się, że będziesz żyć 15–20 lat krócej niż inni, że twoje szanse na popełnienie przestępstwa seksualnego są bardzo duże. Niewykluczone też, że kogoś zabijesz. Co więcej, najprawdopodobniej zachorujesz na AIDS albo inną chorobę weneryczną. Jesteś przekonany, że to prawda. W końcu o powieszeniu banerów zdecydowała Twoja parafia. Chodzisz tam, co niedzielę. Ogromnym szacunkiem darzysz tamtejszego księdza. Do domu dobiegasz płacząc. Nagle Twój najpiękniejszy dzień w życiu zamienia się w koszmar. Czy to znaczy, że Twoja miłość do Tomka jest czymś złym? Czy to znaczy, że Ty jesteś kimś niedobrym? Nie chcesz żyć! Wbiegasz do swojego pokoju i trzaskasz drzwiami. Myślisz, żeby skończyć z tym wszystkim raz na zawsze. Jesteś 15- letnim chłopakiem, który nie chce żyć*.

63% młodzieży LGBT choć raz myślało o odebraniu sobie życia! Jako osoba dorosła możesz temu zapobiec. Zadbaj razem z innymi o prawidłowe warunki rozwoju młodych ludzi. Wspólnymi siłami możemy uniknąć wielu rodzinnych tragedii.

*Ta historia mogła się wydarzyć w Lublinie, Krakowie, Radzyniu Podlaskim, Kielcach czy w Opocznie, dlatego, że do wszystkich tych miejsc dotarła wystawa „Stop dewiacji” propagująca nieprawdziwe informacje na temat homoseksualizmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski